Jak krmit kočku po kastraci, aby vám neztloustla

Kastrace koček a kocourů, jedno z nejvíc diskutovaných témat. V úvodu nejprve něco málo o kastraci koček a kocourů jako takové.

Kastrace je chirurgické odstranění pohlavních žláz a pohlavního aparátu za účelem přerušení pohlavního cyklu s projevy říje. Provádí se jak u samců (vyjmutím varlat – kastrace a nebo podvazem chámovodů – sterilizace), tak i u samic (ovariektomie – vyjmutí vaječníků, ovariohysterektomie – vyjmutí vaječníků a dělohy).

Proč kastrovat kočky a kdy

Proč nechat vykastrovat venku žijící kočky je víceméně snad jasné dnes všem. Snažíme se zabránit nekontrolovatelnému množení koček, které v lepším případě končí v útulku, v tom horším je čeká smrt. Také se sníží riziko nakažení kočky virovými infekcemi jako FeLV či FIV, můžeme tak předcházet zraněním pramenícím ze šarvátek o území a partnerku, a také nepřímo ovlivnit délku života své kočky. Venkovní tuláci často končí pod koly aut, mohou se ztratit či je jim ublíženo.

A proč nechat vykastrovat kočku bytovou?

Kocourci se většinou o “kulky” (varlata) připraví sami a to tím, že majiteli párkrát označí boty, rohožku nebo postel. A kdo již někdy cítil pořádný kočičinec, ten o tom ví své…

U kočiček dochází vlivem trvalé stimulace z prostředí (teplo, světlo) k neustále se opakujícím říjím. Pokud kočka mňaučí na celý dům ve dne v noci, majitelé jsou ke kastraci ochotnější. Ale co s kočičkou, která mrouská sice co měsíc, ale nikdo si jí nevšímá? Takové to časté mrouskání vysiluje organismus. Kočička hubne, vlivem hormonální změn se může rozvinout až anémie, kočka je náchylnější k nemocem, a také hrozí větší riziko vzniku nádorů. Kočka je samozřejmě tvor citlivý, takže může trpět i psychicky. Neblahý vliv to má i na srst a celkovou kondici zvířete.

Tím, že necháte svou bytovou micinu vykastrovat, chráníte nejen její zdraví, ale i psychickou pohodu.

Nejvhodnější věk pro kastraci kočičí samičky je po prvním mrouskání, kocourka je vhodné kastrovat asi v 10 měsících věku.

kastrace koček - pyramida koťata

Kočičí populace z jedné nevykastrované kočičí mámy.

Nyní již víme pár základních informacích o kastraci a proč je zodpovědné nechat své kočky vykastrovat, co ale následky?

Ano, kastrace je zákrok prováděný v celkové narkoze a nese s sebou jistá anesteziologická a chirurgická rizika, avšak v poměru rizika a přínos není nad čím váhat. Vlastní chirurgický zákrok trvá do půl hodiny, u kocourků je ranka bez stehů, tudíž celá “akce” tím končí. U kočiček je pooperační péče o něco náročnější, mají sešité bříško po zákroku, proto je potřeba kočce zabránit v olizování stehů a skákání. Za deset dní se stehy vyjmou.

Kastrace je také opředená mnoha mýty a nepravdivými nařčeními, např. že kočky se změní a ztloustnou.

Proč kočky po kastraci tloustnou?

Po vykastrování se změní hormonální stimulací organismu metabolismus. Díky poklesu hormonů zvíře ztrácí pohlavní chování: aktivní vyhledávání partnera, souboje a ochraňování teritoria. Zvíře se stává línější, klesá úroveň jeho basálního metabolismu. Jenže v mozku se vše ještě točí jinak, než tělo začne reagovat na sníženou energetickou potřebu, uběhne pár týdnů (asi 2 měsíce), avšak chuť k jídlu kočkám naopak po kastraci vzroste. Není pud, je jen hlad :-)

Majitelé často včas nezareagují na tyto změny a kočky nadále krmí stejně, jako před kastrací. Díky sníženému výdeji, utlumenému metabolismu a překrmování, kočka začne plíživě nabírat. Z počátku to není patrné, ale za takového půl roku to může být i klidně pár kilo navíc.

Kastrované kočky mají až o třetinu nižší energetický výdej oproti nekastrované kočce, ale chuť k příjmu potravy se zvýší asi o 20%

S úbytkem pohlavních hormonů u koček dochází ke změně temperamentu, potravního chování a metabolismu, nikoliv povahy jako takové.

U kocourů je nárůst hmotnosti ještě markantnější než u koček, a to až dvojnásobně.

Jak krmit kočku po kastraci

Častým omylem je, že kočka po kastraci musí začít žrát speciální dietu pro kastrované kočky. Nemusí. Kastrovaná kočka je stále masožravá šelma a základem jejího jídelníčku by měla být kvalitní bílkovina. Tím, že kočky potřebují méně kalorií za celý den, by i předkládané krmivo mělo být méně kalorické. Jak toho dosáhnout? Snížit tuk, sacharidy, ale ne bílkovinu.

Proč (ne)krmit “light” a “sterilised” granulemi

Jsou “lightky” granule různé kvality. Ty běžné, supermarketové, se od normálních granulí pro dospělé (adult) kočky liší jen tím, že jsou navíc obohacené o složky okyselující moč – jako prevence vzniku močových kamenů a mají nižší energetickou hodnotu. Kolikrát však jsou ochuzené právě o to nejcennější, o bílkoviny. Pozor by jste si měli dát zejména na výčet surovin.

Jak si tedy vybrat vhodné krmivo pro kočku po kastraci?

V tabulce jsou uvedená běžně dostupná krmiva různé kvality: Ze supermarketu (1), jeho lepší varianta z petshopů (2), krmiva z e-shopů (3, 4), veterinární dieta (5) a vhodné granule (6).

krmiva pro kastrovane kocky

Při výběru krmiva se bohužel nejde řídit ani značkou, cenou či pouze analýzou surovin.

A kde je ten rozdíl? Všechna krmiva uvedená v tabulce mají vysoký obsah proteinů (nad 34%), ale jeho zdroj pochází z různých surovin. Je rozdíl mezi dusíkatými látkami rostlinného původu a živočišného původu. Důležité je též číst složení krmiva.

PURINA ONE Sterilcat01

Zde zvažte, že bílkoviny obsažené v tomto krmení nejsou pouze živočišného původu. Balení obsahuje nejen dehydrované drůbeží bílkoviny, ale i sojovou moukuautolyzátkvasnice, což jsou bílkoviny rostlinného původu.

 

Royal Canine Neutered Young Male  složení krmiva

Ačkoliv se jedná o teoreticky kvalitní krmivo s vysokým obsahem bílkovin (40%) prodávané u veterináře nebo ve specilizovaných prodejnách, ale jeho složení není také zas tak slavné. Hvězdička nás odkazuje na zdroj proteinů z pšeničného lepku. Zde více zaplatíte za značku než za kvalitní složení.

Nativia Cat Castrated

složení krmiva nativia

U tohoto krmiva je jasně vidět zdroj proteinů a i přes to, že ze všech krmiv má v tabulce nejnižší obsah bílkovin (34%), jejich zdroj je živočišného původu. Za mě tedy vítěz a bez obav lze doporučit ke krmení kastrovaných koček.

Pozor na složení, ne vždy je celkově uváděný obsah bílkovin (hrubý protein) pouze živočišného původu.

Jak a čím krmit kastrované kočky?

Pokud zodpovědně dohlédnete na svou mícu a nebudete jí překrmovat, můžete bez obav nadále krmit stejnými granulemi jako doposud. Jejich denní dávku uzpůsobte kondici, doporučuji krmit na nižší doporučené dávky.

Domácího tygra je potřeba motivovat k pohybu. Teď to budete vy, kdo bude otravovat s myškou a lákat ke hře.

Základní krmivo pro kastrované kočky bude krmivo s vysokým obsahem kvalitních bílkovin (nad 30%) a sníženým obsahem tuku (do 10 -15%). Obsah vlákniny je diskutabilní (do 10%). Preferovat by jste měli krmiva vlhká.

Má už kastrovaná kočka nějaké to deko navíc? Změňte recepturu a vyberte kvalitní krmivo pro kastrované kočky nebo lightky a držte se návodu výrobce. Nebo zůstaňte u stávajícího krmiva, ale snižte jeho množství o cca 30% (krmit na ideální hmotnost kočky, ne na současnou), omezte pamlsky, přidejte pohyb a podpořte příjem tekutin (např. fontánka).

Potřebujete-li poradit s výběrem vhodného krmiva pro svou kastrovanou kočku? Napište mi!

Zdroj obrázků: www.adoptpetshelter.org, www.tes.com

 

 

Podpořte s námi Den boje proti zvířecí obezitě 7. října 2015

Den 7. října stanovila americká asociace prevence obezity domácích mazlíčků (APOP) jako významný den v boji proti obezitě. Ve spojených státech se již dlouhodobě zabývají tímto čím dál více i u nás rozšířeným zdravotním problémem – obezitou. Již po deváté podporují, motivují, informují a šíří osvětu mezi chovateli, mazlíčkáři a milovníky psů a koček.

I v České republice trápí obezita velmi mnoho domácích mazlíčků a tímto bych ráda upozornila, že se to týká i nás a vašich zvířat.

  • Víte, že ve vyspělém světe je již více jak polovina domácích psů a koček obézní nebo mají nadváhu?
  • Víte, že takto nemocným zvířatům se život průměrně zkrátí až o 3 roky?
  • Víte, že díky obezitě stoupá riziko rozvoje onemocnění pohybového aparátu, srdce, cukrovky, onemocnění ledvin a zvýšené riziko vzniku nádorů?

Zarážející, že? Fakta o zvířecí obezitě a mnoho zajímavých tipů naleznete na stránkách asociace  APOP.

Máte podezření, že váš zvířecí mazlík není úplně v kondici a chcete s tím něco udělat?

Akce v rámci prevence obezity domácích mazlíčků probíhá  7. – 28.10.2015

Přijďte si nechat zkontrolovat a zhodnotit výživný stav svého mazlíčka zdarma!

Čeká ho prohlídka, krátký dotazník, změření a zvážení, a pro vás cenné informace o jeho zdravotním stavu.

Naučíte se správně posoudit výživný stav svého mazlíčka a jak vypočítat správnou dávku jeho krmiva.

Objednávejte se telefonicky, emailem či přes webový formulář. Budu se na vás těšit!

Nemůžete přijet do Prahy a přesto vás tato problematika zajímá? Podívejte se na články věnované obezitě a v případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.

 

 

Obezita u zakrslých králíků

Zakrslí králíčci jsou velmi oblíbení mazlíčci zejména v rodině s dětmi. A pokud si právě nevykrmujete nějakého zajdu na pekáč, čtěte pozorně:

KRÁLÍČKŮM OBEZITA ŠKODÍ!

Každý si toho svého malého chlupáče oblíbil pro mnoho jeho skvělých vlastností, a proto nikdo nechce, aby jeho králíček byl nemocný, ale málo který majitel si uvědomí, že i obezita je nemoc.

Bohužel i na těchto zvířatech se ale podepisuje moderní konzumní doma. My majitelé je samou láskou rozmazlujeme a dopřáváme jim více, než je zdrávo. A ani nabídka petshopů tomu nijak neprospívá, v pěkných sáčcích se prodávají směsi obilí a barevných kuliček a jako bonus vám vnutí jogurtové dropsíky.

špatné králičí krmivo

Příklad1: nevhodné levné krmivo pro králíky

zverimex krmivo králík

Příklad 2: Nevhodné drahé krmivo pro králíky

granule pro králíky

Granule pro králíky – vyhovující.

pamlsek králík

Jogurtové pamlsky pro králíky – zcela nevhodné.

seno

Luční seno – základ celého jídelníčku králíka.

 

Zakrslý králík je býložravec, a přirozená strava je jednoduchá, ale bohatá na vlákninu, zahrnuje zejména traviny, seno a větvičky. Samozřejmě nepohrdne ani zeleninou a ovocem, když se mu poštěstí.

Co v přírodě určitě králíček nežere jsou sušenky, piškoty, vločky, tvrdé rohlíky a svatojánský chléb a ani barevné pamlsky. To vše jim ku zdraví škodí a přidává zbytečná dekagramy na váze.

A kam tím mířím? Mnoho králíčků, kteří navštíví veterinárního lékaře trpí zažívacími potížemi, nadmutím, onemocněním zubů, přerůstáním kořenů stoliček a nebo obezitou. Toto vše velmi úzce souvisí se špatnou výživou!

Ruku na srdce, není ten váš zakrslík přerostlým obrem? Má ideální hmotnost? Má stále chuť k pohybu?

Obezita u králíků se rozvíjí pozvolna s věkem. První nápadný jev velké množství podkožního tuku a vymizení volné kožní řasy. Samice mají až příliš velký lalok pod krkem.

samice králíka s lalokem

samice králíka s lalokem.

obézní králík

Obézní králík .

Co trápí obézního králíčka?

  • Králíček je líný a má problémy s pohybem, může mít i otlaky na končetinách (lysá červená místa)
  • Králíček má neupravenou zacuckanou srst nejvíce na zádech a znečištěné okolí pod ocáskem
  • Může mít kataraktu (zákal v oku)
  • Může trpět cukrovkou (hodně pije a čůrá)
  • Můžou se mu tvořit močové kameny a mít problémy s čůráním (čůrá krev)

Obezita králíčkům ubližuje stejně jako jakékoliv jiné onemocnění, a s jiným onemocněním byste k veterináři šli, nebo ne?

Proto nepřekrmujte své králíčky,  ale místo pamlsku jim věnujte pohlazení a lásku. Odměnou vám bude vitální králíček a spousta společně  strávených let.

Jak zhubnout psa?

Má váš psí kamarád nadváhu či je obézní? Špatně se mu chodí, zadýchává se či prostě jenom není tak aktivní jak býval?

Tak je na čase začít s psí dietou!

Pokud jste se rozhodli bojovat s nadváhou svého pejska, informujte o tom celou rodinu a ostatní, protože jinak vám vaší snahu bude někdo bojkotovat (ne) vědomým podáváním pamlsků či zbytků od stolu.

Druhým krokem je nastavit dietní režim. Tomu předchází zjištění aktuální hmotnosti mazlíčka s stanovení cílové hmotnosti.

Jak zjistit ideální hmotnost psa?

Pohlaďte svého psa přes žebra a záď a zhodnoťe pohledem shora a sboku do které skupiny BCS váš pejsek patří. Obrázek níže.

BCS pes

zdroj: Royal Canine ČR

Dle tabulky níže zjistíte přibližné množství tuku v těle navíc.

BCS 5/5 BCS 9/9

stav

Procenta tuku navíc
3 5 Ideální hmotnost Ideální hmotnost
3,5

6

Mírná nadváha

10 %
4

7

nadváha

20 %
4,5

8

obezita

30 %

5

9

Silná obezita

40 %

Poté vypočtěte přibližnou správnou = cílovou hmotnost psa, podle vzorečku:

Současná hmotnost (kg) / 1, + % tuku navíc = přibližná cílová hmotnost

Př. Pes má hmotnost 13 kg a jeho BCS je 4/5, má asi 20 %  tuku navíc. (13/ 1,2 = 10, 8kg) Cílová hmotnost by měla bát asi 10,8 kg.

Když už víte, kolik hubnout, je potřeba si stanovit dietní plán a pohybové aktivity.

Velmi mírná nadváha (BCS 3,5/5)

Pokud má pes jen velmi mírnou nadváhu (do 10% tuku navíc), nejefektivnější je vynechat pamlsky a jídlo od stolu a přesně odvážit denní příjem krmiva. Odměňovat od teď jen krmivem z krmné dávky a nebo jí o hodnotu pamlsků ponížit.

Základem je stanovit si pravidla a ta důsledně dodržovat.

Nadváha (BCS 4/5)

U psů s  nadváhou (do 20%) lze podávat krmivo, na které byl pes do teď zvyklý. Pozor, pokud je krmivo nekvalitní, uvažujte nejprve nad jeho změnou.

Budu pejska nadále krmit granulemi, na které je zvyklý.

Na obalu krmiva si najděte tabulku doporučeného dávkování a denní dávku stanovte dle cílové hmotnosti.

Tedy pokud nyní pes váží 13 kg a má mít 10 kg, ode dneška mu denně budete dávat množství granulí jako pro 10 kg psa.

Je tam rozmezí od – do? Volte nižší dávku granulí. Máte tak rezervu na nějaký ten pamlsek.

Optimální hmotnostní úbytek je do 1 -2 % týdně.

Odstraňte veškeré pamlsky a drobnosti, které pejskovi podáváte mimo krmení během dne z krmné dávky a nebo odeberte přiměřené množství granulí.

A do třetice, pohyb, bez něj to půjde jen velmi těžko.

Stanovte si čas na procházky a denní pohybovou aktivitu, o víkendu běžte společně na výlet a nebo doma trénujte povely. Však už něco zábavného pro všechny vymyslíte.

Chci změnit dosavadní krmivo svého pejska.

Budete-li podávat nový druh krmiva, třeba dietní (low kalorii, obesity, light,…) přechod na toto krmivo musí být pozvolný během jednoho týdne, dávkování v tomto případě nechte stanovené výrobcem.

Pejskovi vaříte či barfujete?

Pro stanovení dávky krmiva si budete muset vypočítat denní energetický příjem podle vzroce

hm0,75  x (100 – 135 kcal)

Toto ponížit o 20 – 30%, tím získáte množství energie na den, při které pejsek bude hubnout. (1 kcal = 4,1868 kJ )

A platí to samé, veškeré pamlsky je nutné zohlednit v celkovém denní příjmu kalorií. A přiměřený pohyb by měl být samozřejmostí.

Obezita (BCS 5/5)

Pokud má pejsek vyšší nadváhu či je obézní, je lepší se o dietě poradit s odborníkem. V případě moc rychlého úbytku hmotnosti může dojít i ke katabolismu bílkovin a nebo při hladovění k selhání jater v důsledku nadměrného odbourávání tuků.

Shazovat nadbytečná kila půjde velmi zvolna, proto se obrňte trpělivostí.

S pohybem to chce ze začátku opatrně, přeci jen pejsek nebude tak zdatný a nadměrným neobvyklým sportem si může i ublížit.

Troufáte si na dietu svého pejska sami? Pokud potřebujete pomoc, neváhejte se na mě obrátit!

Obezita u koček

Kde se vzaly obézní kočky

Novodobý problém není nedostatek, ale přebytek. Všeho je všude spousty, ihned k mání a to bez zdlouhavého vybírání a ověřování, prostě stačí kliknout a krmení pro vaší micinu vám přijede až domů. Společně s jednoduchostí získávání potravy a životem indoor, tedy čistě jen uvnitř, přibývá koček, které trpí nadváhou či obezitou. Dalším faktorem je, že kočky jsou výborným společníkem osamocených lidí a ti jim jejich lásku rádi oplácí- nejčastěji nějakou tou dobrůtkou.

Co je příčinou obezity u koček

  • nekvalitní supermarketové krmivo s nedostatečnou výživovou hodnotou  a přemírou sacharidů
  • častější držení koček pouze v domácnostech, minimum pohybu a snahy o získání potravy
  • nevhodné dávkování krmiva, překrmování
  • odměňování koček za nic, kompenzování si lásky krmením svých zvířat
  • nedůslednost v dietním režimu
  • chovné standardy – bohužel, velkou část viny nesou sami chovatelé, když se snaží dosáhnout vyšší hmotnosti (dle standartu) kočky překrmováním

Bohužel mnohdy jsou již započítány jako standart kočky obézní a majitelé jsou frustrováni, že jejich mazlíček je “menší a hubenější’“ než na fotce standartu, tak ho překrmují až na těch požadovaných xx kg, pak jsou nešťastní nejen oni, ale zejména jejich obézní kočka.

Příklad: webové stránky s fotogalerií obézních koček 2. skupiny (norská lesní, birma, mainská mývalí,…)

http://moraviacatclub.eu/skupina2.html

 Ano, opravdu se jedná o velká plemena koček, ale račte si všimnout povislého tukového břicha všech koček, toto je obezita a ne standart. A pokud jsou takto prezentovány standarty?

Typy koček ke sklonem k obezitě

Velká plemena koček a jejich páníčci, kteří se za vše snaží mít toho největšího kočičáka na výstavě.

Kastrované kočky a kocouři – za nadváhu a obezitu u kastrátů nemůže kastrace sama o sobě (dojde pouze ke snížení hormonální aktivity jedince), ale nedůslednost a překrmování (stejná dávka krmení bez námahy)

Majitelé koček – Psychické potíže majitelů, kteří jsou příliš upnutí na své zvíře a lásku a přítulnost si vynucují jídlem, problém osamělých důchodců či lidí, kteří si zvíře pořizují namísto dítěte

Jak pomoci kočce s nadváhou

Prvním nejdůležitějším krokem je si uvědomit, že má vaše kočka nadváhu či je obézní.

Nejlepší je se poradit s odborníkem, který zhodnotí výživný stav vašeho mazlíčka a krmnou dávku, pomůže se stanovením cílové (správné) hmotnosti a metodou, jak toho dosáhnout

Samozřejmostí by měla být zdravotní prohlídka, jestli se již nerozvinula doprovodná onemocnění spojená s obezitou.

Jak se pozná obézní kočka?

Až 80 % koček držených v zajetí má nadváhu nebo je obézní, přičemž každá 4. kočka má nadváhu.

Nadváha u kočky je 10% hmotnosti navíc, obezita při 30% tělesné hmotnosti navíc.

Nejlépe se posoudí výživný stav pomocí BCS (Body condition score), viz. obrázek.

bcs-cat

Provided courtesy of Nestle Purina company

Věděli jste, že 1 kg nadváhy u 4 kg kočky je jako 7 kg nadváhy u 65 kg majitelky?

Úprava stravování jako první krok při řešení obezity u koček

Dieta s nízkým obsahem sacharidů, obsahují plnohodnotné bílkoviny, více vlákniny a méně tuků, plus složky aktivující metabolismus – L-karnitin a nenasycené mastné kyseliny.

Principem je, že tělo nemá sacharidy, ze kterých se tvoří tuk, ale naopak je nuceno aktivně přeměňovat potravu na energii pro tělo.

Zdravotní problémy spojené s nadváhou a obezitou u koček

  • přetěžování kardiovaskulárního oběhu
  • nadměrné ztučnění jater a snížení jejich funkce
  • zvýšené riziko vzniku močových kamenů
  • onemocnění FIC, FLUTD – vyšší riziko výskytu u obézních koček
  • onemocnění pankreatu
  • špatné dýchání – nahromaděný tělní tuk ztěžuje dýchání
  • únava
  • onemocnění kloubů -bolestivost a neochota k pohybu
  • Diabetes mellitus (cukrovka) a jiná endokrinní onemocnění
  • špatný stav zubů
  • špatný stav srsti, o kterou kočka přes obezitu nemůže pečovat
  • a další …

Lenost zvířete vede ke zpomalené činnosti střev, mazlíček má špatné trávení, což se pozná na neobvyklém zápachu a konzistenci výkalů, časté jsou obstipace (zácpy) a další.

Obézní kočky mívají často nekvalitní neudržovanou srst – vlivem špatné motoriky, které brání abdominální tuk se kočky málo čistí, srst jim na místech, kam si nedostanou často zplstnatí.

obézní kočka oholená srst

Obézní kočka s oholenou zplstnatělou srstí na zádech.

Pohybové problémy a otlaky. Bolestivé proleženiny a lysá místa na těle. Kulhání.

Obézní kočky jsou nemotorné, frustrované a mohou mít i psychické problémy pramenící z nenaplňování jejich přirozenosti – pohyb a lov.

Jak pomoci své kočce s hubnutím

Zdravé hubnutí má v podstatě 2 základní principy:

  • úprava stávající diety
  • pohybové aktivity

Kočce určitě nedávejte hladovku, krmte jí přesně odměřeným množstvím krmiva několikrát denně. Nepodávejte nic navíc, a pokud chcete mazlíka odměňovat, musíte ubrat denní dávku krmiva.

Hubnutí je dlouhodobý úkol, zdravý postupný úbytek hmotnost je 0,5 – 1 % původní hmotnosti za týden.

Do hubnutí kočičího společníka je nutné zapojit celou rodinu, ať všichni dodržují mazlíčkův režim.

Pro většinu z nás bude nejtěžší úkol odolat smutným pohledům a být důslední, a pohyb, bez něj to nepůjde.

Na vině za nadváhu našich mazlíčků jsme pouze my, majitelé!

Tloustnutí mazlíčků je pozvolné a nenápadné, sám majitel těžko rozpozná počínající obezitu, ale to neznamená, že je špatným majitelem, pokud si to včas uvědomí a bude to chtít změnit.

Proč se obrátit na specialistu = veterináře – výživového poradce?

  • je to lékař, posoudí odborně celkový zdravotní stav vašeho mazlíčka
  • má přehled o krmivech a způsobech výživy
  • je nezaujatý
  • pomůže vám s důsledností, bude vás motivovat (pravidelné kontroly a prohlídky)

Hubnutí pod dozorem lékaře – vyloučení zdravotních komplikací

Trápí vaší kočičku problém s hmotností? Neváhejte mě kontaktovat!