Přírodní psí repelenty

přírodní medicína psi

Letošní jaro je a bude velmi štědré na parazity. Ať již na klíšťata či létající krev sající hmyz – komáry, muchničky, ovády a další.

Jak se těmto malým parazitům bránit? Můžete pejskovi pořídit od veterináře speciální tabletu proti blechám a klíšťatům, ta bude dobře fungovat až 3 měsíce. Nebo sáhnout po tradičních spotech (kapky za krk) a nebo antiparazitárním obojku.

Že tohle všechno už znáte, ale něco “zelenějšího” by nebylo? Inu bylo, jsou i ekologické varianty všech produktů, spot-onů, obojků i repelentů. Poptejte se v lékárně či dobrém pet-shopu.

Co ale můžete vyzkoušet doma jsou tzv. babské rady, tedy přírodní alternativy, jak odpuzovat hmyz.

Jejich obrovská výhoda je, že jsou zcela bez chemie, doma je vyrobit zvládne opravdu každý a cena je minimální oproti komerčním přípravkům.

Nevýhodou je, že fungovat můžou u každého jinak, u někoho více, u někoho méně. Ale za vyzkoušení určitě stojí!

rozmarýna

Rozmarýna je nejlepší proti klíšťatům

Rozmarýnem proti klíšťatům

Rozmarýna lékařská je známá česká bylinka do kuchyně. Má spousty pozitivních účinků na orgány, povzbudivou vůni a hlavně obsahuje silice, které klíšťatům prostě nevoní.

Jak si připravit rozmarýnový repelent

Budte potřebovat:

  • sušený rozmarýn (lze i čerstvý) asi 25 g
  • 1 l vody
  • lžíci vinného octa

Postup přípravy: V hrnci vařte vodu, vsypte rozmarýn a nechte ho macerovat do vychladnutí vody. Přeceďte přes plátýnko do vymyté uzavíratelné skleněné lahvičky, přidejte lžíci octa a uchovávejte v temnu.

Použití: Nejlépe aplikovat na látkový obojek či šátek před každým venčením. Lze též nastříkat přímo na srst končetin a hřbetu.

hřebíček tinktura

hřebíčková tinktura proti komárům

Hřebíčková tinktura proti komárům

Hřebíček se používá již stovky let pro svoji vůni a chuť v orientální kuchyni, ale díky antiseptickým účinkům i jako kloktadlo. Obsahuje silice, které nevoní ani komárům a jinému hmyzu. A jak si z něj rychle a jednoduše vyrobit domácí repelet?

Budete potřebovat dvě suroviny:

  • lahvičku Alpy 200 ml
  • hřebíček 30 ks

Postup: Do lahvičky Alpy vložte hřebíček, uzavřete ji a nechte pár dní odstát, až tekutina v lahvičce zhnědne, je hotovo.

Použití: Nanášejte pár kapek pouze na obojek či látkový šátek, (obleček) před každým venčením. Alhokol je hodně silný a mohl by dráždit kůži.

 

kvasnice

Kvasnice jsou bohatým zdrojem vitamínů sk. B

Zázračné kvasnice

Je známo, že komáři nemají rádi “pach” vitamínu B. Lidé používající thiaminové kuličky pod jazyk nebývají vystaveni ataku komárů. Psům můžeme béčko dodávat v podobě pivovarských kvasnic – pangaminu do krmiva.

 

Přeji pohodové jarní toulky přírodou bez obtížného hmyzu!