Nebezpečné Vánoce pro mazlíčky

Adventní a vánoční čas je jeden z nejkrásnějších v roce, bohužel však i pro naše společné obyvatele domácnosti skýtá nejednu život ohrožující nástrahu. Na co si dát během svátků pozor, aby jste nemuseli ještě na pohotovost?

Vánoční ozdoby a stromeček

Vánoční stromeček je zejména pro kočky jako magnet. Mnoho majitelů čtyřnohých chlupáčů už raději jiný než umělý s plastovou ozdobnou dekorací ani nepořizují. Samotný stromeček je nebezpečný  z důvodu možných úrazů – pád ze stromku, nebo pád stromku včetně dekorace na zvíře. Také pichlavé jehličí – může při pozření vyvolat trávicí obtíže, poranit dutinu ústní, zranit rohovku, a v neposlední řadě smůla, ano,pak je to doopravdy smůla a kožich kolikrát končí neestetickou vystříhanou úpravou. Skleněné ozdobičky jsou krásné, ale při rozbití hrozí pořezání.

 

Vánoční výzdoba

Vlastní kapitolou jsou vánoční světýlka – při rozkousání kabelů může nastat zkrat a nebo úraz elektrickým proudem. Častý je také pád stromku při tahání kabelů (velmi často takto zlobí štěňata) a nebo zamotání se do světelného kabelu. Díky LED technologiím je popálení malé riziko, ale i tak mějte svůj světýlky ozdobený strom pod dohledem.

pes světýlka

Vonné tyčinky, františky a svíčky. Majitelé zvířat by se jich v zájmu svých mazlíčků měli raději vzdát nebo je dobře zabezpečit. Vše co hoří je krásné, ale pro zvířata bohužel až příliš lákavé – hrozí popálení čumáku, ohoření fousků a nebo polití se horkým voskem. Při pozření františků hrozí otrava a zažívací obtíže. Mnoho zvířat také aroma z těchto produktů dráždí, mohou kašlat, slzet a mít alergickou reakci.

Umělý sníh také není dobrý nápad mít na dosah zvědavým zvířecím jazýčkům, je syntetický a může způsobit mnoho obtíží.

Vánoční cukroví

Voňavé, sladké, ořechové, čokoládové. Vánoční mlsání prostě ke svátkům patří, ale i zde číhá na naše mazlíčky nebezpečí. Některé suroviny jsou pro zvířata nebezpečné a jedovaté (např. Čokoláda, avokádo, …), při nadměrné konzumaci sladkého a tučného (co si budeme povídat, máslo v cukroví je ve velkém),hrozí v lepším případě jen zažívací problémy, jako je průjem a zvracení, v horším akutní pankreatitida. Také syrové droždí, mandle, skořápkové plody, rozinky, to vše jsou mnohdy opomíjené nástrahy. Proto při přípravě hlídejte suroviny a a ni v nejlepším úmyslu se se svým psím kamarádem ve velkém nedělte o laskominy. Raději upečte cukroví pro mazlíčky bezpečné a bez čokoládové polevy.

Vánoční večeře

Po postním adventním období přichází slavnostní večeře, u nás nejčastěji polévka, kapr a bramborový salát. Zde zase dbejte zvýšené opatrnosti již běhěm příprav – pokud psisko ukradne půlku kapra, jste nejen bez večeře, ale i nejspíš strávíte čas ošetřováním zvracejícího a průjmujícího psa. Hrozí také poranění tlamy o kostru a nebo zácpa v důvodu pozření šupin. Bramborový salát je díky majonéze a vejcím kalorický a velmi tučný, proto ho psům nenabízejte ani k ochutnání, hrozí opět průjmy až slinivkový záchvat. Během smažení kapra (řízků) také dohlédněte, ať se vám zvířata nepřipletou k plotně, horký olej je velmi nebezpečný, a i usmažené jídlo střežte, opět příliš mnoho tuku pro zvířecí žaludek.

Vánoční alkoholické nápoje

Tak jako cukroví a slavnostní večeře, tak i slavnostní nápoje mohou být pro zvířata hrozbou. Ve většině nápojů je alkohol, což může způsobit otravu. Ale také vánoční koření a rozinky (velmi jedovatý je muškátový oříšek). Mnoho nápojů se podává horkých, proto zase pozor na opaření.

Vánoční oslavy

K oslavám patří veselí, bohužel mnoho lidí dnes nechápe, že veselí neznamená hluk z petard a ohňostrojů. Pro zvířata je to velmi velmi nepříjemné, mají daleko citlivější sluch než my, proto se toho bojí. Pokud možno venčete před započetím bouřlivých oslav a pokud je mazlík velmi plachý, doporučuji podávat i zklidňující přírodní doplňky ve formě pamlsků.

Nyní to vypadá, že Vánoce a advent je jedno velké zvířecí neštěstí, ale nedejte se odradit, jen věnujte více pozornosti prostředí, ve kterém budete společně svátky slavit a užijte si pohodovou vánoční atmosféru v pet friendly stylu.

Přejeme Vám mnoho krásných společných chvil!

pes stromek

Přírodní psí repelenty

Letošní jaro je a bude velmi štědré na parazity. Ať již na klíšťata či létající krev sající hmyz – komáry, muchničky, ovády a další.

Jak se těmto malým parazitům bránit? Můžete pejskovi pořídit od veterináře speciální tabletu proti blechám a klíšťatům, ta bude dobře fungovat až 3 měsíce. Nebo sáhnout po tradičních spotech (kapky za krk) a nebo antiparazitárním obojku.

Že tohle všechno už znáte, ale něco “zelenějšího” by nebylo? Inu bylo, jsou i ekologické varianty všech produktů, spot-onů, obojků i repelentů. Poptejte se v lékárně či dobrém pet-shopu.

Co ale můžete vyzkoušet doma jsou tzv. babské rady, tedy přírodní alternativy, jak odpuzovat hmyz.

Jejich obrovská výhoda je, že jsou zcela bez chemie, doma je vyrobit zvládne opravdu každý a cena je minimální oproti komerčním přípravkům.

Nevýhodou je, že fungovat můžou u každého jinak, u někoho více, u někoho méně. Ale za vyzkoušení určitě stojí!

rozmarýna

Rozmarýna je nejlepší proti klíšťatům

Rozmarýnem proti klíšťatům

Rozmarýna lékařská je známá česká bylinka do kuchyně. Má spousty pozitivních účinků na orgány, povzbudivou vůni a hlavně obsahuje silice, které klíšťatům prostě nevoní.

Jak si připravit rozmarýnový repelent

Budte potřebovat:

  • sušený rozmarýn (lze i čerstvý) asi 25 g
  • 1 l vody
  • lžíci vinného octa

Postup přípravy: V hrnci vařte vodu, vsypte rozmarýn a nechte ho macerovat do vychladnutí vody. Přeceďte přes plátýnko do vymyté uzavíratelné skleněné lahvičky, přidejte lžíci octa a uchovávejte v temnu.

Použití: Nejlépe aplikovat na látkový obojek či šátek před každým venčením. Lze též nastříkat přímo na srst končetin a hřbetu.

hřebíček tinktura

hřebíčková tinktura proti komárům

Hřebíčková tinktura proti komárům

Hřebíček se používá již stovky let pro svoji vůni a chuť v orientální kuchyni, ale díky antiseptickým účinkům i jako kloktadlo. Obsahuje silice, které nevoní ani komárům a jinému hmyzu. A jak si z něj rychle a jednoduše vyrobit domácí repelet?

Budete potřebovat dvě suroviny:

  • lahvičku Alpy 200 ml
  • hřebíček 30 ks

Postup: Do lahvičky Alpy vložte hřebíček, uzavřete ji a nechte pár dní odstát, až tekutina v lahvičce zhnědne, je hotovo.

Použití: Nanášejte pár kapek pouze na obojek či látkový šátek, (obleček) před každým venčením. Alhokol je hodně silný a mohl by dráždit kůži.

 

kvasnice

Kvasnice jsou bohatým zdrojem vitamínů sk. B

Zázračné kvasnice

Je známo, že komáři nemají rádi “pach” vitamínu B. Lidé používající thiaminové kuličky pod jazyk nebývají vystaveni ataku komárů. Psům můžeme béčko dodávat v podobě pivovarských kvasnic – pangaminu do krmiva.

 

Přeji pohodové jarní toulky přírodou bez obtížného hmyzu!

 

 

 

Může pes mléko? A brambory? Co vše je a není vhodné v psím jídelníčku.

Dnes se podíváme na pár obyčejných surovin, které se běžně používají k výživě psů. Jsou pro ně ale zdravé a vhodné?

  • Může pes pít mléko?

Ano, pes může pít mléko, (i kravské), ale!

Pes je savec, od narození do odstavu pije mateřské mléko. Jeho střeva však v průběhu dospívání ztrácejí propustnost pro tak velké bílkoviny, jako je kasein a jiné globuliny.

Je prokázáno, že řada psů trpí nesnášenlivostí na laktózu, mléčný cukr z kravského mléka. Mléko pro psy je zbytečně tučné a špatně vstřebatelné, nemá pro psa nutriční význam.

  • Může pes mléčné výrobky?

Ano, pes může konzumovat zpracované mléčné výrobky, jako je tvaroh, jogurt, sýr, atd.

Během zpracování dochází k vyvázání kaseinu, rozštěpění a fermentaci laktózy. Mléčné výrobky jsou pro psa lépe stravitelné než syrové mléko. Otázkou však zůstává, proč je chcete psovi podávat? Jako zdroj bílkovin a nebo jako zdroj vápníku? Nebo prostě jen tak, jako pamlsek.

  • Může pes žrát barmbory?

Ano, uvařené brambory pes žrát může. Syrové brambory jsou pro psy špatně stravitelné a díky obsahu solaninu i jedovaté. Brambory se používají jako zdroj sacharidů ve vařených dietách, zejména při nesnášenlivosti lepku. Jsou levné, snadno dostupné, chutné i výživné. Jsou dobrým zdrojem vlákniny a vitamínu C.

Ještě lepší variantou jsou sladké brambory (batáty). Mají nižší glykemický index a hodně vitamínu A.

  • Může pes žrát obilí?

Ano, může. Otázkou zůstává přínos obilovin ve výživě psa. Díky domestikaci se pes přizpůsobil člověku a roky se přiživuje na lidské stravě. Jeho zažívací trak má možnost štěpit sacharidy, které obilí obsahuje.

Obilí, obiloviny jsou např. pšenice, oves, žito, ječmen, kukuřice, proso, rýže, atd. Jsou mezi nimi rozdíly ve složení, některé obiloviny jsou pro výživu psa lepší (oves, rýže), jiné zcela nevhodné (pšenice, kukuřice). Obiloviny jsou zdrojem sacharidů (škrobu), vlákniny, vitamínů B a E. Obsahují také bílkoviny – lepek, na který můžou být i psi alergičtí.

Pes je od přírody masožravec, proto by jsme o přítomnosti obilovin v krmivech pro psa mohli dlouho diskutovat. Ale pes žrát obiloviny může.

  • Může pes luštěniny?

Ano, pes může žrát i luštěniny. Luštěniny jsou bohaté na dusíkaté látky, proto jsou velmi často používány ve výrobě granulí jako levný zdroj bílkovin, např. sója . Kvůli obsahu antinutričních látek by se měli zkrmovat pouze po tepelné úpravě, a nebo alespoň naklíčené. Nadbytečný přísun může způsobit nadýmání, zvracení. Jejich přínos je jako zdroj bílkovin a vlákniny. Obsahují také vitamíny sk. B, C, draslík, železo a další.

  •  Může pes žřát kosti?

Ano, kosti jsou přirozená součást psí stravy. Ovšem pozor, bezpečné je zkrmovat pouze masité syrové kosti. Kosti jsou zdrojem minerálií, zejména vápníku. Metoda  výživy, kdy se psů krmí syrové kosti, maso a příkrm se nazývá BARF.

  • Může pes žrát ořechy?

Některé druhy ořechů jsou pro psy jedovaté (např. makadamové), ale většinu z ořechů pes může přijímat. Ořechy jsou ale velmi tučné, proto by se měli zařazovat pouze jako doplněk (např. v psích doma vyráběných pamlscích) Rizikové jsou zejména ořechy vlašské, (obsah plísní, tvrdá skořápka), mandle jsou těžko stravitelné a v nadměrném množství mohou vyvolat až gastritdu. Vlastně veškeré skořápkové ořechy jsou potencionálně kontaminované plísněmi a pozření skořápek může způsobit ucpání střev. Naopak doporučit lze nesolené arašídové máslo. Ořechy jsou celkem dost rizikovou záležitostí, proto je lepší se jim v jídelníčku psa vyhnout.

Arašídy – podzemnice olejná, není ořech, jedná se o luštěninu, i když je řada z nás má za oříšky.

  •  Škodí psům cibule a česnek?

Česnek i cibule jsou považovány za jedovaté pro psy, a to kvůli tomu, že mohou způsobit anémii. Česnek se v přírodní medicíně využívá pro antibakteriální působení, má také negativně působit na střevní parazity (takové přírodní antiparazitikum). Veškeré ostatní příbuzné rostliny česneku – pažitka, šalotka, porek jsou také řazeny mezi nebezpečné/jedovaté pro psy. Dávka, která je již toxická je sice dost velká (asi 30g cibule /kg psa), ale každý je citlivý jinak, proto zbytečně neriskujte zdraví svého psa a česneku se raději vyhněte.

 

10 mýtů o psí stravě, kterým stále věříme

O výživě psů bylo napsáno již mnoho. Ale jsou otázky, které stále vrtají hlavou nejednomu majiteli psa či kočky. Ohledně krmení psů panuje stále řada mýtů. Některé něšvary v krmení jsou ale reálnou hrozbou pro vašeho psa, jako je například nadbytek vápníku ve stravě. Jiné, jako že pes nesmí žrát kosti, naopak budí úsměv na rtech. A které pověry o krmení psů jsou ty nejčastější?

  •  granule pro psy jsou zdraví škodlivé

Toto je velmi oblíbený argument zastánců syrové stravy, ale ve většině případů to není pravda. Zdraví škodlivé může být v podstatě cokoliv, i obyčejná sůl se stává jedem, když není použitá správně. Špatné skladování, nevhodné složení, kontaminace plísněmi, žluklé tuky a nebo použití nepovolených aditiv, konzervantů, to vše dělá z obyčejných granulí nevhodné a škodlivé krmivo. Zodpovědný majitel však všem těmto úskalím může předcházet tím, že svému psovi bude kupovat pouze kvalitní granule z prověřeného zdroje a dohlídne na neporušenost obalu. Pak lze s klidem granulemi krmit od štěňátka po seniora či nemocného psa.

  • psí konzervy mohou jíst i lidé

Tak toto je pravda. Sice vám asi moc chutnat nebudou, nejsou totiž nijak dochucené (sůl, koření), ale rozhodně nejsou a nesmí být zdravotně závadné. Mnoho předsudků je ohledně původu masa do zvířecích konzerv. Ty se vyrábějí z pro lidskou spotřebu nevhodného masa – tedy z vyřazeného veterinárně prohlídnutého masa, které by jinak nikdo nekoupil. Je velký rozdíl ve složení konzerv, ty kvalitní, které obsahují jen maso, vývar, (případně rýži) ale nekoupíte za dvacku. Ty málo kvalitní, kde místo masa najdete vedlejší výrobky živočišného původu (což už je nekvalitní směs semletého ořezu, kůží, chrupavek, atd) koupíte v běžném supermarketu za pár šupů.

  • psi nesmějí žrát drůbeží kosti

Další z polopravd. Pes s klidem může žrát drůbeží kosti, ale pouze syrové! Pokud psovi podáte drůbeží kosti vařené nebo pečené, změnila se jejich struktura a doopravdy se lehce štípou na ostré úlomky. Pak hrozí perforace střeva kostí. Zkrmování syrových kostí má také své zásady: kosti podávejte masité a nebo pomleté zamíchané v mase, pes na podávání kostí musí být postupně navyknutý a vy dodržujte základní hygienu rukou.

  • pes nesmí žrát vepřové maso

Pes může žrát vepřové maso, ale nese to s sebou jistá rizika. Vepřové maso je svým složením tučnější, proto může vyvolat průjem a nebo zvracení. Také u prasat (zejména divokých) existuje onemocnění Aujeskyho choroba (tzv. psedorabies), kterou může onemocnět pes a nebo kočka. Jde o virové onemocnění, proto se přemražením masa virus nezničí, ničí ho pouze vysoká teplota (vaření, pečení). Nejvíce ohroženou skupinou jsou proto psi lovečtí. Více o Aujeskyho chorobě zde.

  • pes nemůže pít mléko

Pes s klidem pít mléko může, přece jenom je to savec a na mléku byl odchován. Savci v přírodě však mléko pijí pouze jako mláďata, v dospělosti nedokáží již efektivně mléko trávit a může jim způsobovat zažívací potíže, např. průjem. Mléko (kravské zejména) je zdrojem vápníku, tuku a laktozy, která je pro některé psy alergenní.

  • pomůže psovi jogurt, když měl průjem a antibiotika?

Ve většině případů nepomůže. Pes není člověk a má jiné složení střevní mikroflory. Pokud byl ve střevech zánět, je jejich vstřebávání narušené, a proto jogurt může být kvůli obsahu mléčných cukrů a tuku pro „nemocné“ střevo zatěžující. V případě, kdy chceme obnovit „hodné“ bakterie ve střevech je lepší využít probiotické přípravky určené přímo pro psy, obsahují navíc výživu pro bakterie, tzv. prebiotika, jsou dobře stravitelná a probiotika obsahují v dostatečném množství. (Pozn.: 1 gram běžného bifi jogurtu obsahuje asi l00 milionů bakterií, ale pro uzdravení střeva je potřeba bakterie dodávat v řádech miliard v gramu výrobku). Probiotický jogurt psovi bez intolerance na laktozu neublíží, ale existují lepší přípravky na osídlení střev určené přímo pro psy.

  • štěňatům se musí přidávat vápník, mléčné výrobky do krmiva

Toto je jeden z velkých omylů, který ma na svědomí utrpení mnoha rostoucích psů. Štěňatům, která jsou krmená komerční dietou se vápníkové doplňky stravy přidávat nesmí. Kompletní granule obsahují dostatečné množství vápníku a to i v dobrém poměru k fosforu. Navíc tělo rostoucího zvířete se dokáže vyrovnat s krátkodobým nedostatkem vápníku zvýšenou resorbcí ze střev. V případě nadbytečného přísunu vápníku ale tělo musí zahájit kaskádu dějů řízenou hormonálně ve snaze zpracovat nadbytečný vápník, např. ukládáním do kostí a orgánů. A tímto si zaděláváte na problémy jako např. osteochondrozu či dysplazie kloubů. Proto nikdy nepřidávejte vápníkové doplňky ke kompletnímu krmivu a vyvarujte se i podávání mléčných výrobků a o minerálie obohacených pamlsků.

  • když pes žere hlínu, trus a nebo omítku, chybí mu minerálie

V některých případech opravdu toto chování může signalizovat nedostatek minerálií a nebo jakýkoliv jiný dietetický problém. V případě požírání hlíny se může pes snažit řešit překyselení žaludku, tzv. pálení žáhy, či jinak ovlivnit své vnitřní prostředí. Občas se toto netypické chování vztahuje k vážným zdravotním problémům (viscerální bolest), proto je lepší vše probrat s vaším veterinářem. Pokud štěně požírá exkrementy jiných zvířat i své, může to souviset s pouhou zvědavostí, nudou. V případech malnutrice či deficitu trávicích enzymů se takto pes může snažit je doplnit. Pokud pes okusuje zeď, omítku, jedná se nejpravděpodobněji o poruchu chování spíše než o projev karence mikroprvků.

  • pes líže zeď, určitě mu chybí vápník

Tak toto pravda není. jak už jste četli výše, dnešním psům, kteří jsou krmeni granulemi vápník určitě nechybí. Důvodů, proč olizuje/okusuje zeď a omítku může být více. Pokud se jedná o mladého psa, nejčastěji v období přezubování, vše nasvědčuje dráždění dásně zuby a nebo potřeba zkoumat nové vjemy. U straších psů se může jednat o problémové chování a nalezení příčiny nemusí být vždy snadné (stres, nuda, strach, …). V případě podráždění žaludku nadbytečnou tvorbou žaludečních šťáv (tzv. překyselení žaludku), mají psi přirozený pud konzumace alkalizujícího krmiva (venku např. hlína), doma omítka.

  • pes má žrát jednou denně

Toto je další pověra, která je spíše na škodu než k užitku. Samozřejmě jsou psi, kterým tento způsob krmení nemusí způsobovat problémy, ale u většiny dnes doma chovaných psů je lepší krmit vícekrát denně. U štěňat a rostoucích psů dle velikosti a věku klidně i 6x denně, u dospělých psů minimálně 2x denně. Důvod je prostý, metabolismus a zužitkovávání živin. Člověk také nejí jen jednou za 2 dny. (Př. pes NO 40 kg x člověk dospělý muž 80 kg). Díky pravidelnému krmení organismus lépe tráví (riziko překyselení žaludku), nedochází k přeplnění žaludku (riziko torzí), a je to nejlepší prevence obezity (hladovějící organismus si snáze tvoří tukové rezervy).

 

Pozdimní zvířecí generálka

Podzim je takové to období, kdy krom pár posledních slunečných dní je pošmourno, deštivo, mlha se plazí a venku z toho mrazí, pořádná procházka je občas cestou hrůzy, broděním se kaluží, blátem a poletujícím listím. Ano, i podzim má své kouzlo, třeba pobíhání v barevném spadaném listí, ale je potřeba se na to pořádně připravit.

Podzimní zvířecí generálka

Abyste si užili podzimní dovádění ve zdraví a spokojenosti, je nejvyšší čas na velkou podzimní zvířecí údržbu. A co všechno to obnáší?

1. Péče o srst

Nezapomeňte mazlíka pořádně vyčesat, neboť přirozená podzimní obměna srsti s sebou nese spousty a spousty vypadaných chlupů. Po létě většina psů a koček, kteří tráví převážnou většinu dne venku nasrtsťují, jejich kožíšek se stává krásně huňatý a teplý.

Kočky, i ty bytové, by měly mít k dispozici kočičí trávu a nebo jim preventivně podávejte pasty na podporu rozpouštění smotků chlupů. A i krátkosrstá plemena polykají během údržby kožíšku spousty chlupů!

Pamatujte, pouze udržovaná srst je výborný tepelný izolant.

2. Péče o tlapky

Je čas také začít pořádně pečovat o psí tlapky. Po každé procházce v mokru by měla následovat očista od bahna a důkladné osušení tlapek, předejdete tak případnému zapaření a rozvoji zánětu kůže či plísní. Tlapky je potřeba pravidelně promazávat a zvláčňovat, obzvlášť s příchodem mrazíků.

Během podzimního řádění je také větší riziko úrazů tlapek, běhání ve spadaném listí a hra s klacíky a šiškami je sice zábavná, avšak pod listím hrozí rozbité sklo či zapíchané tříšky. Obezřetnost se vyplácí.

3. Podzimní prevence

Kdypak naposledy byl pejsek odčervený? A nemáte náhodou propadlé očkování? Kontrola očkovacího průkazu a případné dohnání nedostatků se vám jistě vyplatí. A nezapomínejte ani na pravidelnou aplikaci spot-onů proti blechám, ještě stále hrozí bleší invaze.

A určitě ještě ani nesundávejte preventivní obojky proti blechám a klíšťatům z léta, klíšťata jsou aktivní do doby prvních sněhů a mrazíků a blechy, ty číhají a snaží se na psím či kočičím hostiteli dostat se do domů a dál se množit. A o takové návštěvníky přeci nestojíte.

Na podzim se také přeočkovává například lymská borelioza a je to nevhodnější doba na preventivní zákroky jako je kastrace či ošetření zubů.

Nachlazení hrozí psům i kočkám

Stejně tak jako my jsou vystaveni naši mazlíci vlivům počasí, venku se ochlazuje a zejména pro bytové psíky a kočičky může být rozdíl mezi venkovní teplotou a vyhřátým bytečkem velký a nachladí se. Projevem bývá kašlání, pšikání, změna štěkání či mňoukání a výtoky z nozder. Pokud mazlík pokašlává, zajděte s ním pro jistotu na kontrolu, neboť včasnou léčbou předejdete vážným komplikacím jako je zápal plic a dlouhodobá léčba antibiotiky. Vitamíny pro lidi mazlíčkům sami nikdy nepodávejte!

Nachlazení lze předcházet umírněnými procházkami, kdy mazlík může být stále v pohybu a zahřeje se a nošení psích oblečků. Pejska nikdy nenechávejte čekat venku v chladu!

Podzimní strava

Mnoho venkovních mazlíků má též zvýšený apetit, proto je potřeba se věnovat i úpravě krmné dávky. Ta by nyní měla být kaloričtější a pro vysloveně venkovní psi klidně s vyšším obsahem tuků.

Tuk je zdrojem mastných kyselin, které jsou dobré nejen jako zdroje energie, ale i posilují a vyživují kůži a chlupy.

Naopak bytoví mazlíci díky ústřednímu topení a zvýšené teplotě a snížené vlhkosti  v bytě mají větší potřebu pít. Jim naopak krmnou dávku hlídejte, pud velí se na zimu nachystat, avšak konstantní bytová teplota snížený pohybový režim v zimě naopak vedou k nezdravému nárustu hmotnosti.

Krmnou dávku je možné obohatit o zdroje mastných kyselin např. přidáváním lososového oleje a nebo podobných přípravků na podporu srsti a kůže, která  je v tomto období vystavená nepříznivým okolním vlivům.

Podpořte s námi Den boje proti zvířecí obezitě 7. října 2015

Den 7. října stanovila americká asociace prevence obezity domácích mazlíčků (APOP) jako významný den v boji proti obezitě. Ve spojených státech se již dlouhodobě zabývají tímto čím dál více i u nás rozšířeným zdravotním problémem – obezitou. Již po deváté podporují, motivují, informují a šíří osvětu mezi chovateli, mazlíčkáři a milovníky psů a koček.

I v České republice trápí obezita velmi mnoho domácích mazlíčků a tímto bych ráda upozornila, že se to týká i nás a vašich zvířat.

  • Víte, že ve vyspělém světe je již více jak polovina domácích psů a koček obézní nebo mají nadváhu?
  • Víte, že takto nemocným zvířatům se život průměrně zkrátí až o 3 roky?
  • Víte, že díky obezitě stoupá riziko rozvoje onemocnění pohybového aparátu, srdce, cukrovky, onemocnění ledvin a zvýšené riziko vzniku nádorů?

Zarážející, že? Fakta o zvířecí obezitě a mnoho zajímavých tipů naleznete na stránkách asociace  APOP.

Máte podezření, že váš zvířecí mazlík není úplně v kondici a chcete s tím něco udělat?

Akce v rámci prevence obezity domácích mazlíčků probíhá  7. – 28.10.2015

Přijďte si nechat zkontrolovat a zhodnotit výživný stav svého mazlíčka zdarma!

Čeká ho prohlídka, krátký dotazník, změření a zvážení, a pro vás cenné informace o jeho zdravotním stavu.

Naučíte se správně posoudit výživný stav svého mazlíčka a jak vypočítat správnou dávku jeho krmiva.

Objednávejte se telefonicky, emailem či přes webový formulář. Budu se na vás těšit!

Nemůžete přijet do Prahy a přesto vás tato problematika zajímá? Podívejte se na články věnované obezitě a v případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.

 

 

Mezinárodní den zvířat – 4. října

Na 4. října připadá v kalendáři Mezinárodní den zvířat. (World Animal Day)

Tento svátek se slaví již od roku 1931  na počet světce Františka z Assisi, který žil prostě a staral se o opuštěná a nemocná zvířata. Je to připomenutí , že zvířata jsou součástí našich životů a jsou plnohodnotnými obyvateli této planety stejně tak jako my.

Dnes je svátek pojímán jako oslava všech zvířat a jejich práv a welfare. Oslavujeme vzájemný vtah mezi lidmi a zvířaty nejen společenskými, ale i hospodářskými, na která bychom vždy měli pohlížet s úctou a respektem.

Za prohlédnutí jistě stojí web věnovaný světovému dni zvířat, odkaz zde.

Co můžete udělat pro lepší život zvířat už dnes vy?

  • Popřemýšlejte o svém vztahu ke všem zvířecím bytostem
  • Přemýšlejte o původu kosmetiky před jejím nákupem
  • Podporujte organizace za práva zvířat a welfare
  • Zajímejte se o původ potravin, preferujte certifikované producenty
  • Važte si potravin živočišného původu

Akce na podporu zvířat v útulcích

Opuštěným zvířatům v útulcích můžete pomoci jednak přímo přes vámi vybraný útulek finančním darem či hmotnou pomocí, konkrétní informace vždy získáte přímo od provozovatele útulku.

Kampaň “Pomozte naplnit misky v útulcích” se pořádaná každoročně od srpna do listopadu. Více info zde.

Prodejny Albert pořádají 4.října charitativní sbírku krmiva pro útulky v okolí, seznam útulků, kterým takto přispějete krmivem naleznete v seznamu zde.

Veřejná benefiční akce pořádaná Nadací na ochranu zvířat se uskuteční již 3.10.2015 v parku Na pankráci, Praha 4. Více informací o akci najdete zde.

A co popřát všem našim zvířecím společníkům?

Všem zvířatům ze srdce přejme, ať prožijí svůj život v pohodě, zdraví a v harmonii spolu s námi!

“Teprve láska ke všemu živému udělala z člověka lidskou bytost.”

 

 

 

 

 

Aby kočka nezkameněla – jak lze předcházet urolitiáze koček

Urolitiáza je onemocnění močových cest u koček způsobené močovými krystaly, kamínky nebo pískem, který dráždí močový aparát a komplikují či znemožnují močení.

Toto onemocnění je častou součástí komplexu onemocnění FeLUTD (kočičí onemocnění močových cest) a vždy je nutné je brát velmi vážně, neboť neřešená obstrukce močových cest urolitem může v konečném důsledku způsobit smrt zvířete. Urolitiáza více trápí kastrované obézní jedince, trvale žijící v bytě a kocoury více než kočky.

Kamínky, krystaly se tvoří ze sloučenin vápníku, fosfátu, hořčíku v moči o dostatečné nasycenosti a určitém pH.

Majitel má však možnost, jak účinně předcházet tvorbě krystalů a rozvoji onemocnění močových cest. Tím je vhodná dieta pro jeho mazlíčka a zabezpečení vhodných chovatelských podmínek.

Co můžu udělat pro svou kočku, abych minimalizoval/a možnost vzniku močových krystalů

  • krmit kvalitní krmivo v pravidelných přiměřených dávkách
  • podporovat příjem tekutin
  • zajistit dostatečný počet záchodků a pravidelně je uklízet
  • podporovat pohybové aktivity své kočky
  • minimalizovat stres v jejím životě
  • udržovat kočku v dobré kondici a při optimální hmotnosti
kočka pije z vodovodu

Má kočka ráda čerstvou tekoucí vodu? Dopřejte jí to!

Jak poznáte, že má kočka problém s močovými cestami

  • snižuje se četnost návštěv na WC, produkuje malý objem moči = malé hrudky v písku
  • bolestivost při močení – nahrbený postoj, naříkání, ukapávání moči
  • močení mimo záchodek
  • krev v moči (jiná barva písku)
  • neschopnost močit – akutní stav, návštěva veterináře okamžitě!
  • snížený příjem tekutin, ačkoliv krmení je stejné (kočky, když nechtějí močit, protože jim to je nepříjemné, tak nechtějí ani pít)

Dieta při urolitiáze

Silnou zbraní při onemocnění urolitiázou je dieta. Ta vždy koresponduje s druhem přítomných krystalů. Nejčastěji se u koček vyskytují krystaly struvitové a kalciumoxalátové. Na jejich rozpouštění má vliv okyselování moči pomocí správné diety a doplňků stravy. Druhý důležitý bod je specifická hmotnost (hustota) moči a její nasycení.

Prokletá supersaturace moči

Jak již bylo naznačeno výše, i když moč bude mít nesprávné pH, které podporuje vznik kamínků, ještě není vše ztraceno, dle posledních výzkumů je důležitý objem moči a její nasycení (přesycení moči = supersaturace) než vlastní pH moči. V ideálním případě by se pH moči mělo udržovat mezi 6,2 a 6,5 , kdy je riziko formování močových krystalů nejmenší, avšak pro majitele by to znamenalo pravidelné monitorování pH moči pomocí diagnostických papírků. Díky pokroku jsou na trhu i monitorovací písky, které mění barvu dle pH (k zakoupení v ordinaci) a podle výsledku upravovat krmnou dávku.

Naštěstí je jednodušší řešení a to dostatečný příjem tekutin, který snižuje hustotu moči (její nasycení). Proto nejdůležitější je podporovat příjem tekutin u kočky.

Podle další ze studií je daleko důležitější objem moči než její pH, přičemž bylo prokázáno, že i když má moč pH 6,4, ale je jí dostatečný objem, tak se kamínky nevytvoří, a naopak, i když má moč správné pH, ale je jí málo, je větší šance, že se kamínky vytvoří.

Zajímavostí je, že se stářím klesá hustota moči, a při studiích bylo nadále prokázáno, že většina koček s nižší hustou moči ve stáří měla i subklinické související onemocnění (např. onemocnění štítné žlázy či chronické ledvinné selhání), proto jsem zavedla preventivní kontroly vzorku moči v rámci seniorské prohlídky.

Proč kočky málo pijí si můžete přečíst v tomto článku.

A jednoduchá pomůcka, jak zvýšit příjem tekutin: čím více přijme kočka šťavnatého krmiva, které obsahuje až 80% vody, tím je riziko urolitiázy menší.

Proč jsou kočky tolik náchylné k tvorbě kamenů

Přirozená strava kočky je strava masitá, maso obsahuje kolem 80% vody, ale je i vysokým zdrojem amoniaku a fosforu.  Moč karnivorů (masožravců) je kyselá. V případě, kdy je v kočičí stravě málo živočišných bílkovin a jejich obsah je v granulích nahrazen sojou a jinou rostlinnou bílkovinou, mění se i pH moči kočky směrem nahoru, stává se zásaditější a tím pádem se zvyšuje riziko formování krystalů. Bohužel ale i překrmování masem způsobuje nadbytek substrátu pro tvorbu kamínků.

Sami doma nikdy neupravujte preventivně pH moči

Riziko vzniku močových krystalů způsobuje hodně majitelům neklidné spaní a tak zkouší vše možné, jak kočku uchránit. Nikdy ale preventivně neupravujte sami pH moči (organismu) své kočky jinak než vhodnou dietou, ani nekupujte veterinární klinické diety na internetu bez předchozí konzultace s lékařem, můžete své kočce ublížit více než jí ochránit.

Při dlouhodobém okyselování moči klinicky zdravého zvířete pomocí močových acidifikátorů dochází v organismu k rozvoji chronické acidozy, tělo se tento stav snaží regulovat a bere si zásadotvorný materiál (vápník, pufry) z těla, nejčastěji z kostí, na což reaguje hormonální osa, které se snaží tento vápníkový rozvrat korelovat a tím je na velký problém zaděláno. Navíc i v kyselé moči se můžou usazovat krystaly, a to krystaly urátové nebo cystinové.

Proto acidifikace moči jako preventivní opatření není vhodná, adidifikátory moči používejte pouze na pokyn lékaře po předchozí diagnostice.

Jak předcházet tvorbě krystalů

Když už víme, jak močové krystaly vznikají, a že se jejich vzniku dá předcházet, zde je pár rad závěrem, jak minimalizovat riziko vzniku urolitiázy.

  • vybírejte pouze doopravdy velmi kvalitní granule s vysokým obsahem masa a minimem rostlinných složek
  • udržujte optimální hmotnost své kočky - jak posoudit její kondici si přečtěte zde
  • podporujte pohyb kočky – hry, lov a nebo možnost jít ven
  • podporujte příjem tekutin – různá pítka, fontány, tekoucí voda z kohoutku, máčení granulí
  • podávejte vlhká krmiva jako součást denní diety
  • krmte kočku co nejpravidelněji či jí nechte volný přístup ke krmivu – v důsledku dlouhodobé nečinnosti žaludku se vylučuje kyselina chlorovodíková, na což reagují metabolické pochody v těle signálem do ledvin, jenž produkcí alkalické moči kompenzují tento stav
Chcete nechat preventivně zkontrolovat vaší kočičce moč? Objednejte se na prohlídku zde.

HOT téma: jak nemít ze psa “hot – doga”

Aktuální a hodně HOT téma je, jak nemít ze svého psa “hot- doga”, psa přehřátého, uvařeného, a zvadlého jak oblíbený párek v rohlíku. :-)

Bohužel, nadcházející horký týden je nebezpečný jak pro lidi, tak pro naše mazlíčky. Jak je tedy ochránit a prožít společně co nejpříjemněji léto? Dobrá rada, i když podesáté opakovaná, je vždy lepší, než následné řešení akutních problémů, jako je přehřátí a kolaps psa. Ano, z vedra vám může pejsek i umřít!

léto pes

chladící se pes v horkém letním dni

 

Pár základních veledůležitých pravidel:

  • nepřetěžujte svého psa fyzickou aktivitou (pes vám chce udělat radost a sám v zápalu hry nepozná, že se přehřívá, musíme myslet za ně)

    letní sport pes

    Pozor na přehnanou aktivitu během horkých letních dnů – hrozí přehřátí a kolaps

  • venčete brzy ráno a pozdě večer
  • přes poledne pouze krátké venčení na čůrání a hned domů do stínu
  • klidné stinné místo k odpočinku a dostatečný přísun čerstvé vody neustále k dispozici
  • pozor na rozpálené chodníky – schválně, sáhněte si na chodník kolem poledne, ať víte, po čem musí váš pes chodit bosky
  • pečujte o polštářky tlapek, zvláčňujte je speciální vazelínou
  • nepoužívejte fixační náhubky místo klasického náhubku – pes nemůže dýchat s otevřenou tlamou a hrozí přehřátí
fixační náhubek pes

takovéto typy fixačních náhubků v létě nepoužívejte – pes v nich nemůže otevřít tlamu a účinně se ochlazovat

 

  • nenechávejte nikdy psa uvázaného na sluníčku před obchodem – nemůže se bránit vedru a může být i díky tepelnému stresu agresivní, i když by normálni nikdy nikoho nekousl
  • nikdy, nikdy a nikdy psa nenechávejte zavřeného v autě

Jak se pes ochlazuje?

Psi nemají klasické potní žlázy stejně jako my, jejich hlavní ochlazovací mechanizmus funguje na principu odpařování vody z jazyka.

Dalším velkým omylem je, že pes by měl být na léto ostříhaný. I dlouhá a hustá srst, pokud je udržovaná, má termoregulační funkci. Vyčesávejte proto pravidelně svého psíka.

Koupání se psem – radost nebo riziko?

Koupání k létu patří, bohužel pro pejskaře je horší najít takové koupání, kde se společně může koupat páníček i pes. Sledujte varování hygienických stanic o stavu vodu, sinice škodí stejně tak nám jako našim psům! A pozor na pokuty, do leckterých přírodních koupališť psy nesmějí.

pes voda

Při koupání se psem dbejte na jeho bezpečnost

 

Po koupání v rybníce nebo místě se špatnou kvalitou vody doma psa vysprchujte, předejdete tak nechtěnému kvasinkovému zánětu kůže.

Psům s převislýma ušima je po koupání nezapomeňte vytřít a pejskům, kteří trpí na zánětu uši důkladně vyčistěte a vysušte.

Pitný režim

Psi se občas napijí z louže, potoka či rybníka – ve většině případů se jim nic nestane, ale raději vždy s sebou mějte i vodu pro svého psa a cestovní misku, z neznámých vodních zdrojů hrozí psům zažívací potíže (průjem, zvracení) až otrava.

U moře psa nenechávejte pít slanou vodu – hrozí zvracení, průjem až otrava solí s rizikem selhání ledvin a srdečního kolapsu

Psům nepodávejte ledovou vodu, krom nachlazení se může dostavit i průjem. Ať má pejsek k dispozici několik misek s čerstvou vodou, tu během dne pravidelně vyměňujte.

Nedoporučuje se psů dávat led – tvrdý led ničí sklovinu, ostré hrany ledu mohou poškodit sliznici a dásně a hrozí nachlazení a zánět průdušnice.

Pes a zmrzlina

Psovi nedávejte lidskou zmrzlinu, je z mléka, smetany, vody, aromat,obsahuje spoustu cukru a tuku – kromě toho, že jí pes zhltne celou rychle naráz a může se nachladit, také hrozí průjem z tuku a mléka. Tuhle kalorickou dobrůtky si nechme pro nás dvounohé páníčky a psům raději dopřejme jiné osvěžení.

pes zmrlina

Zmrzlina není vhodný pamlsek pro psy

 

Vhodné psí ochlazovací pamlsky:

  • plátky okurky
  • kousky jablka bez jadřinců
  • bobulové ovoce jako maliny, rybíz, angrešt (v malém množství)
  • kousek melounu bez semínek
meloun

vhodné pamlsky v létě

 

Psí zmrzlina

Uvařte slabý nesolený kuřecí/hovězí vývar a naplňte jím dutou žvýkací hračku (např. Kong), dejte zamrazit a psí zábava s ledovým osvěžením je na světe.

Proč takto ano? Tím, že je většina zmražené pochoutky skrytá a pes olizuje zmrzlinu po malých částech, stíhne se ohřát a nehrozí nachlazení.

pes kong

alternativa – psí nanuk

 

Přeji vám a mazlíčkům krásné léto bez nepříjemných komplikací!

 

 

Psovi pivo nedávejte – aneb nástrahy letních grilovaček

Letní období je přímo ideální k posezení u ohně při rodinné grilovačce. Pozor ale na to, co kdo potají podstrkuje vašemu psovi. Mnoho uzenin určených na gril je plné chemických konzervantů, koření, obsahuje nadbytek soli a je příliš tučné pro vašeho psa. Takže i jen (desátý) malý kousek může vyvolat zvracení, průjemakutní pankreatitidu. A popálený čumák.

PS: Že váš pes nežebrá a od stolu nedostává? Však si vzpomeňte, jak vám loni hafan ukradl  ještě horkou flákotu….

Grilovaná masa a uzeniny

Uzeniny jsou při grilování vystavovány vysokým teplotám a jak již bylo mnohokrát zmíněno, při pálení tuků a škrobů vznikají jedovaté látky, kterým se přisuzuje vznik rakoviny.

Grilování je také o velkém množství tuků v mase a pochoutkách,  jejich nadměrný jednorázový příjem může vyvolat zažívací potíže a někdy končí i akutní pankreatitidou.

Pankreatitida je bolestivý proces na slinivce břišní, při něm pes často zvrací, má průjem, velmi ho bolí břicho, bývá apatický či agresivní, a nemá chuť přijímat krmivo ani vodu.  Jedná se o stav akutní, proto je nezbytná okamžitá návštěva veterináře.

Alkohol

Alkoholické nápoje jsou pro psy tabu. A co hůř,  nejvíc jim škodí náš národní nápoj – pivoOtrava alkoholem vyvolává neurologické příznaky, ataxii, třes, a často končí selháním jater a ledvin.

Klinické příznaky se rozvíjejí velmi rychle, cca za půl hodiny po požití alhoholu, dráždí zažívací trat a způsobuje depresi CNS. Vzniká hypotermie, bradykardie a hypoglykémie. Pes zvrací, motá se, třese se. Pokud mu nebude poskytnutá pomoc, může dojít ke kómatu a smrti.

Chmel

Na chmel jsou velmi citliví labradoři, border kólie, pointři, dobrmani a greyhoundi. Otrava se projevuje náhlou vysokou teplotou, třesem, bušením srdce, lapáním po dechu. Nastupuje velmi rychle a i přes terapii většinou končí letálně.

Popáleniny a úrazy

Psů hrozí krom zažívacích potíží a otravy alkoholem ještě i popálení horkou jiskrou či ohněm. Pozor byste měli dávat zejména při přikládání na oheň. Psa nikdy nenechejte u ohně bez dozoru.

Pokud dojde k popálení psa, nepoužívejte žádné masti, krémy, pouze ránu překryjte gázou a obvazem a vyhledejte lékařskou pomoc.

A zapíchnutá tříska z polínka? Hra s polínkem pro psa není bezpečná, raději mu poskytněte jeho oblíbenou hračku. Prosté poranění dutiny ústní je bolestivé a krvácí, také se může rozvinout zánět a v nejhorším případě psa čeká chirurgické odstranění cizího tělesa – třísky z tlamy.

Dejte na své psí miláčky pozor i při rodinných oslavách, naše grilování pro psy není, nezřídka to končí večerní návštěvou na veterině.