Urolitiáza je onemocnění močových cest u koček způsobené močovými krystaly, kamínky nebo pískem, který dráždí močový aparát a komplikují či znemožnují močení.
Toto onemocnění je častou součástí komplexu onemocnění FeLUTD (kočičí onemocnění močových cest) a vždy je nutné je brát velmi vážně, neboť neřešená obstrukce močových cest urolitem může v konečném důsledku způsobit smrt zvířete. Urolitiáza více trápí kastrované obézní jedince, trvale žijící v bytě a kocoury více než kočky.
Kamínky, krystaly se tvoří ze sloučenin vápníku, fosfátu, hořčíku v moči o dostatečné nasycenosti a určitém pH.
Majitel má však možnost, jak účinně předcházet tvorbě krystalů a rozvoji onemocnění močových cest. Tím je vhodná dieta pro jeho mazlíčka a zabezpečení vhodných chovatelských podmínek.
Co můžu udělat pro svou kočku, abych minimalizoval/a možnost vzniku močových krystalů
- krmit kvalitní krmivo v pravidelných přiměřených dávkách
- podporovat příjem tekutin
- zajistit dostatečný počet záchodků a pravidelně je uklízet
- podporovat pohybové aktivity své kočky
- minimalizovat stres v jejím životě
- udržovat kočku v dobré kondici a při optimální hmotnosti
Jak poznáte, že má kočka problém s močovými cestami
- snižuje se četnost návštěv na WC, produkuje malý objem moči = malé hrudky v písku
- bolestivost při močení – nahrbený postoj, naříkání, ukapávání moči
- močení mimo záchodek
- krev v moči (jiná barva písku)
- neschopnost močit – akutní stav, návštěva veterináře okamžitě!
- snížený příjem tekutin, ačkoliv krmení je stejné (kočky, když nechtějí močit, protože jim to je nepříjemné, tak nechtějí ani pít)
Dieta při urolitiáze
Silnou zbraní při onemocnění urolitiázou je dieta. Ta vždy koresponduje s druhem přítomných krystalů. Nejčastěji se u koček vyskytují krystaly struvitové a kalciumoxalátové. Na jejich rozpouštění má vliv okyselování moči pomocí správné diety a doplňků stravy. Druhý důležitý bod je specifická hmotnost (hustota) moči a její nasycení.
Prokletá supersaturace moči
Jak již bylo naznačeno výše, i když moč bude mít nesprávné pH, které podporuje vznik kamínků, ještě není vše ztraceno, dle posledních výzkumů je důležitý objem moči a její nasycení (přesycení moči = supersaturace) než vlastní pH moči. V ideálním případě by se pH moči mělo udržovat mezi 6,2 a 6,5 , kdy je riziko formování močových krystalů nejmenší, avšak pro majitele by to znamenalo pravidelné monitorování pH moči pomocí diagnostických papírků. Díky pokroku jsou na trhu i monitorovací písky, které mění barvu dle pH (k zakoupení v ordinaci) a podle výsledku upravovat krmnou dávku.
Naštěstí je jednodušší řešení a to dostatečný příjem tekutin, který snižuje hustotu moči (její nasycení). Proto nejdůležitější je podporovat příjem tekutin u kočky.
Podle další ze studií je daleko důležitější objem moči než její pH, přičemž bylo prokázáno, že i když má moč pH 6,4, ale je jí dostatečný objem, tak se kamínky nevytvoří, a naopak, i když má moč správné pH, ale je jí málo, je větší šance, že se kamínky vytvoří.
Zajímavostí je, že se stářím klesá hustota moči, a při studiích bylo nadále prokázáno, že většina koček s nižší hustou moči ve stáří měla i subklinické související onemocnění (např. onemocnění štítné žlázy či chronické ledvinné selhání), proto jsem zavedla preventivní kontroly vzorku moči v rámci seniorské prohlídky.
Proč kočky málo pijí si můžete přečíst v tomto článku.
A jednoduchá pomůcka, jak zvýšit příjem tekutin: čím více přijme kočka šťavnatého krmiva, které obsahuje až 80% vody, tím je riziko urolitiázy menší.
Proč jsou kočky tolik náchylné k tvorbě kamenů
Přirozená strava kočky je strava masitá, maso obsahuje kolem 80% vody, ale je i vysokým zdrojem amoniaku a fosforu. Moč karnivorů (masožravců) je kyselá. V případě, kdy je v kočičí stravě málo živočišných bílkovin a jejich obsah je v granulích nahrazen sojou a jinou rostlinnou bílkovinou, mění se i pH moči kočky směrem nahoru, stává se zásaditější a tím pádem se zvyšuje riziko formování krystalů. Bohužel ale i překrmování masem způsobuje nadbytek substrátu pro tvorbu kamínků.
Sami doma nikdy neupravujte preventivně pH moči
Riziko vzniku močových krystalů způsobuje hodně majitelům neklidné spaní a tak zkouší vše možné, jak kočku uchránit. Nikdy ale preventivně neupravujte sami pH moči (organismu) své kočky jinak než vhodnou dietou, ani nekupujte veterinární klinické diety na internetu bez předchozí konzultace s lékařem, můžete své kočce ublížit více než jí ochránit.
Při dlouhodobém okyselování moči klinicky zdravého zvířete pomocí močových acidifikátorů dochází v organismu k rozvoji chronické acidozy, tělo se tento stav snaží regulovat a bere si zásadotvorný materiál (vápník, pufry) z těla, nejčastěji z kostí, na což reaguje hormonální osa, které se snaží tento vápníkový rozvrat korelovat a tím je na velký problém zaděláno. Navíc i v kyselé moči se můžou usazovat krystaly, a to krystaly urátové nebo cystinové.
Proto acidifikace moči jako preventivní opatření není vhodná, adidifikátory moči používejte pouze na pokyn lékaře po předchozí diagnostice.
Jak předcházet tvorbě krystalů
Když už víme, jak močové krystaly vznikají, a že se jejich vzniku dá předcházet, zde je pár rad závěrem, jak minimalizovat riziko vzniku urolitiázy.
- vybírejte pouze doopravdy velmi kvalitní granule s vysokým obsahem masa a minimem rostlinných složek
- udržujte optimální hmotnost své kočky - jak posoudit její kondici si přečtěte zde
- podporujte pohyb kočky – hry, lov a nebo možnost jít ven
- podporujte příjem tekutin – různá pítka, fontány, tekoucí voda z kohoutku, máčení granulí
- podávejte vlhká krmiva jako součást denní diety
- krmte kočku co nejpravidelněji či jí nechte volný přístup ke krmivu – v důsledku dlouhodobé nečinnosti žaludku se vylučuje kyselina chlorovodíková, na což reagují metabolické pochody v těle signálem do ledvin, jenž produkcí alkalické moči kompenzují tento stav