Obezita u zakrslých králíků

Zakrslí králíčci jsou velmi oblíbení mazlíčci zejména v rodině s dětmi. A pokud si právě nevykrmujete nějakého zajdu na pekáč, čtěte pozorně:

KRÁLÍČKŮM OBEZITA ŠKODÍ!

Každý si toho svého malého chlupáče oblíbil pro mnoho jeho skvělých vlastností, a proto nikdo nechce, aby jeho králíček byl nemocný, ale málo který majitel si uvědomí, že i obezita je nemoc.

Bohužel i na těchto zvířatech se ale podepisuje moderní konzumní doma. My majitelé je samou láskou rozmazlujeme a dopřáváme jim více, než je zdrávo. A ani nabídka petshopů tomu nijak neprospívá, v pěkných sáčcích se prodávají směsi obilí a barevných kuliček a jako bonus vám vnutí jogurtové dropsíky.

špatné králičí krmivo

Příklad1: nevhodné levné krmivo pro králíky

zverimex krmivo králík

Příklad 2: Nevhodné drahé krmivo pro králíky

granule pro králíky

Granule pro králíky – vyhovující.

pamlsek králík

Jogurtové pamlsky pro králíky – zcela nevhodné.

seno

Luční seno – základ celého jídelníčku králíka.

 

Zakrslý králík je býložravec, a přirozená strava je jednoduchá, ale bohatá na vlákninu, zahrnuje zejména traviny, seno a větvičky. Samozřejmě nepohrdne ani zeleninou a ovocem, když se mu poštěstí.

Co v přírodě určitě králíček nežere jsou sušenky, piškoty, vločky, tvrdé rohlíky a svatojánský chléb a ani barevné pamlsky. To vše jim ku zdraví škodí a přidává zbytečná dekagramy na váze.

A kam tím mířím? Mnoho králíčků, kteří navštíví veterinárního lékaře trpí zažívacími potížemi, nadmutím, onemocněním zubů, přerůstáním kořenů stoliček a nebo obezitou. Toto vše velmi úzce souvisí se špatnou výživou!

Ruku na srdce, není ten váš zakrslík přerostlým obrem? Má ideální hmotnost? Má stále chuť k pohybu?

Obezita u králíků se rozvíjí pozvolna s věkem. První nápadný jev velké množství podkožního tuku a vymizení volné kožní řasy. Samice mají až příliš velký lalok pod krkem.

samice králíka s lalokem

samice králíka s lalokem.

obézní králík

Obézní králík .

Co trápí obézního králíčka?

  • Králíček je líný a má problémy s pohybem, může mít i otlaky na končetinách (lysá červená místa)
  • Králíček má neupravenou zacuckanou srst nejvíce na zádech a znečištěné okolí pod ocáskem
  • Může mít kataraktu (zákal v oku)
  • Může trpět cukrovkou (hodně pije a čůrá)
  • Můžou se mu tvořit močové kameny a mít problémy s čůráním (čůrá krev)

Obezita králíčkům ubližuje stejně jako jakékoliv jiné onemocnění, a s jiným onemocněním byste k veterináři šli, nebo ne?

Proto nepřekrmujte své králíčky,  ale místo pamlsku jim věnujte pohlazení a lásku. Odměnou vám bude vitální králíček a spousta společně  strávených let.