Nebezpečné Vánoce pro mazlíčky

pes vánoce

Adventní a vánoční čas je jeden z nejkrásnějších v roce, bohužel však i pro naše společné obyvatele domácnosti skýtá nejednu život ohrožující nástrahu. Na co si dát během svátků pozor, aby jste nemuseli ještě na pohotovost?

Vánoční ozdoby a stromeček

Vánoční stromeček je zejména pro kočky jako magnet. Mnoho majitelů čtyřnohých chlupáčů už raději jiný než umělý s plastovou ozdobnou dekorací ani nepořizují. Samotný stromeček je nebezpečný  z důvodu možných úrazů – pád ze stromku, nebo pád stromku včetně dekorace na zvíře. Také pichlavé jehličí – může při pozření vyvolat trávicí obtíže, poranit dutinu ústní, zranit rohovku, a v neposlední řadě smůla, ano,pak je to doopravdy smůla a kožich kolikrát končí neestetickou vystříhanou úpravou. Skleněné ozdobičky jsou krásné, ale při rozbití hrozí pořezání.

 

Vánoční výzdoba

Vlastní kapitolou jsou vánoční světýlka – při rozkousání kabelů může nastat zkrat a nebo úraz elektrickým proudem. Častý je také pád stromku při tahání kabelů (velmi často takto zlobí štěňata) a nebo zamotání se do světelného kabelu. Díky LED technologiím je popálení malé riziko, ale i tak mějte svůj světýlky ozdobený strom pod dohledem.

pes světýlka

Vonné tyčinky, františky a svíčky. Majitelé zvířat by se jich v zájmu svých mazlíčků měli raději vzdát nebo je dobře zabezpečit. Vše co hoří je krásné, ale pro zvířata bohužel až příliš lákavé – hrozí popálení čumáku, ohoření fousků a nebo polití se horkým voskem. Při pozření františků hrozí otrava a zažívací obtíže. Mnoho zvířat také aroma z těchto produktů dráždí, mohou kašlat, slzet a mít alergickou reakci.

Umělý sníh také není dobrý nápad mít na dosah zvědavým zvířecím jazýčkům, je syntetický a může způsobit mnoho obtíží.

Vánoční cukroví

Voňavé, sladké, ořechové, čokoládové. Vánoční mlsání prostě ke svátkům patří, ale i zde číhá na naše mazlíčky nebezpečí. Některé suroviny jsou pro zvířata nebezpečné a jedovaté (např. Čokoláda, avokádo, …), při nadměrné konzumaci sladkého a tučného (co si budeme povídat, máslo v cukroví je ve velkém),hrozí v lepším případě jen zažívací problémy, jako je průjem a zvracení, v horším akutní pankreatitida. Také syrové droždí, mandle, skořápkové plody, rozinky, to vše jsou mnohdy opomíjené nástrahy. Proto při přípravě hlídejte suroviny a a ni v nejlepším úmyslu se se svým psím kamarádem ve velkém nedělte o laskominy. Raději upečte cukroví pro mazlíčky bezpečné a bez čokoládové polevy.

Vánoční večeře

Po postním adventním období přichází slavnostní večeře, u nás nejčastěji polévka, kapr a bramborový salát. Zde zase dbejte zvýšené opatrnosti již běhěm příprav – pokud psisko ukradne půlku kapra, jste nejen bez večeře, ale i nejspíš strávíte čas ošetřováním zvracejícího a průjmujícího psa. Hrozí také poranění tlamy o kostru a nebo zácpa v důvodu pozření šupin. Bramborový salát je díky majonéze a vejcím kalorický a velmi tučný, proto ho psům nenabízejte ani k ochutnání, hrozí opět průjmy až slinivkový záchvat. Během smažení kapra (řízků) také dohlédněte, ať se vám zvířata nepřipletou k plotně, horký olej je velmi nebezpečný, a i usmažené jídlo střežte, opět příliš mnoho tuku pro zvířecí žaludek.

Vánoční alkoholické nápoje

Tak jako cukroví a slavnostní večeře, tak i slavnostní nápoje mohou být pro zvířata hrozbou. Ve většině nápojů je alkohol, což může způsobit otravu. Ale také vánoční koření a rozinky (velmi jedovatý je muškátový oříšek). Mnoho nápojů se podává horkých, proto zase pozor na opaření.

Vánoční oslavy

K oslavám patří veselí, bohužel mnoho lidí dnes nechápe, že veselí neznamená hluk z petard a ohňostrojů. Pro zvířata je to velmi velmi nepříjemné, mají daleko citlivější sluch než my, proto se toho bojí. Pokud možno venčete před započetím bouřlivých oslav a pokud je mazlík velmi plachý, doporučuji podávat i zklidňující přírodní doplňky ve formě pamlsků.

Nyní to vypadá, že Vánoce a advent je jedno velké zvířecí neštěstí, ale nedejte se odradit, jen věnujte více pozornosti prostředí, ve kterém budete společně svátky slavit a užijte si pohodovou vánoční atmosféru v pet friendly stylu.

Přejeme Vám mnoho krásných společných chvil!

pes stromek