Fretkám granule škodí

Máte doma jako mazlíčka fretku? A krmíte jí pouze granulemi? Tak čtěte pozorně, protože granule jako jediný zdroj krmiva mohou fretce spíše uškodit, než prospět.

O výživě fretek

Fretka (Mustela putoris furo) patří do řádu carnivora, je to obligátní masožravec, často také bývají nazývány superlovci. A proč? Znáte snad jiné zvíře, které by mělo tak drobné štíhlé a supermrštné tělo? Mají velmi krátký a efektivní zažívací trakt, dobře slyší a mají výborný čich a zuby šelem, ostré a uzpůsobené k lovu a požírání celé své kořisti, a to včetně srsti, kůže, kostí a obsahu žaludku a střev.

Fretky žerou několikrát denně malé porce a mají celkem velkou spotřebu vody. Svou potravu stráví za 3-4 hodiny. Fretky mohou zvracet, avšak zvrací výjimečně.

Složení vhodného fretčího krmiva by mělo odpovídat přirozeným potřebám masožravých šelem, tedy obsahovat minimu sacharidů a vlákniny a naopak velké množství proteinů a jako hlavní zdroj energie je pro fretky tuk. Rostlinná složka je v přirozené stravě fretek zastoupena pouze obsahem zažívadel jejich kořisti.

Složení některých druhů přirozené kořisti

Kořist Obsah sušiny % Hrubý protein % Tuk % Popel %
Myš domácí holátko do 3 g 19,1 64,2 17 9,7
Myš domácí 32,7 55,8 23,6 11,8
Žába 22,5 71,2 10,2  –
Králík mládě 15,4 72,1 13 14,9

(Převzato z Nutrient Composition of Whole Vertebrate Prey , Prepared By:  Ellen S. Dierenfeld, PhD,  Heather L. Alcorn, BS, and Krista L. Jacobsen, MS – 2002.)

Jak již vyplývá z úvodu, vhodná strava pro fretky je strava přirozená. Běžné komerční granulované krmivo je pro fretky zcela nevhodné, nejen svým složením, které mnohdy obsahuje více jak 50 % rostlinných složek a obiloviny, vysoký obsah sacharidů a naopak málo tuku, a navíc je nevhodný i strukturou a tvrdostí.

Fretčí chrup je velmi citlivý na abrazi, kterou v nadbytku způsobuje právě zkrmování suchých granulí, které obsahují do 10 % vlhkosti, naopak přirozená strava obsahuje více jak 70 % vody.

Příklad složení „high-prémiových“ granulí pro fretky:

Složení:
drůbeží masová moučka, rýže, drůbeží tuk, celá sušená vejce, pšeničná mouka, kukuřice, rybí moučka, rýžové klíčky, masový hydrolyzát, sušené pivovarské kvasnice, játrová moučka, ječmen (loupaný), lněné semínko, sušená dužnina z cukrové řepy, rybí tuk, uhličitan vápenatý, chlorid draselný

Sice obsahují dle výrobce 36% bílkoviny, 22% tuků a jen 1,5% vlákniny, což je fajn, ale také spousty rýže (= sacharid), pšeničnou mouku (= sacharid + lepek), kukuřici (= sacharid), masový hydrolyzát ( = zchutňovadlo, funkce něco jako glutaman sodný v lidských jídlech).

Doopravdy má jíst fretka rýži a lepek? A proč musí výrobce přidávat zchutňovadla? Asi něco chybí a to něco je maso!

Zdravotní problémy u fretek velmi často souvisí s nevhodnou výživou.

Onemocnění fretek vznikjící jako důsledek krmení nevhodného krmiva

Onemocnění zubů

Příliš tvrdé krmivo způsobuje nadměrnou abrazi (obroušené), narušuje zubní sklovinu, kde se snáze drží plak, jež mineralizuje v zubní kámen, který je zdrojem bakterií a zánětu v tlamce.

Onemocnění GIT

Dietetické chyby vedou k průjmům, zvracení nebo zácpě. Zkrmování závadného krmiva může vést k zánětům GIT, bakteriálnímu přerůstání ve střevech, otravám, atd.

Urolitiáza (močové kameny) a onemocnění močového aparátu

Nadbytek sacharidů v dietě vede k změně pH a objemu moči a usazování močových kamínků. Při podráždění močových cest pískem a kamínky snadno dochází k rozvoji zánětu.

Nádory a onemocnění endokrinního původu

Nadbytek sacharidův dietě vede k obezitě, k rozhození glykémie v krvi, špatnému hospodaření s cukry a vzniku insulinomu, diabetu nebo obezity.

Kardiomyopathie (onemocnění srdce)

Nekvalitní protein v dietě a karence taurinu může mít podíl na vzniku kardiomyopathií u fretek.

Stav kůže a srsti

Nízkýobsah tuků, aminokyselin a esenciálních mastných kyselin vede k řídnutí a lomivosti srsti, šupinatosti kůže, matné srsti a atd.

Lze fretky krmit granulemi?

Ano, ale při krmení fretek granulemi věnujte při koupi „diety v sáčku“ velkou pozornost složení.

Vždy vybírejte kvalitní fretčí, bez obilovinové, s obsahem proteinů min. 35%, tuků min. 20% a obsahem vlákniny do 2,5%, a ty podávejte vlhčené.

Při výběru krmiva pro svou fretku preferujte krmivo poloměkké a nebo suché podávejte máčené.

Vlhké a poloměkké krmivo je potřeba během dne průběžně doplňovat a vyměňovat, aby se zamezilo pomnožování bakterií a znehodnocení krmiva. Fretky mají velmi rychlý metabolismus a velkou spotřebu energie, proto fretka nesmí hladovět (3-6 hodin hladovky má vliv na hladiny cukru v krvi)

Nejdoporučovanější je kombinace poloměkkého krmiva s přírodní stravou. A pokud si chovatel troufne, nejpřirozenější výživa pro fretky je BARF.

Výživa fretek jako domácích mazlíčků není snadný úkol, proto se nebojte požádat o radu zkušeného chovatele či veterináře.