Může pes mléko? A brambory? Co vše je a není vhodné v psím jídelníčku.

mléko a rýže

Dnes se podíváme na pár obyčejných surovin, které se běžně používají k výživě psů. Jsou pro ně ale zdravé a vhodné?

  • Může pes pít mléko?

Ano, pes může pít mléko, (i kravské), ale!

Pes je savec, od narození do odstavu pije mateřské mléko. Jeho střeva však v průběhu dospívání ztrácejí propustnost pro tak velké bílkoviny, jako je kasein a jiné globuliny.

Je prokázáno, že řada psů trpí nesnášenlivostí na laktózu, mléčný cukr z kravského mléka. Mléko pro psy je zbytečně tučné a špatně vstřebatelné, nemá pro psa nutriční význam.

  • Může pes mléčné výrobky?

Ano, pes může konzumovat zpracované mléčné výrobky, jako je tvaroh, jogurt, sýr, atd.

Během zpracování dochází k vyvázání kaseinu, rozštěpění a fermentaci laktózy. Mléčné výrobky jsou pro psa lépe stravitelné než syrové mléko. Otázkou však zůstává, proč je chcete psovi podávat? Jako zdroj bílkovin a nebo jako zdroj vápníku? Nebo prostě jen tak, jako pamlsek.

  • Může pes žrát barmbory?

Ano, uvařené brambory pes žrát může. Syrové brambory jsou pro psy špatně stravitelné a díky obsahu solaninu i jedovaté. Brambory se používají jako zdroj sacharidů ve vařených dietách, zejména při nesnášenlivosti lepku. Jsou levné, snadno dostupné, chutné i výživné. Jsou dobrým zdrojem vlákniny a vitamínu C.

Ještě lepší variantou jsou sladké brambory (batáty). Mají nižší glykemický index a hodně vitamínu A.

  • Může pes žrát obilí?

Ano, může. Otázkou zůstává přínos obilovin ve výživě psa. Díky domestikaci se pes přizpůsobil člověku a roky se přiživuje na lidské stravě. Jeho zažívací trak má možnost štěpit sacharidy, které obilí obsahuje.

Obilí, obiloviny jsou např. pšenice, oves, žito, ječmen, kukuřice, proso, rýže, atd. Jsou mezi nimi rozdíly ve složení, některé obiloviny jsou pro výživu psa lepší (oves, rýže), jiné zcela nevhodné (pšenice, kukuřice). Obiloviny jsou zdrojem sacharidů (škrobu), vlákniny, vitamínů B a E. Obsahují také bílkoviny – lepek, na který můžou být i psi alergičtí.

Pes je od přírody masožravec, proto by jsme o přítomnosti obilovin v krmivech pro psa mohli dlouho diskutovat. Ale pes žrát obiloviny může.

  • Může pes luštěniny?

Ano, pes může žrát i luštěniny. Luštěniny jsou bohaté na dusíkaté látky, proto jsou velmi často používány ve výrobě granulí jako levný zdroj bílkovin, např. sója . Kvůli obsahu antinutričních látek by se měli zkrmovat pouze po tepelné úpravě, a nebo alespoň naklíčené. Nadbytečný přísun může způsobit nadýmání, zvracení. Jejich přínos je jako zdroj bílkovin a vlákniny. Obsahují také vitamíny sk. B, C, draslík, železo a další.

  •  Může pes žřát kosti?

Ano, kosti jsou přirozená součást psí stravy. Ovšem pozor, bezpečné je zkrmovat pouze masité syrové kosti. Kosti jsou zdrojem minerálií, zejména vápníku. Metoda  výživy, kdy se psů krmí syrové kosti, maso a příkrm se nazývá BARF.

  • Může pes žrát ořechy?

Některé druhy ořechů jsou pro psy jedovaté (např. makadamové), ale většinu z ořechů pes může přijímat. Ořechy jsou ale velmi tučné, proto by se měli zařazovat pouze jako doplněk (např. v psích doma vyráběných pamlscích) Rizikové jsou zejména ořechy vlašské, (obsah plísní, tvrdá skořápka), mandle jsou těžko stravitelné a v nadměrném množství mohou vyvolat až gastritdu. Vlastně veškeré skořápkové ořechy jsou potencionálně kontaminované plísněmi a pozření skořápek může způsobit ucpání střev. Naopak doporučit lze nesolené arašídové máslo. Ořechy jsou celkem dost rizikovou záležitostí, proto je lepší se jim v jídelníčku psa vyhnout.

Arašídy – podzemnice olejná, není ořech, jedná se o luštěninu, i když je řada z nás má za oříšky.

  •  Škodí psům cibule a česnek?

Česnek i cibule jsou považovány za jedovaté pro psy, a to kvůli tomu, že mohou způsobit anémii. Česnek se v přírodní medicíně využívá pro antibakteriální působení, má také negativně působit na střevní parazity (takové přírodní antiparazitikum). Veškeré ostatní příbuzné rostliny česneku – pažitka, šalotka, porek jsou také řazeny mezi nebezpečné/jedovaté pro psy. Dávka, která je již toxická je sice dost velká (asi 30g cibule /kg psa), ale každý je citlivý jinak, proto zbytečně neriskujte zdraví svého psa a česneku se raději vyhněte.