Jak krmit kočku po kastraci, aby vám neztloustla

Kastrace koček a kocourů, jedno z nejvíc diskutovaných témat. V úvodu nejprve něco málo o kastraci koček a kocourů jako takové.

Kastrace je chirurgické odstranění pohlavních žláz a pohlavního aparátu za účelem přerušení pohlavního cyklu s projevy říje. Provádí se jak u samců (vyjmutím varlat – kastrace a nebo podvazem chámovodů – sterilizace), tak i u samic (ovariektomie – vyjmutí vaječníků, ovariohysterektomie – vyjmutí vaječníků a dělohy).

Proč kastrovat kočky a kdy

Proč nechat vykastrovat venku žijící kočky je víceméně snad jasné dnes všem. Snažíme se zabránit nekontrolovatelnému množení koček, které v lepším případě končí v útulku, v tom horším je čeká smrt. Také se sníží riziko nakažení kočky virovými infekcemi jako FeLV či FIV, můžeme tak předcházet zraněním pramenícím ze šarvátek o území a partnerku, a také nepřímo ovlivnit délku života své kočky. Venkovní tuláci často končí pod koly aut, mohou se ztratit či je jim ublíženo.

A proč nechat vykastrovat kočku bytovou?

Kocourci se většinou o “kulky” (varlata) připraví sami a to tím, že majiteli párkrát označí boty, rohožku nebo postel. A kdo již někdy cítil pořádný kočičinec, ten o tom ví své…

U kočiček dochází vlivem trvalé stimulace z prostředí (teplo, světlo) k neustále se opakujícím říjím. Pokud kočka mňaučí na celý dům ve dne v noci, majitelé jsou ke kastraci ochotnější. Ale co s kočičkou, která mrouská sice co měsíc, ale nikdo si jí nevšímá? Takové to časté mrouskání vysiluje organismus. Kočička hubne, vlivem hormonální změn se může rozvinout až anémie, kočka je náchylnější k nemocem, a také hrozí větší riziko vzniku nádorů. Kočka je samozřejmě tvor citlivý, takže může trpět i psychicky. Neblahý vliv to má i na srst a celkovou kondici zvířete.

Tím, že necháte svou bytovou micinu vykastrovat, chráníte nejen její zdraví, ale i psychickou pohodu.

Nejvhodnější věk pro kastraci kočičí samičky je po prvním mrouskání, kocourka je vhodné kastrovat asi v 10 měsících věku.

kastrace koček - pyramida koťata

Kočičí populace z jedné nevykastrované kočičí mámy.

Nyní již víme pár základních informacích o kastraci a proč je zodpovědné nechat své kočky vykastrovat, co ale následky?

Ano, kastrace je zákrok prováděný v celkové narkoze a nese s sebou jistá anesteziologická a chirurgická rizika, avšak v poměru rizika a přínos není nad čím váhat. Vlastní chirurgický zákrok trvá do půl hodiny, u kocourků je ranka bez stehů, tudíž celá “akce” tím končí. U kočiček je pooperační péče o něco náročnější, mají sešité bříško po zákroku, proto je potřeba kočce zabránit v olizování stehů a skákání. Za deset dní se stehy vyjmou.

Kastrace je také opředená mnoha mýty a nepravdivými nařčeními, např. že kočky se změní a ztloustnou.

Proč kočky po kastraci tloustnou?

Po vykastrování se změní hormonální stimulací organismu metabolismus. Díky poklesu hormonů zvíře ztrácí pohlavní chování: aktivní vyhledávání partnera, souboje a ochraňování teritoria. Zvíře se stává línější, klesá úroveň jeho basálního metabolismu. Jenže v mozku se vše ještě točí jinak, než tělo začne reagovat na sníženou energetickou potřebu, uběhne pár týdnů (asi 2 měsíce), avšak chuť k jídlu kočkám naopak po kastraci vzroste. Není pud, je jen hlad :-)

Majitelé často včas nezareagují na tyto změny a kočky nadále krmí stejně, jako před kastrací. Díky sníženému výdeji, utlumenému metabolismu a překrmování, kočka začne plíživě nabírat. Z počátku to není patrné, ale za takového půl roku to může být i klidně pár kilo navíc.

Kastrované kočky mají až o třetinu nižší energetický výdej oproti nekastrované kočce, ale chuť k příjmu potravy se zvýší asi o 20%

S úbytkem pohlavních hormonů u koček dochází ke změně temperamentu, potravního chování a metabolismu, nikoliv povahy jako takové.

U kocourů je nárůst hmotnosti ještě markantnější než u koček, a to až dvojnásobně.

Jak krmit kočku po kastraci

Častým omylem je, že kočka po kastraci musí začít žrát speciální dietu pro kastrované kočky. Nemusí. Kastrovaná kočka je stále masožravá šelma a základem jejího jídelníčku by měla být kvalitní bílkovina. Tím, že kočky potřebují méně kalorií za celý den, by i předkládané krmivo mělo být méně kalorické. Jak toho dosáhnout? Snížit tuk, sacharidy, ale ne bílkovinu.

Proč (ne)krmit “light” a “sterilised” granulemi

Jsou “lightky” granule různé kvality. Ty běžné, supermarketové, se od normálních granulí pro dospělé (adult) kočky liší jen tím, že jsou navíc obohacené o složky okyselující moč – jako prevence vzniku močových kamenů a mají nižší energetickou hodnotu. Kolikrát však jsou ochuzené právě o to nejcennější, o bílkoviny. Pozor by jste si měli dát zejména na výčet surovin.

Jak si tedy vybrat vhodné krmivo pro kočku po kastraci?

V tabulce jsou uvedená běžně dostupná krmiva různé kvality: Ze supermarketu (1), jeho lepší varianta z petshopů (2), krmiva z e-shopů (3, 4), veterinární dieta (5) a vhodné granule (6).

krmiva pro kastrovane kocky

Při výběru krmiva se bohužel nejde řídit ani značkou, cenou či pouze analýzou surovin.

A kde je ten rozdíl? Všechna krmiva uvedená v tabulce mají vysoký obsah proteinů (nad 34%), ale jeho zdroj pochází z různých surovin. Je rozdíl mezi dusíkatými látkami rostlinného původu a živočišného původu. Důležité je též číst složení krmiva.

PURINA ONE Sterilcat01

Zde zvažte, že bílkoviny obsažené v tomto krmení nejsou pouze živočišného původu. Balení obsahuje nejen dehydrované drůbeží bílkoviny, ale i sojovou moukuautolyzátkvasnice, což jsou bílkoviny rostlinného původu.

 

Royal Canine Neutered Young Male  složení krmiva

Ačkoliv se jedná o teoreticky kvalitní krmivo s vysokým obsahem bílkovin (40%) prodávané u veterináře nebo ve specilizovaných prodejnách, ale jeho složení není také zas tak slavné. Hvězdička nás odkazuje na zdroj proteinů z pšeničného lepku. Zde více zaplatíte za značku než za kvalitní složení.

Nativia Cat Castrated

složení krmiva nativia

U tohoto krmiva je jasně vidět zdroj proteinů a i přes to, že ze všech krmiv má v tabulce nejnižší obsah bílkovin (34%), jejich zdroj je živočišného původu. Za mě tedy vítěz a bez obav lze doporučit ke krmení kastrovaných koček.

Pozor na složení, ne vždy je celkově uváděný obsah bílkovin (hrubý protein) pouze živočišného původu.

Jak a čím krmit kastrované kočky?

Pokud zodpovědně dohlédnete na svou mícu a nebudete jí překrmovat, můžete bez obav nadále krmit stejnými granulemi jako doposud. Jejich denní dávku uzpůsobte kondici, doporučuji krmit na nižší doporučené dávky.

Domácího tygra je potřeba motivovat k pohybu. Teď to budete vy, kdo bude otravovat s myškou a lákat ke hře.

Základní krmivo pro kastrované kočky bude krmivo s vysokým obsahem kvalitních bílkovin (nad 30%) a sníženým obsahem tuku (do 10 -15%). Obsah vlákniny je diskutabilní (do 10%). Preferovat by jste měli krmiva vlhká.

Má už kastrovaná kočka nějaké to deko navíc? Změňte recepturu a vyberte kvalitní krmivo pro kastrované kočky nebo lightky a držte se návodu výrobce. Nebo zůstaňte u stávajícího krmiva, ale snižte jeho množství o cca 30% (krmit na ideální hmotnost kočky, ne na současnou), omezte pamlsky, přidejte pohyb a podpořte příjem tekutin (např. fontánka).

Potřebujete-li poradit s výběrem vhodného krmiva pro svou kastrovanou kočku? Napište mi!

Zdroj obrázků: www.adoptpetshelter.org, www.tes.com

 

 

Podpořte s námi Den boje proti zvířecí obezitě 7. října 2015

Den 7. října stanovila americká asociace prevence obezity domácích mazlíčků (APOP) jako významný den v boji proti obezitě. Ve spojených státech se již dlouhodobě zabývají tímto čím dál více i u nás rozšířeným zdravotním problémem – obezitou. Již po deváté podporují, motivují, informují a šíří osvětu mezi chovateli, mazlíčkáři a milovníky psů a koček.

I v České republice trápí obezita velmi mnoho domácích mazlíčků a tímto bych ráda upozornila, že se to týká i nás a vašich zvířat.

  • Víte, že ve vyspělém světe je již více jak polovina domácích psů a koček obézní nebo mají nadváhu?
  • Víte, že takto nemocným zvířatům se život průměrně zkrátí až o 3 roky?
  • Víte, že díky obezitě stoupá riziko rozvoje onemocnění pohybového aparátu, srdce, cukrovky, onemocnění ledvin a zvýšené riziko vzniku nádorů?

Zarážející, že? Fakta o zvířecí obezitě a mnoho zajímavých tipů naleznete na stránkách asociace  APOP.

Máte podezření, že váš zvířecí mazlík není úplně v kondici a chcete s tím něco udělat?

Akce v rámci prevence obezity domácích mazlíčků probíhá  7. – 28.10.2015

Přijďte si nechat zkontrolovat a zhodnotit výživný stav svého mazlíčka zdarma!

Čeká ho prohlídka, krátký dotazník, změření a zvážení, a pro vás cenné informace o jeho zdravotním stavu.

Naučíte se správně posoudit výživný stav svého mazlíčka a jak vypočítat správnou dávku jeho krmiva.

Objednávejte se telefonicky, emailem či přes webový formulář. Budu se na vás těšit!

Nemůžete přijet do Prahy a přesto vás tato problematika zajímá? Podívejte se na články věnované obezitě a v případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.

 

 

Aby kočka nezkameněla – jak lze předcházet urolitiáze koček

Urolitiáza je onemocnění močových cest u koček způsobené močovými krystaly, kamínky nebo pískem, který dráždí močový aparát a komplikují či znemožnují močení.

Toto onemocnění je častou součástí komplexu onemocnění FeLUTD (kočičí onemocnění močových cest) a vždy je nutné je brát velmi vážně, neboť neřešená obstrukce močových cest urolitem může v konečném důsledku způsobit smrt zvířete. Urolitiáza více trápí kastrované obézní jedince, trvale žijící v bytě a kocoury více než kočky.

Kamínky, krystaly se tvoří ze sloučenin vápníku, fosfátu, hořčíku v moči o dostatečné nasycenosti a určitém pH.

Majitel má však možnost, jak účinně předcházet tvorbě krystalů a rozvoji onemocnění močových cest. Tím je vhodná dieta pro jeho mazlíčka a zabezpečení vhodných chovatelských podmínek.

Co můžu udělat pro svou kočku, abych minimalizoval/a možnost vzniku močových krystalů

  • krmit kvalitní krmivo v pravidelných přiměřených dávkách
  • podporovat příjem tekutin
  • zajistit dostatečný počet záchodků a pravidelně je uklízet
  • podporovat pohybové aktivity své kočky
  • minimalizovat stres v jejím životě
  • udržovat kočku v dobré kondici a při optimální hmotnosti
kočka pije z vodovodu

Má kočka ráda čerstvou tekoucí vodu? Dopřejte jí to!

Jak poznáte, že má kočka problém s močovými cestami

  • snižuje se četnost návštěv na WC, produkuje malý objem moči = malé hrudky v písku
  • bolestivost při močení – nahrbený postoj, naříkání, ukapávání moči
  • močení mimo záchodek
  • krev v moči (jiná barva písku)
  • neschopnost močit – akutní stav, návštěva veterináře okamžitě!
  • snížený příjem tekutin, ačkoliv krmení je stejné (kočky, když nechtějí močit, protože jim to je nepříjemné, tak nechtějí ani pít)

Dieta při urolitiáze

Silnou zbraní při onemocnění urolitiázou je dieta. Ta vždy koresponduje s druhem přítomných krystalů. Nejčastěji se u koček vyskytují krystaly struvitové a kalciumoxalátové. Na jejich rozpouštění má vliv okyselování moči pomocí správné diety a doplňků stravy. Druhý důležitý bod je specifická hmotnost (hustota) moči a její nasycení.

Prokletá supersaturace moči

Jak již bylo naznačeno výše, i když moč bude mít nesprávné pH, které podporuje vznik kamínků, ještě není vše ztraceno, dle posledních výzkumů je důležitý objem moči a její nasycení (přesycení moči = supersaturace) než vlastní pH moči. V ideálním případě by se pH moči mělo udržovat mezi 6,2 a 6,5 , kdy je riziko formování močových krystalů nejmenší, avšak pro majitele by to znamenalo pravidelné monitorování pH moči pomocí diagnostických papírků. Díky pokroku jsou na trhu i monitorovací písky, které mění barvu dle pH (k zakoupení v ordinaci) a podle výsledku upravovat krmnou dávku.

Naštěstí je jednodušší řešení a to dostatečný příjem tekutin, který snižuje hustotu moči (její nasycení). Proto nejdůležitější je podporovat příjem tekutin u kočky.

Podle další ze studií je daleko důležitější objem moči než její pH, přičemž bylo prokázáno, že i když má moč pH 6,4, ale je jí dostatečný objem, tak se kamínky nevytvoří, a naopak, i když má moč správné pH, ale je jí málo, je větší šance, že se kamínky vytvoří.

Zajímavostí je, že se stářím klesá hustota moči, a při studiích bylo nadále prokázáno, že většina koček s nižší hustou moči ve stáří měla i subklinické související onemocnění (např. onemocnění štítné žlázy či chronické ledvinné selhání), proto jsem zavedla preventivní kontroly vzorku moči v rámci seniorské prohlídky.

Proč kočky málo pijí si můžete přečíst v tomto článku.

A jednoduchá pomůcka, jak zvýšit příjem tekutin: čím více přijme kočka šťavnatého krmiva, které obsahuje až 80% vody, tím je riziko urolitiázy menší.

Proč jsou kočky tolik náchylné k tvorbě kamenů

Přirozená strava kočky je strava masitá, maso obsahuje kolem 80% vody, ale je i vysokým zdrojem amoniaku a fosforu.  Moč karnivorů (masožravců) je kyselá. V případě, kdy je v kočičí stravě málo živočišných bílkovin a jejich obsah je v granulích nahrazen sojou a jinou rostlinnou bílkovinou, mění se i pH moči kočky směrem nahoru, stává se zásaditější a tím pádem se zvyšuje riziko formování krystalů. Bohužel ale i překrmování masem způsobuje nadbytek substrátu pro tvorbu kamínků.

Sami doma nikdy neupravujte preventivně pH moči

Riziko vzniku močových krystalů způsobuje hodně majitelům neklidné spaní a tak zkouší vše možné, jak kočku uchránit. Nikdy ale preventivně neupravujte sami pH moči (organismu) své kočky jinak než vhodnou dietou, ani nekupujte veterinární klinické diety na internetu bez předchozí konzultace s lékařem, můžete své kočce ublížit více než jí ochránit.

Při dlouhodobém okyselování moči klinicky zdravého zvířete pomocí močových acidifikátorů dochází v organismu k rozvoji chronické acidozy, tělo se tento stav snaží regulovat a bere si zásadotvorný materiál (vápník, pufry) z těla, nejčastěji z kostí, na což reaguje hormonální osa, které se snaží tento vápníkový rozvrat korelovat a tím je na velký problém zaděláno. Navíc i v kyselé moči se můžou usazovat krystaly, a to krystaly urátové nebo cystinové.

Proto acidifikace moči jako preventivní opatření není vhodná, adidifikátory moči používejte pouze na pokyn lékaře po předchozí diagnostice.

Jak předcházet tvorbě krystalů

Když už víme, jak močové krystaly vznikají, a že se jejich vzniku dá předcházet, zde je pár rad závěrem, jak minimalizovat riziko vzniku urolitiázy.

  • vybírejte pouze doopravdy velmi kvalitní granule s vysokým obsahem masa a minimem rostlinných složek
  • udržujte optimální hmotnost své kočky - jak posoudit její kondici si přečtěte zde
  • podporujte pohyb kočky – hry, lov a nebo možnost jít ven
  • podporujte příjem tekutin – různá pítka, fontány, tekoucí voda z kohoutku, máčení granulí
  • podávejte vlhká krmiva jako součást denní diety
  • krmte kočku co nejpravidelněji či jí nechte volný přístup ke krmivu – v důsledku dlouhodobé nečinnosti žaludku se vylučuje kyselina chlorovodíková, na což reagují metabolické pochody v těle signálem do ledvin, jenž produkcí alkalické moči kompenzují tento stav
Chcete nechat preventivně zkontrolovat vaší kočičce moč? Objednejte se na prohlídku zde.

Dieta jako součást léčby

Při mnoha onemocnění vám veterinář doporučí speciální dietu nebo potravinový doplněk jako součást a podporu terapie. Bohužel v dnešní době to u mnoha majitelů vyvolá spíše obavy, vážně lze „obyčejnými granulemi“ vyléčit zvíře?

Nejdříve je potřeba si uvědomit, že nemoc je stav organismu, kdy je něco v nepořádku, tělo nefunguje tak jak má a projeví se příznaky nemoci.

V době léčby se snažíme pomocí medikamentů (léků), dietou (krmivem) a úpravou životního stylu (pohybový klid nebo fyzioterapie) omezit zhoršování klinických příznaků a urychlit proces hojení.

V době uzdravování, v rekonvalescenci, je tělo vystaveno velké zátěži, musí bojovat s nemocí a také se uzdravovat, na což spotřebuje velké množství energie. Navíc, některé onemocnění s sebou nesou i specifické nároky na přísun enzymů, aminokyselin a vitamínů, které přímo či nepřímo ovlivní průběh uzdravování.

A nyní příklad, jak dieta může pomoci během léčby

Při onemocnění trávicího traktu je potřeba tělo dále nezatěžovat těžkým a tučným jídlem, ale naopak mu dopřát potravu bohatou na energii a snadno stravitelné složky. Navíc stěna střeva při zánětu jinak vstřebává a propouští živiny, tělo kolikrát trpí nedostatkem nutrientů a vitamínů a naopak je silně zaplavováno toxiny mikroorganismů.

Vhodně nasazená dieta (komerční či vařená) pomůže v tomto období tělu doplnit živiny a vitamíny, ale i díky obsahu prebiotik a probiotik rychle správně kolonizovat střevo a obnovit jeho funkci bez zbytečného zatížení. A antibitika kolikrát nejsou ani třeba.

Co je důležité dodržovat při předepsání veterinární diety?

  • Pokud máte pochybnosti, mluvte se svým lékařem, zajisté vám rád vysvětlí, proč je potřeba dietu podávat a jaký cíl se očekává.
  • V některých případech lze kromě speciální komerční veterinární diety též volit dietu doma připravenou, výhody a nevýhody s vámi probere váš veterinář.
  • Někdy lze pouze obohatit vyhovující krmivo o např. esenciální  mastné kyseliny, jindy bude potřeba kompletní změny krmiva.
  • Vždy je důležitá spolupráce majitele zvířete i celé rodiny, protože pokud mazlíčkovi krom předepsané stravy bude někdo potají přidávat něco jiného, či naopak nedodržovat podávání diety, výsledek se nemusí dostavit či naopak se může pacientovi i přitížit. A důvod, proč ta drahá dieta nefunguje je hned na světě.
  • Efekt placebapsychika je mocná zbraň, a naši svěřenci jsou nám emočně velmi blízcí, tudíž, pokud páníček nemá o dietě valné mínění, psovi zaručeně chutnat nebude a požadovaný efekt nebude jistě tak výrazný, jako v případě cílené spolupráce.
  • Veterinární dieta je krmivo, podpora terapie, ale v mnoha případech, kdy onemocnění není tak vážné může být plnohodnotnou náhradou ba přímo i jediným řešením k úpravě zdravotního stavu.

např. při urolitiáze (moč. kameny) je principem léčby a rozpouštění kamenů úprava stravy tak, aby pacient produkoval dostatečné množství moči o správném pH. Tedy, dalo by se říct, že dieta je lék.

Je dieta lék? Lze “pouhou” dietou léčit zvíře?

Mnoho onemocnění lze velmi dobře zvládnout úpravou stravy, kdy se do potravy přidají a nebo k výživě použijí přesně komponované diety s cílem pozitivně ovlivnit uzdravování.

Při mnoha onemocněních dochází ke ztrátám vitamínů a minerálií, v těle pacienta dochází k metabolickému rozvratu a deficitu esenciálních mastných kyselin. Řada makroprvků je v metabolismu nezbytných jako kofaktory reakcí a při jejich nedostatku syntézy neprobíhají jak mají. Cílem specifické diety je řešit tyto výpadky a cíleně tělu dopřát to, co potřebuje.

Před nasazením speciální diety (ačkoliv jsou veterinární diety či recepty na vařenou dietu dnes běžně k sehnání na internetu) je vždy nutné se poradit s veterinářem a nechat jím zvíře odborně vyšetřit. Protože pokud nebude pacient kompletně vyšetřen může dojít k přehlédnutí jiného zdravotního problému a nerozumně nasazenou dietou pacientovi neúmyslně ublíženo.

Př.1 Principem redukční diety psů a koček je zvýšení příjmu proteinů a snížení přijaté energie, ubráním sacharidů a tuků, avšak vyšší příjem bílkovin je náročnější na metabolické zparcování a v případě špatné činnosti ledvin může zvíře i ohrozit, tedy pokud chcete svému zvířeti nasadit vysokoproteinovou dietu, vždy by mělo mít vyšetřenou činnost ledvin a jater.

Př. 2 Léčba urolitiázy (močových kamenů) se provádí také pomocí diety, avšak jak víte, který typ močových kamenů má váš mazlík bez předchozího vyšetření močového sedimentu? Princip bude stejný, dostatečná diuréz a snaha rozpustit kamínky, ale liší se pH moči, které je k tomu potřeba udržovat.

Která onemocnění lze řešit dietou?

Nejběžnějším zdravotním problémem u psů a koček, který se řeší dietou je průjem a jiné zažívací potíže. Už pouhá úprava jídelníčku nese kýžený efekt.

Onemocnění dolních cest močových – např. nespecifický zánět močových cest koček a urolytiáza u psů – dieta má za cíl zlepšení psychické pohody a dostatečnou produkci moči o správném pH.

Některé fáze onemocnění cukrovkou – pro udržení hladiny cukru v krvi je správná dieta v častých malých dávkách nezbytností.

Rané kardiomyopathie – L-Carnitin má protektivní funkci na srdeční svalovinu.

Celková rekonvalescence – podpora imunitního systému vitamíny a esenciálními mastnými kyselinami.

Takže, když se selským rozumem podíváme na to, proč vám veterinář při léčbě onemocnění doporučí veterinární dietu, nedělá to zpravidla proto, že z vás chce vytáhnout ještě pár stovek za granule, ale proto, že si velmi dobře uvědomuje, že právě tato kombinace látek a složek potravy pomůže pacientovi k rychlejšímu uzdravení a zkrácení doby léčby, což ve výsledku přináší úsporu právě majiteli.

Co tedy říci závěrem?

Speciální dieta je v léčbě mnoha onemocnění nenahraditelná a leckdy i sama o sobě dostačující, avšak musí být vhodně podaná a s jasným cílem.

Komunikujte se svým lékaře, vždy je více alternativ a výrobců speciálních veterinárních diet, určitě se najde taková, která bude vašemu mazlíčkovi vyhovovat a hlavně chutnat.

Potřebujete poradit s vhodnou dietou pro svého mazlíčka? Neváhejte mě kontaktovat.

Kočičí matematika

Dnes bych vás ráda přesvědčila o tom, že nikdo z nás není tak bohatý, aby mohl kupovat „levná“ supermarketová krmiva pro své kočky.

Důvodů je mnoho, nejenže nekvalitní krmivo nepokrývá nutriční potřebu koček, je plné škodlivých látek, plísní a umělých přísad, ale kvalita prostě neodpovídá kvantitě.

To, co projde kočičím žaludkem, se přímo podepisuje na kvalitě a vitalitě jejich života.

Příklad první

To nejdražší (pro mnohé majitele i nejkvalitnější) balení krmiva pro dospělé kastrované kočky v supermarketu stojí asi 199 Kč /1,5 kg, tedy 133,27 Kč/kg krmiva. Denní spotřeba pro 5 kg kočku je asi 80 g.

Obsahuje: hovězí (16%), pšenice (16%), dehydrované drůbeží bílkoviny, kukuřičný lepek, sójová mouka, kukuřice, živočišný tuk, sušené řepné řízky, sušený kořen čekanky (2%), minerální látky, autolyzát, kvasnice (1%), rybí tuk.

Takže v 1,5 kg krmiva je 240 g masa a 240 g pšenice, dále pak směs lepku, soji a kukuřice v množství asi 65 %, tedy asi 975 g.

Deklarovaný obsah bílkoviny 38%, tuk 13%, vláknina 4%, popelovina 7,5 %

Kolik je tam sacharidů? 100 % – (obsah B+T+V+P ) = 100 – (38 + 13 +4 +7,5) = 37,5 %

Z 45 % (popelovina + sacharidy) obsahu tohoto sáčku kočka nic nemá, leda jen kalorie, díky nimž bude krásně nabírat!

A teď otázka druhá, kolik je z těch 38% bílkovin bílkovin rostlinných? Zkušení krmiči jistě hned odhalili obsah sojové mouky.

Ano, v levných krmivech je často obsah bílkovin dohnán sojovou a rostlinnou bílkovinou.

Suma sumárum

Majitel zaplatil 199 Kč za 240g masa a nějaké minerálie (o tom zbytku se nebudu vyjadřovat), což odpovídá asi 796 Kč/kg masa. Proč kočce radši nekoupit pořádný hovězí steak za 299 Kč/kg a nebo rovnou svíčkovou, ta by ho vyšla jen na 760 Kč/kg?

Za denní dávku tohoto nekvalitního krmiva majitel zaplatí asi 10,6 Kč, což by odpovídalo 33 g hovězího steaku denně.

Máme opravdu na to platit za reklamu a kafilerní odpad pro naše kočky?

Příklad druhý

Porovnáme s krmivem číslo 2 pro dospělé kočky, jež lze zakoupit ve zverimexu hned vedle supermarketu.

(krmivo je bez obilovinové a díky složení snižuje pH moči a působí preventivně proti močovým kamenům)

Cena 1,5 kg sáčku pro dospělou kočku stojí 298 Kč, 1 kg vyjde na 198 Kč. Denní krmná dávka pro 5 kg kočku je 70 g a vyjde asi na 13,9 Kč.

Složení: kuřecí moučka 27 %, lososová moučka 20 %, brambory, kuřecí tuk (přirozeně chráněno tokoferoly) 10 %, lososový protein 7 %, sušená jablka (zdroj fruktooligosacharidů), hydrolyzovaná kuřecí játra 3 %, lososový olej 3 %, pivovarské kvasnice, extrakt z bylin a ovoce 300 mg/kg (hroznové víno, rozmarýn, kurkuma, citrusové plody a hřebíček), hydrolyzované kvasnice (zdroj mannanoligosacharidů), extrakt z juky schidigera, extrakt ze sušených brusinek 50 mg/kg, extrakt z granátového jablka 50 mg/kg.

Deklarovaný obsah: bílkovina 40%, tuk 20%, vláknina 10%, popel 5,7% , sacharidy (dopočítány) asi 24%

V tomto případě zaplatí majitel za 60 % obsah bílkovinového zdroje, tedy asi za 900 g bílkovin asi 179 Kč. Což je ve skutečnosti 4x méně než v prvním případě!

Přičemž denní dávka pro jeho kočku se “prodraží” jen o 3 Kč oproti krmivu číslo 1 ze supermarketu.

Opravdu si pořád myslíte, že krmením levných supermarketových krmiv ušetříte?

Jednoduchý návod, jak vybrat granule pro kočky

Pokud vzadu na obale uvidíte:

  • sojová mouka, sojový hydrolyzát, soja…
  • na prvním místě ve složení obiloviny nebo výrobky rostlinného původu nebo rostlinný hydrolyzát
  • méně než 30% obsahu bílkovin
  • méně než 10 % tuků

Nikdy takové krmivo nekupujte, vyhazujete své peníze oknem a své čičině neúmyslně ubližujete nekvalitní stravou.

Sečteno, podtrženo

Kvalitní obsah pytlíku poznáte podle jeho složení, né podle obrázku. Nenechejte se zmást pěknou reklamou a působivým obalem.

Při obsahu malého množství bílkovin v krmivu platíte výrobci za odpad a cena za skutečně zužitkované složky krmiva se zvyšuje.

Pokud kočka nepřijme dostatek bílkovin z krmiva musí ho sežrat více, tedy prokrmíte více. Pytel spotřebujete rychleji, a více vás to stojí.

Levná krmiva nikdy nejsou tak “levná” jak se na první pohled zdá.

 

Nejste si jistí s výběrem krmiva pro svou kočku, ztrácíte se v reklamních tahanicích prodejců? Napište mi, ráda vám poradím.

 

 

Obezita u koček

Kde se vzaly obézní kočky

Novodobý problém není nedostatek, ale přebytek. Všeho je všude spousty, ihned k mání a to bez zdlouhavého vybírání a ověřování, prostě stačí kliknout a krmení pro vaší micinu vám přijede až domů. Společně s jednoduchostí získávání potravy a životem indoor, tedy čistě jen uvnitř, přibývá koček, které trpí nadváhou či obezitou. Dalším faktorem je, že kočky jsou výborným společníkem osamocených lidí a ti jim jejich lásku rádi oplácí- nejčastěji nějakou tou dobrůtkou.

Co je příčinou obezity u koček

  • nekvalitní supermarketové krmivo s nedostatečnou výživovou hodnotou  a přemírou sacharidů
  • častější držení koček pouze v domácnostech, minimum pohybu a snahy o získání potravy
  • nevhodné dávkování krmiva, překrmování
  • odměňování koček za nic, kompenzování si lásky krmením svých zvířat
  • nedůslednost v dietním režimu
  • chovné standardy – bohužel, velkou část viny nesou sami chovatelé, když se snaží dosáhnout vyšší hmotnosti (dle standartu) kočky překrmováním

Bohužel mnohdy jsou již započítány jako standart kočky obézní a majitelé jsou frustrováni, že jejich mazlíček je “menší a hubenější’“ než na fotce standartu, tak ho překrmují až na těch požadovaných xx kg, pak jsou nešťastní nejen oni, ale zejména jejich obézní kočka.

Příklad: webové stránky s fotogalerií obézních koček 2. skupiny (norská lesní, birma, mainská mývalí,…)

http://moraviacatclub.eu/skupina2.html

 Ano, opravdu se jedná o velká plemena koček, ale račte si všimnout povislého tukového břicha všech koček, toto je obezita a ne standart. A pokud jsou takto prezentovány standarty?

Typy koček ke sklonem k obezitě

Velká plemena koček a jejich páníčci, kteří se za vše snaží mít toho největšího kočičáka na výstavě.

Kastrované kočky a kocouři – za nadváhu a obezitu u kastrátů nemůže kastrace sama o sobě (dojde pouze ke snížení hormonální aktivity jedince), ale nedůslednost a překrmování (stejná dávka krmení bez námahy)

Majitelé koček – Psychické potíže majitelů, kteří jsou příliš upnutí na své zvíře a lásku a přítulnost si vynucují jídlem, problém osamělých důchodců či lidí, kteří si zvíře pořizují namísto dítěte

Jak pomoci kočce s nadváhou

Prvním nejdůležitějším krokem je si uvědomit, že má vaše kočka nadváhu či je obézní.

Nejlepší je se poradit s odborníkem, který zhodnotí výživný stav vašeho mazlíčka a krmnou dávku, pomůže se stanovením cílové (správné) hmotnosti a metodou, jak toho dosáhnout

Samozřejmostí by měla být zdravotní prohlídka, jestli se již nerozvinula doprovodná onemocnění spojená s obezitou.

Jak se pozná obézní kočka?

Až 80 % koček držených v zajetí má nadváhu nebo je obézní, přičemž každá 4. kočka má nadváhu.

Nadváha u kočky je 10% hmotnosti navíc, obezita při 30% tělesné hmotnosti navíc.

Nejlépe se posoudí výživný stav pomocí BCS (Body condition score), viz. obrázek.

bcs-cat

Provided courtesy of Nestle Purina company

Věděli jste, že 1 kg nadváhy u 4 kg kočky je jako 7 kg nadváhy u 65 kg majitelky?

Úprava stravování jako první krok při řešení obezity u koček

Dieta s nízkým obsahem sacharidů, obsahují plnohodnotné bílkoviny, více vlákniny a méně tuků, plus složky aktivující metabolismus – L-karnitin a nenasycené mastné kyseliny.

Principem je, že tělo nemá sacharidy, ze kterých se tvoří tuk, ale naopak je nuceno aktivně přeměňovat potravu na energii pro tělo.

Zdravotní problémy spojené s nadváhou a obezitou u koček

  • přetěžování kardiovaskulárního oběhu
  • nadměrné ztučnění jater a snížení jejich funkce
  • zvýšené riziko vzniku močových kamenů
  • onemocnění FIC, FLUTD – vyšší riziko výskytu u obézních koček
  • onemocnění pankreatu
  • špatné dýchání – nahromaděný tělní tuk ztěžuje dýchání
  • únava
  • onemocnění kloubů -bolestivost a neochota k pohybu
  • Diabetes mellitus (cukrovka) a jiná endokrinní onemocnění
  • špatný stav zubů
  • špatný stav srsti, o kterou kočka přes obezitu nemůže pečovat
  • a další …

Lenost zvířete vede ke zpomalené činnosti střev, mazlíček má špatné trávení, což se pozná na neobvyklém zápachu a konzistenci výkalů, časté jsou obstipace (zácpy) a další.

Obézní kočky mívají často nekvalitní neudržovanou srst – vlivem špatné motoriky, které brání abdominální tuk se kočky málo čistí, srst jim na místech, kam si nedostanou často zplstnatí.

obézní kočka oholená srst

Obézní kočka s oholenou zplstnatělou srstí na zádech.

Pohybové problémy a otlaky. Bolestivé proleženiny a lysá místa na těle. Kulhání.

Obézní kočky jsou nemotorné, frustrované a mohou mít i psychické problémy pramenící z nenaplňování jejich přirozenosti – pohyb a lov.

Jak pomoci své kočce s hubnutím

Zdravé hubnutí má v podstatě 2 základní principy:

  • úprava stávající diety
  • pohybové aktivity

Kočce určitě nedávejte hladovku, krmte jí přesně odměřeným množstvím krmiva několikrát denně. Nepodávejte nic navíc, a pokud chcete mazlíka odměňovat, musíte ubrat denní dávku krmiva.

Hubnutí je dlouhodobý úkol, zdravý postupný úbytek hmotnost je 0,5 – 1 % původní hmotnosti za týden.

Do hubnutí kočičího společníka je nutné zapojit celou rodinu, ať všichni dodržují mazlíčkův režim.

Pro většinu z nás bude nejtěžší úkol odolat smutným pohledům a být důslední, a pohyb, bez něj to nepůjde.

Na vině za nadváhu našich mazlíčků jsme pouze my, majitelé!

Tloustnutí mazlíčků je pozvolné a nenápadné, sám majitel těžko rozpozná počínající obezitu, ale to neznamená, že je špatným majitelem, pokud si to včas uvědomí a bude to chtít změnit.

Proč se obrátit na specialistu = veterináře – výživového poradce?

  • je to lékař, posoudí odborně celkový zdravotní stav vašeho mazlíčka
  • má přehled o krmivech a způsobech výživy
  • je nezaujatý
  • pomůže vám s důsledností, bude vás motivovat (pravidelné kontroly a prohlídky)

Hubnutí pod dozorem lékaře – vyloučení zdravotních komplikací

Trápí vaší kočičku problém s hmotností? Neváhejte mě kontaktovat!

 

 

Proč kočky málo pijí?

Kočka pochází ze suchých oblastí Asie a Afriky, tedy z pouští.

Kočka požírá celou svou kořist, nejčastěji drobného živočicha, jehož tělo tvoří kůže a srst, svalovina, kosti a vnitřní orgány, což je dostatečný přísun vody pro organismus.

(Složení těla myši domácí: asi 82% těla je tvořeno vodou, 8% je maso, to tvoří z 44% bílkoviny a 30% tuky, zbytek jsou kosti, srst a jiné)

Kočky krmené převážně suchou potravou (granule, obsah vody do 10%) pijí sice na první pohled více vody, avšak v porovnání s kočkami krmenými mokrou stravou (obsah vody až 80 % v krmivu) je to až polovinu přijaté vody denně méně.

Moč koček je přirozeně hodně koncentrovaná, jeli však špatná skladba potravy a nedostatečný příjem tekutin a tím i špatná diuréza (vylučování moči), hromadí se tato koncentrovaná moč v organismu a při převaze iontů a minerálů a vlivem působení špatného pH (dáno potravou, když obsahuje hodně rostlinných složek, tak pH stoupá, je více zásadité), ty se usazují a vznikají problémy – močové kameny, písek.

Proč kočky nechtějí pít

Kočky mají snížené vjemy pro „žízeň“, neboť jsou zvyklé z přírody, že kořist obsahuje dostatečné množství vody. Kočce může vadit i umístění misek na vody, misky samotné, vliv má i velikost, hloubka a materiál misky, kvalita vody, její složení, teplota, čerstvost.

I zde platí pravidlo 1+1 miska na vodu pro jednu kočku.

Kočky jsou velmi citlivé k cizorodým látkám, nepoužívejte proto zejména plastové misky na vodu nebo z neprověřených materiálů, je zde možnost uvolňování těžkých kovů či ftalátů do vody.

Doporučení: používejte pouze kvalitní keramické či skleněné misky pro lidi, vhodné do mikrovlnné trouby či myčky nádobí.

Jak přimět kočku více pít

V zájmu zdraví kočky by měla dospělá kočka denně přijmout alespoň 30 -50 ml/kg tekutin. Ve vlhkém krmivu nebo přírodní stravě je obsaženo celkem dostatečné množství vody, avšak v suchém krmivu je pouze velmi malé množství vody, proto kočku, která přijímá pouze granule, je nutné podporovat v příjmu tekutin.

Kočkám se doporučuje kromě suchého krmiva přidávat i krmivo vlhké (konzervy, paštiky) a nebo čerstvé maso.

Pokud kočce dáváte denně vlhké krmivo, je vhodné i přes to kontrolovat denní příjem vody a produkci moči. Do vlhkého krmiva lze přidat pár lžiček vody nebo nesoleného vývaru navíc.

Chceme-li dosáhnout vyššího zájmu o příjem vody, je vhodné kočce pití zpříjemnit, dopřejte jí proto různé zdroje vody: různé velikosti a tvary misek na různých částech obydlí nebo kočičí fontánky, vodu tekoucí přímo z kohoutku, atd.

I voda samotná má pro kočku mnoho “tváří”, lze použít klasickou vodu z kohoutku – odstátá nebo převařená, balenou kojeneckou vodu, vodu dešťovou.

Kočkám k pití nepodávejte kravské mléko – obsahuje mléčný cukr, který kočka neumí strávit, vznikají průjmy.

K obzvláštnění lze použít náhradní kočičí mléka, neslaný velmi slabý masový vývar.

Každá micina má své libůstky a to, co vyhovuje jedné nemusí být atraktivní pro kočku druhou. Je potřeba zkoušet a hledat.

Na závěr krátké video, jak pije kočka a pes. Příjemnou zábavu.

 

 

Víte, jak správně krmit kočku?

Zajistit kočkám správnou výživu není zrovna snadné, zvláště pokud se jedná o ušlechtilou bytovou kočku, která nemá možnost přirozeného lovu a samostatném rozhodování o své kořisti.

Venkovní kočky to mají snadnější, buď uloví dostatečné množství jídla a nebo se nadlábnou připraveného od majitelů, až se večer vrátí z obchůzky.

Ve všech případech je ale důležité myslet především na kvalitu předkládané stravy a snažit se kočkám zajistit krmivo co nejpodobnější tomu přirozenému.

Jaké jsou možnosti, jak správně krmit svou kočku?

Kočkám můžeme podávat stravu komerční, (granule, kapsičky, konzervy), doma připravovanou stravu vařenou či BARF a nebo kombinace všech těchto možností.

Nejprve krátce ke každému způsobu krmení.

  1. Komerční krmiva

Nejrozšířenější a chovateli nejoblíbenější je zkrmování komerčního krmiva. Mezi komerční krmiva patří veškeré granule, kapsičky, konzervy, pamlsky, které majitel snadno zakoupí nachystané a zabalené od výrobce v obchodě. Nejčastěji majitelé své kočky krmí granulemi různých značek a složení.

Všeobecně platí pravidlo, že kvalita se nepozná podle hezkého obalu, ale podle složení. I mezi komerčními výrobky lze najít velmi kvalitní a vhodná krmiva pro většinu koček. Jejich velkou výhodou je snadné použití, dávkování a skladování. Mezi nevýhody patří to, že málokdo se vyzná ve složení a obchodníci mají dost silné argumenty, proč vám prodat zrovna tento pytlík, ačkoliv moc dobře vědí, že to není “to pravé ořechové”.

A bohužel to platí i o veterinárních ordinacích. Ve většině z nich, kromě speciálních veterinárních diet, seženete i krmivo pro mazlíčky. A i toto krmivo má také různé složení a kvalitu, ač jej kupujete u veterináře. Už i sem se dostalo krmivářské lobby a za motivační program a hezké letáčky jsou majitelům doporučována krmiva, se kterými by veterinář jistě svou kočku nekrmil.

  1. BARF (Krmení syrového masa včetně kostí a příkrmem)

Krmení syrovým masem je další možnost výživy koček. Všeobecně se doporučuje syrové maso před podáváním přemrazit při – 20°C po dobu min 72 hodin, zničí se tím případní parazité. Kočky mají velmi kyselé pH v žaludku, tudíž z mikrobiálního hlediska je riziko krmení syrového masa nízké. Dále je potřeba maso střídat, protože každé maso z jiného živočišného druhu má jiné složení. Pro zachování vyvážené nutriční dávky se podávají masité kosti, celá vejce a zelenina a ovoce. Pokud se vám BARFování zamlouvá, nejjednodušší je kočku nechat přirozeně lovit a v případě potřeby ji takto přikrmovat.

Bohužel dost často se stává, že kočka upřednostní snadno dostupnou potravu na misce před lovem a vám pak nezbude nic jiného než obstarávat pestrý jídelníček vaší šelmičce sami.

Velká výhoda BARFu je, že podáváte syrové krmivo s velkým množstvím přírodních enzymů, tedy co nejpodobnější stravě přirozené. Nevýhodou je časová náročnost přípravy, nutnost plánovat jídelníček a znát přesné požadavky kočičí stravy, neboť dlouhodobě jednostrannou výživou můžete své kočce ublížit.

  1. Vařená, doma připravovaná strava

Ihned z kraje je nutné si uvědomit, že se zde bavíme o stravě připravované cíleně pro kočky a ne o zkrmování kuchyňských zbytků!

Výhodou doma připravované stravy je, že máte naprostý přehled o složení jejího jídelníčku, můžete zaručit jakost surovin a v případě dietních opatření je toto dobrá alternativa k veterinární dietě.

Během tepelného opracování se však ztrácejí vitamíny a enzymy, tyto je potřeba nahrazovat přírodními preparáty, jinak kočkám hrozí deficit ve výživě.

Nevýhodou této metody je její časová náročnost, cena a nekompletnost v případě neznalosti nutričních požadavků.

Kombinace všech výše zmíněných metod

U zdravé dospělé kočky, která je zvyklá být takto krmena, nebývá žádný problém. Krmivo se v žaludku smíchá je je tráveno společně. Sice syrové složky se tráví déle a déle zůstávají v trávicím traktu, ale nemusí to způsobovat zažívací potíže.

Jak často je správné krmit kočku?

Model 1: Pouze suché granulové krmivo k dispozici po celý den - kočky přirozeně málo pijí a při zkrmování pouze suchého krmiva může časem dojít k onemocnění močových cest, proto nedoporučuji krmit pouze suché krmivo.

Model 2: Suché granulové krmivo k dispozici po celý den a k tomu několikrát denně šťavnaté krmivo – tuto variantu doporučuji nejčastěji, kočka má neustálý přístup ke krmivu a přitom díky vlhkému krmivu je jí dopřáno i dostatečné množství tekutin.

Model 3: Vlhké krmivo několikrát denně (min.5x) – pokud se vlhké krmivo ponechá déle stát, dochází k znehodnocení, oschnutí a pomnožení bakterií, ale tato varianta je ideální nejen z hlediska prevence onemocnění močových cest. Pozor jen na kvalitu předkládaného krmiva.

Model 4: Vlhké krmivo nebo syrové krmení pouze 1- 2x denněnevhodné, kočka má potřebu žrát několikrát denně cca 10x a více, což jí nutí přecpat se a pak hladovět.

(kočka přemýšlí tak, že po lovu je vždy krmení – krmivo by tedy mělo být vždy k dispozici. Přes den, i když jste v práci, se kočka krom spánku a hygieny věnuje i hře – lovu, a pokud nemá svou kořist, je frustrovaná a může to vést k psychickým a zdravotním potížím)

Co je tedy správná výživa kočky?

Správná je ta výživa, která splňuje nutriční potřebu kočky, je vyvážená, zdravotně nezávadná a kočce prospívá ve všech ohledech. (kočka nemá zažívací potíže, produkuje přiměřené množství stolice a moči, má krásnou lesklou srst, klidnou kůži a je v dobré kondici)

Pro žádného mazlíčka nelze jednoznačně bez předchozí konzultace doporučit vhodnou stavu, všechny metody mají svá pozitiva a negativa a vždy záleží na individualitě jedince.

Zajímá vás více o správné výživě koček? Přečtete si i tento článek.

Pokud si stále nejste jistí, že své micině dopřáváte vše, jak je třeba, napište mi, ráda vám poradím.

Jak správně krmit kočku? Kočka není pes, jí často a po malých dávkách

Abychom mohli správně krmit kočku, je potřeba se podívat na jejich stravovací návyky z co nejpřirozenějšího hlediska.

Kočka je masožravec

Kočka domácí je domestikovaná kočkovitá šelma. Kočky jsou teritoriální, mají své denní rituály a přirozený je pro ně lov. Během domestikace, která neprobíhá tak dlouho jako u psa (cca před 8 tisíci lety), se jen málo změnilo jejich přirozené chování a potřeba lovu kořisti – tedy přirozené potravy.

Kočky jsou striktní masožravci, jediný rostlinný protein v jejich přirozené stravě je obsah trávicího traktu jejich kořisti.

Kočky málo pijí, neboť jejich přirozená kořist obsahuje  cca 70 % vody. Mkoček je koncentrovaná a má kyselé pH (6- 6,5). Střeva koček jsou krátká, uzpůsobená k rychlému trávení.

Kočky mají ze smyslů vyvinutý nejvíce zrak a čich, naopak chuť je velmi málo vyvinutý smysl. Nemají receptory pro sladkou chuť, o to více mají vyvinuté receptory pro bílkoviny a tuky, dokáží rozpoznat zkažené  maso nebo žluklý tuk.

Zajímavostí je, že kočky, pokud mají možnost sami regulovat svůj příjem potravy (lov), se nepřejídají, vše vychází z přírody, přecpaná kočka by těžko ulovila další kořist.

Co má obsahovat správná kočičí strava?

V kočičí dietě jsou nezbytné tyto esenciální aminokyseliny:taurin, arginin, valin, leucin, isoleucin, threonin, methionin, lysin, tryptofan, fenylalanin, histidin.mastných kyselin jsou nejdůležitější kyselina linolová, alfa-linolenová a kyselina arachidonová. Všechny tyto komponenty se nacházejí v živočišných proteinech.

Ve výživě koček platí, že čím kvalitnější protein dieta obsahuje, tím menší je jeho spotřeba.

Vitamín A je ve výživě koček nepostradatelný, neumějí si jej narozdíl o psa vytvářet z rostlinného beta-karotenu a tím pádem ani vytvářet vitamín D v kůži.

Dobré zdroje nenasycených mastných kyselin a vitamínů rozpustných v tucích (A,D,E,K) jsou ryby.

Kočky mají také zvýšenou potřebu vitamínů sk. B (thiaminu (B1), niacinu (B3) a pyridoxinu (B6)), tyto vitamíny jsou nepostradatelné jako součást metabolických cyklů v organismu, a pokud kočka konzumuje více syrových ryb (obsahují enzym thiaminázu), musí o to víc přijímat těchto vitamínů.

Kočky nepotřebují přijímat uhlohydráty z potravy, mají velmi nízkou aktivitu enzymů na štěpení sacharidů – maltázy, izomaltázy, sacharozy. Dokonce ve slinách nemají enzym amylázu k rozkládání sacharidů. Naopak sacharidy si vytváří glukoneogenezí v játrech z bílkovin a tuků z potravy.

Při nadměrném příjmu sacharidů v dietě se tyto uhlohydráty ukládají ve formě depotních tuků a ovlivňují metabolismus sacharidů umělým zvyšování krevní glykémie, u koček se rozvíjí obezita a další onemocnění, jako např. cukrovka či močové kameny. (nadbytek sacharidů v dietě negativně ovlivňuje hospodaření s inzulinem a činnost pankreatu a štítné žlázy)

Kočka má v krmivu přijímat 50% energie z bílkovin, 40% energie z tuků a 10% energie ze sacharidů.

Co potřebuje dospělá kočka denně sníst?

  • bílkoviny 4-5 g/kg a 1000 kcal/krmiva
  • tuky min. 9 % ze sušiny krmiva, ale ne více jak 70%
  • arginin 1% ze sušiny krmiva
  • taurin 0,1 – 0,2 % ze sušiny krmiva
  • vláknina do 5% ze sušiny krmiva
  • nenasycené mastné kyseliny, viatmín A a D, vitamíny sk. B

Zajímavostí kočičí výživy je fakt, že odstavená koťata preferují ta krmiva, která byla podávána jejich matkám během gravidity a kojení, proto se velmi doporučuje koťata krmit stejným krmivem jako jejich matky a až postupně je převést na nový způsob výživy, pokud dosavadní nebyla zcela vhodná.

Chovatelské rady o výživě koček

Vhodné je kočku od začátku zvyknout na pestrou stravu. To znamená nedávat jí jen jednu příchuť kapsiček, ale měnit příchuti, strukturu a vlhkost krmiva. Později hrozí nadměrná vybíravost.

Není však vhodné měnit často značky a druhy krmení. Tedy, krmíte-li granulemi jisté značky – můžete měnit příchuti stejného krmiva, ale ne značku.

Při změně značky krmiva má být přechod pozvolný, během týdne přidáváte po troškách nové granule ke starým, tak aby se dodržela denní dávka. (např. v pondělí dáte 1/7 nových do 6/7 starých granulí, v pátek to bude 5/7 nových a 2/7 starých). Den ode dne s podíl nových ku starým granulím zvyšuje. Tím se předchází zažívacím potížím. Samozřejmě, vyskytne-li se nějaký problém s trávením či alergie, nové krmivo již nepodávejte.

Je velmi důležité krmit vysoce kvalitními krmivy s vysokým obsahem bílkovin a tuků podávané při pokojové teplotě. Kočky vnímají velmi intenzivně vůně a pachy a teplé jídlo více připomíná “kořist”.

Kočky jsou gurmánky, své jídlo si umí vychutnat, nejdříve jej očichají a pak si uždibují kousek po kousku, občas si jej vytáhnout z misky a jedí jej opodál. Proto je vhodné mít pod miskami podložku, na kterou si můžou krmení “odkládat”.

Kočky jedí vícekrát denně (10 až 16-krát denně), vhodný způsob krmení je ten, že kočka má buď neomezený přístup k suchému krmivu a vodě po celý den a nebo jí je předkládána potrava měkká či čerstvá cca 5x a více denně.

Pozornost věnujte i výběru misek na krmení a vodu. Miska má být akorát velká, ne z plastu a umístěná daleko od záchůdku.

S výběrem vhodného krmiva si dejte na čas a nenechte si prodejcem vnutit to, co je zrovna v akci. A není pravdou, že kvalitní krmivo je to nejdražší. Zajímá–li vás více o výběru vhodné krmiva pro vaši kočku, přečtěte si i další články.