Nebezpečné Vánoce pro mazlíčky

Adventní a vánoční čas je jeden z nejkrásnějších v roce, bohužel však i pro naše společné obyvatele domácnosti skýtá nejednu život ohrožující nástrahu. Na co si dát během svátků pozor, aby jste nemuseli ještě na pohotovost?

Vánoční ozdoby a stromeček

Vánoční stromeček je zejména pro kočky jako magnet. Mnoho majitelů čtyřnohých chlupáčů už raději jiný než umělý s plastovou ozdobnou dekorací ani nepořizují. Samotný stromeček je nebezpečný  z důvodu možných úrazů – pád ze stromku, nebo pád stromku včetně dekorace na zvíře. Také pichlavé jehličí – může při pozření vyvolat trávicí obtíže, poranit dutinu ústní, zranit rohovku, a v neposlední řadě smůla, ano,pak je to doopravdy smůla a kožich kolikrát končí neestetickou vystříhanou úpravou. Skleněné ozdobičky jsou krásné, ale při rozbití hrozí pořezání.

 

Vánoční výzdoba

Vlastní kapitolou jsou vánoční světýlka – při rozkousání kabelů může nastat zkrat a nebo úraz elektrickým proudem. Častý je také pád stromku při tahání kabelů (velmi často takto zlobí štěňata) a nebo zamotání se do světelného kabelu. Díky LED technologiím je popálení malé riziko, ale i tak mějte svůj světýlky ozdobený strom pod dohledem.

pes světýlka

Vonné tyčinky, františky a svíčky. Majitelé zvířat by se jich v zájmu svých mazlíčků měli raději vzdát nebo je dobře zabezpečit. Vše co hoří je krásné, ale pro zvířata bohužel až příliš lákavé – hrozí popálení čumáku, ohoření fousků a nebo polití se horkým voskem. Při pozření františků hrozí otrava a zažívací obtíže. Mnoho zvířat také aroma z těchto produktů dráždí, mohou kašlat, slzet a mít alergickou reakci.

Umělý sníh také není dobrý nápad mít na dosah zvědavým zvířecím jazýčkům, je syntetický a může způsobit mnoho obtíží.

Vánoční cukroví

Voňavé, sladké, ořechové, čokoládové. Vánoční mlsání prostě ke svátkům patří, ale i zde číhá na naše mazlíčky nebezpečí. Některé suroviny jsou pro zvířata nebezpečné a jedovaté (např. Čokoláda, avokádo, …), při nadměrné konzumaci sladkého a tučného (co si budeme povídat, máslo v cukroví je ve velkém),hrozí v lepším případě jen zažívací problémy, jako je průjem a zvracení, v horším akutní pankreatitida. Také syrové droždí, mandle, skořápkové plody, rozinky, to vše jsou mnohdy opomíjené nástrahy. Proto při přípravě hlídejte suroviny a a ni v nejlepším úmyslu se se svým psím kamarádem ve velkém nedělte o laskominy. Raději upečte cukroví pro mazlíčky bezpečné a bez čokoládové polevy.

Vánoční večeře

Po postním adventním období přichází slavnostní večeře, u nás nejčastěji polévka, kapr a bramborový salát. Zde zase dbejte zvýšené opatrnosti již běhěm příprav – pokud psisko ukradne půlku kapra, jste nejen bez večeře, ale i nejspíš strávíte čas ošetřováním zvracejícího a průjmujícího psa. Hrozí také poranění tlamy o kostru a nebo zácpa v důvodu pozření šupin. Bramborový salát je díky majonéze a vejcím kalorický a velmi tučný, proto ho psům nenabízejte ani k ochutnání, hrozí opět průjmy až slinivkový záchvat. Během smažení kapra (řízků) také dohlédněte, ať se vám zvířata nepřipletou k plotně, horký olej je velmi nebezpečný, a i usmažené jídlo střežte, opět příliš mnoho tuku pro zvířecí žaludek.

Vánoční alkoholické nápoje

Tak jako cukroví a slavnostní večeře, tak i slavnostní nápoje mohou být pro zvířata hrozbou. Ve většině nápojů je alkohol, což může způsobit otravu. Ale také vánoční koření a rozinky (velmi jedovatý je muškátový oříšek). Mnoho nápojů se podává horkých, proto zase pozor na opaření.

Vánoční oslavy

K oslavám patří veselí, bohužel mnoho lidí dnes nechápe, že veselí neznamená hluk z petard a ohňostrojů. Pro zvířata je to velmi velmi nepříjemné, mají daleko citlivější sluch než my, proto se toho bojí. Pokud možno venčete před započetím bouřlivých oslav a pokud je mazlík velmi plachý, doporučuji podávat i zklidňující přírodní doplňky ve formě pamlsků.

Nyní to vypadá, že Vánoce a advent je jedno velké zvířecí neštěstí, ale nedejte se odradit, jen věnujte více pozornosti prostředí, ve kterém budete společně svátky slavit a užijte si pohodovou vánoční atmosféru v pet friendly stylu.

Přejeme Vám mnoho krásných společných chvil!

pes stromek

3 velké omyly v BARFu

Barfování se v poslední době těší velké oblibě, a také se o tom každý druhý rád pochlubí na internetu. Jsou ale „horké vody“, do kterých se málo komu chce ponořit, a na to se dnes podíváme. Tedy, jaké nejčastější zažité omyly jsou kolem barfu stále aktuální?

Mýtus 1: Syrové kosti jsou bezpečnější než vařené

Ne nejsou, jediné bezpečné kosti jsou žádné kosti.

Proč si tolik lidí myslí, že syrové kosti jsou pro zvíře bezpečné? Mýtus vzniká díky tomu, že při barfování je potřeba doplňovat vápník, který je obsažen mimo jiné v kostech.

Oblíbené na krmení jsou drůbeží krky, jde o masitou kost, která obsahuje asi 75 % kostí a 70% vody. Obsahuje asi 17 g bílkoviny, 1726 mg vápníku a 1099 mg fosforu ve 100 g. Krom toho sodík, draslík, a stopové prvky. Z výživářského pohledu není co vytknout, i stogramová porce dostatečně pokryje denní potřebu vápníku pro 25 kilového psa.

Proč se kosti krmí a jak lze rizika snížit?

Rizikem je však kost samotná. Masité kosti se podávají z důvodu stravitelnosti, využitelnosti a vstřebatelnosti vápníku, také pro „údržbu“ zubů, tedy při okusování dochází k mechanickému očišťování zubů. Toť výhody.

Při tepelném opracování dochází ke strukturálním změnám ve stavbě kosti, ta se snáze štěpí. Odštěpky mohou způsobit poranění zažívacího traktu i dutiny ústní. To ale můžou i kosti syrové! Ty také pes musí mechanicky zpracovat na menší části, při hryzání taktéž hrozí poničení zubů a zranění v dutině ústní. Navíc syrová kost obsahuje znatelně vyšší množství bakterií, které v případě poruchy trávení (při uvíznutí kosti např.) způsobují rychlé pomnožení a zahnívání kosti.

Alternativou je zkrmovat syrové masité kosti pomleté, v případě, že se majitel nechce zkrmování kostí vzdát. Není zde pak efekt “čištění“ zubů, ale sníží se tím riziko poranění a uvíznutí kosti při zachování nutričního přínosu. Riziko zapískování (zácpy) a bakteriální kontaminace se však nesnižuje!

Na okusování, pro zábavu a prosliňování dutiny ústní, lze předkládat hračky k tomu určené (např. Kongy) a nebo jelení paroží. Jelení paroží je přirozené, přírodní, nízkolarorické a chutné zpestření, a na rozdíl od bůvolích šlach a kůží, nemůže způsobit strangulaci jazyka či ucpat vstup do dýchací trubice.

Kosti je možné z jídelníku také kompletně vypustit a nahradit je podáváním např. drcených vaječných skořápek a nebo minerálních doplňků. Lze též používat masokostní/kostní moučku.

Mýtus č.2: Maso lze v dietě nahradit mléčnými výrobky. Mléčné výrobky (např. tvaroh) jsou dobrým zdrojem vápníku

Při procházení barfařských stránek častokrát narazíte na doporučení zařazení „tzv. mléčného dne“, tedy dne, kdy se nekrmí maso, ale jen mléčné výrobky. Hned v zápětí následuje upozornění, že pouze mléčné výrobky, nikoliv mléko. Ale proč?

Zprvu by stálo za vyvrácení, že syrové kravské mléko je pro psy nevyužitelné. Pes, jakožto savec, je uzpůsoben přijímat mléko jako potravu v prvních měsících života, v průběhu se mění jen schopnost zužitkovávat jeho komponenty, (klesá obsah enzymů laktázy), v případě kravského mléka jde zejména o cukr laktózu. A stejně tak jako u lidí, někomu trávení mléka problémy v dospělosti nedělá a někomu ano.

A ano, rozdíl ve psím a kravském mléku je značný, zejména v obsahu tuku, což ale v lidském mateřském a krvaském mléce je taky. Tedy, zda podávat mléko a mléčné výrobky jako takové, je otázkou volby majitele psa, ve většině případů je pro psy mléko a mléčné výrobky bezpečné a stravitelné i v dospělosti.

Mléčné výrobky jsou výrobky z mléka, které vznikají různými cestami (kysání, zkvašování, zrání, atd.) a zejména ty komerční jsou tepelně ošetřené – pasterací, termizací, UHT atd. Otázkou na chovatele zůstává, proč k syrové stravě zařazovat tepelně zpracované složky? Obsah laktózy se mění jen mírně, avšak obecně se zlepšuje jejich stravitelnost.

Tabulka 1

100 g Energie bílkovina laktóza vápník fosfor
Mléko 3,5 % tuk 65 kcal 3 g 4,8 g 120 mg 92 mg
Jogurt 3,5 % tuk 68 kcal 4 g 3,2 -4,5 g 120 mg 92 mg
Tvaroh tučný 160 kcal 11 g 2,6 – 4 g 95 mg 187 mg

Pozn.: Při fermentaci cukrů (laktózy) ve střevech vzniká plyn, což může nadýmat a způsobovat průjmy. Jakožto při zpracovávání i jiných sacharidů, např. z ovoce, obilovin. Kozí mléko obsahuje 4,4 g laktózy ve 100 g.

Pokud se mléčné výrobky podávají jako zdroj vápníku, jedná se o celkem nevhodnou surovinu, obsah vápníku není zase tak závratný, že by bylo doporučitelné zařazovat mléčné výrobky jakožto jediný zdroj vápníku. Poměr mezi vápníkem a fosforem je v mléčných výrobcích asi 1,3 -1,5:1, v případě velmi doporučovaného tvarohu je ale obrácený, tedy tvaroh není zdrojem vápníku, ale fosforu.

Takže pokud někdo štěňátkům přidává tvaroh s ovocem jako zdravou svačinku na doplnění vápníku, zadělává svým psíkům na pěkný průšvih v podobě rizika rozvoje sekundární nutriční hyperparatyreózy.

Pokud se podávají mléčné výrobky jako zdroj bílkovin, jedná se o potraviny na bílkoviny relativně chudé. Lepším zdrojem bílkovin jsou vejce, (luštěniny a semena).

Kdy je vhodné zařazovat mléčné výrobky do diety?

Pokud je potřeba v jídelníčku omezit protein jako zdroj fosforu a dusíkatých látek (zejm. Ledvinné diety) a nebo v případě diet šetřících (slinivka, játra), zde jsou rychlým a kvalitním zdrojem energie, tuků, bílkovin.

Mýtus č.3: Barf je pro psa a kočky nejlepší volbou v případě alergií

Jak vznikl fenomén potravních alergií u psa a kočky? Jednoduše, když se neví, proč má mazlík průjem a majitelům se nechce investovat do diagnostika, je rychlejší (a levnější) zvíře označit „alergie na kuřecí maso“.

Potravní alergie se u domácích mazlíčků vyskytují, ale relativně vzácně. Bohužel projevy alergií jsou různé, od průjmů po kožní výsevy a škrábání. Daleko častěji jsou skutečným problémem infekční onemocnění, parazitární invaze, plísně a jiné dermatitidy, a nebo prostým podrážděním GIT různých příčin, přijetím toxinů z potravy, a celkovou dysmotilitou střev.

Když pes/kočka pozřou kuřecí granule a mají zažívací obtíže, ještě to hned neznamená, že jsou alergičtí na kuřecí maso. Proč?

Každý výrobce používá jiný zdroj surovin, proto pokud zvířeti nesedí receptura granulí s kuřecím masem toho konkrétního výrobce, nelze hned psa označit za alergického na kuře, neboť v té granuli není jen to kuře, ale spousty dalších peptidů a složek, které mohou vyvolávat obtíže. Také kolikrát pouhá změna výrobce krmiva může „alergii“ vyřešit. Vliv má i výrobní proces a skladování, či pouhá prudká změna v jídelníčku.

Eliminační dieta

Pokud je podezření na potravní intoleranci či alergii, jediná spolehlivá metoda je eliminační dieta s provokačním testem. Eliminační dieta je strohá krmná dávka s jedním zdrojem doposud nepoužitých bílkovin, sacharidů a tuků. Je potřeba ji podávat min. 8 týdnů, ideálně ale 13 týdnů, a je nevhodná pro zvířata v růstu a jiným zdravotním omezením. Nejvhodnější při eliminačních dietách je zkrmovat všechny peptidy štěpené (hydrolyzované), s co nejmenší velikostí (pod 10 kDa), jen tak lze doopravdy zaručit, že předkládané krmivo je nedráždivé.

Zásadní problém v “senzitiv” komerčních  krmivech je ten, že většina takto označených krmiv, není ve skutečnosti hypoalergenní a natož vůbec není vhodná pro eliminační dietu. Zase se jedná pouze o reklamní trik prodejců. Vhodné krmivo pro zvíře s podezřením na potravinovou intoleranci/alergii je hydrolyzované a nebo holistické.

Při barfu je výhoda, že majitel sám připravuje krmnou dávku a může zaručit, že se zvířeti nepodá nic jiného, než by měl. Ale nemůže zaručit kontaminaci surovin na vstupu, a to, že i zdánlivě bezproblémová surovina není pro zvíře dráždivá, viz. štěpené peptidy.

Obecně lze tedy říct, že pro výživu mazlíčků je zcela zásadní volit co nejkvalitnější suroviny. V případě intolerance/alergií je barf jednou z možností (dobrých možností), ale také nemusí být řešením, pokud je problém způsobený např. infekcí.

Jak zjistit, že pes na barfu skutečně prospívá

Doposud nebyla publikována žádná vědecká studie, která by prokazovala zdravotní přínost pro zvířata krmená barfem a benefity oproti běžnému komerčnímu krmivu. Vše se opírá o empirické hodnocení majitelem.

Dostupné krevní testy neodhalí zdravotní rizika, tělo se snaží vždy udržet homeostátu (rovnováhu) a bere vápník ze zásob (kostí) a aktivuje jiné metabolické a hormonální cesty. Vypovídající hodnota testů je nízká. Také hladiny některých vitamínů a stopových prvků se špatně stanovují a nebo nestanovují vůbec, a zvíře může být defecitní, i když hodnoty se zdají být “v pořádku”.

Zodpovědnost za krmnou dávku je na majiteli zvířete krmeného barfem, a je velmi důležitá angažovanost majitele vzledem k hodnocení zdravotního stavu zvířete.

Jak si majitel může posoudit, že zvíře dobře prospívá?

 • kvalita srsti a stav kůže
 • aktivita
 • výskyt zdravotních obtíží
 • fecal scoring
 • BCS, MCS

Nejste si jistí krmnou dávkou, mazlíček neprospívá jak by měl? Kontaktujte mě, najdeme řešení.

Podzimní pamlsky pro psy

Podzim a dýně jsou asi ta nejtypičtější kulinární kombinace. Proč nevyužít darů přírody a podzimní nepěkné počasí si zpříjemnit vůní čerstvě upečenými pamlsky?

Navíc, dýně je bohatá na mikroprvky (hořčík, draslík, selen, zinek, fosfor, atd), karoteny a má vysoký obsah vlákniny a málo sacharidů.

Tak které upečete první, ovesné či mrkvové mlsky?

Pro oba recepty si den předem připravte dýni. Menší dýni rozpulte, vydlabjete semínka a řeznou plochou nahoru položte na plech. Pečce do změknutí na cca 180°C. Nechte zcela vystydnout a použijte vydlabanou dužinu. Dýni lze samozřejmě i uvařit.

 Recept 1) Dýňovo-ovesné sušenky

 •  1,5 hrnku upečené dužiny dýně
 • asi 1/2 hrnku celozrnné mouky + na podsypávání
 • 1 hrnek ječných nebo ovesných celozrnných vloček
 • 2 lžíce rostlinného oleje
 • 1 čl skořice
 •  1 čl vinného kamene (bezfosfátový kypřící prášek)
 • Voda dle potřeby

Postup:

Upečenu dýni rozmačkejte vidličkou, smíchejte s podrcenými vločkami, moukou, vinným kamenem a olejem, lze přidat lžičku skořice. Podle potřeby zahustit moukou či naředit vodou, vznikne hustší hrubé těsto. Lžičkou klást malinké hrudky na plech vyložený pečícím papírem, péct ve vyhřáté troubě na 180°C do zlatova.

 

Recept 2) Dýňovo-mrkvové sušenky

 •  1 hrnek dužiny dýně (pečená, vařená)
 • 1 velké vejce
 • 1 hrnek najemno strouhané mrkve
 • 1 hrnek celozrné mouky

Postup:

Všechy suroviny smíchejte a vypracujte těsto, ze kterého nalhčenýma rukama tvoříme malé kuličky. Ty pečeme na pečícím papíře asi 30 minut do zlatova při cca 180°C . Uchovávat doporučuji ve vzduchotěsné nádobě.

 

 

Jaterní dieta pro psy: 3 základní recepty, které zvládnete doma

Má váš pes špatnou funkci jater? Potřebuje držet speciální dietu, ale nechce se vám spoléhat jen na klinickou jaterní dietu? Nemusíte zoufat, psy s jaterní insufciencí můžete krmit i doma připravovanou stravou.

Nejdříve je potřeba mít zdiagnostikovaný typ onemocnění jater, protože ne všecha jaterní onemocnění musejí nutně znamenat razantní omezení bílkovin. Také pravidelné kontroly krve na činnost jater by měly mít své místo v kalendáři. A do třetice, zachovávání hygienických pravidel při přípravě pokrmů.

Pacienti s jaterním onemocněním musí mít krmivo bohaté na sacharidy, jako hlavní zdroj energie pro hepatocyty, a naopak omezené v živočišných bílkovinách. Proč? Játra, jako hlavní detoxikační orgán těla zpracovávají metabolity dusíku v mnoha cyklech, pokud je však jejich funkce narušená, je narušen i metabolismus bílkovin. Často díky nedostatečnosti jater je tělo zaplavováno amoniakem, který prostupuje přes bariéru v mozku a může způsobit neurologické příznaky. Navíc nadbytek dusíkatých sloučenin zatěžuje ledviny.

Pokud však pes nemá jiná další onemocnění, jako například pankreatitidu, může jeho krmivo být bohatší na tuky.

Z čeho budete pejskovi vařit?

Jako zdroj bílkovin je vhodné používat vysoce biologicky hodnotné zdroje, které jsou navíc dobře stravitelné. Tedy vaječný bílek (vejce), mléčné produkty, libové drůbeží maso a bílé rybí maso. Jako zdroj sacharidů je dobrá rýže a nebo brambory. A tuky volte jak živočišné tak rostlinné, perfektní je olej z lněného semínka. Nezapomínejte na zdroj vlákniny, např. dýně, hrášek a nebo vločky.

Kolik krmiva bude potřeba psovi denně nachystat záleží na jeho BCS a hmotnosti. Obecně by poměr při jaterní dietě mezi bílkovinou a přílohou měl být 1/3 masa + 2/3 přílohy.

Krmte často a po malých dávkách. Nesnězené krmivo likvidujte, hrozí pomnožení bakterií a znehodnocení krmiva.

A co dobrého můžete pejskovi uvařit?

Krůtí maso s rýží

(střední obsah mědi, celkem asi 1500 kcal)

 • 1 krůtí stehno (cca 300g)
 • rýže cca 600g
 • voda
 • vitamínové doplňky

Uvařte celé krůtí stehno vč. kůže a tuku ve vodě do měkka, uvařené krůtí stehno oberte od kosti. Rýži uvařte v krůtím vývaru a nebo vodě. (kost lze ponechat a vyrobit si domácí kostní moučku). Natrhjete maso, smíchejte s rýží, dle preference psa zalijte vývarem z krůty. Přimýchejte vitamínové doplňky, rozdělte do porcí, podávejte.

Vejce, cottage sýr s rýží a mrkví

(nízký obsah mědi, celkem asi 760 kcal)

 • 1 kelímek cottage sýr přírodní
 • 1 celé velké vejce
 • 2 sáčky rýže
 • 1 střední mrkev
 • 1 lžíce rostlinného oleje

Uvařte rýži v sáčku, ale hodně provařit, téměř na kaši. Uvařte mrkev na páře. Vejce uvařte natvrdo, oloupejte. (Skořápku si lze ponechat pro přípravu domácího prášku – zdroj vápmíku) Po schladnutí smíchejte s pokrájenou/rozmixovanou mrkví, nakrájeným vejcem a sýrem, včetně nálevu. Zakápněte olejem, promíchejte a podávejte.

Bílá ryba se zeleninou

(nízký obsah mědi, obsah kcal dle druhu použité zeleniny, cca 750 kcal)

 • 250 g brambor
 • 250 g batátů
 • 250 g cukety
 • 250 g zeleninového mixu – dýně, fazolky, celer, mrkev, květák, hrášek, …
 • 250 g bílé ryby (např. filé z tresky)
 • 1/4 lžičky soli
 • 2 PL rostlinného oleje

Všechny druhy zeleniny pečlivě omyjte, nakrájejte a uvařte na páře či ve vodě. Lze rozmixovat na pyré. Maso uvařte v papíru či na páře. Vše smíchejte, přidejte sůl, olej a rozdělte do porcí.

Při doma vařené dietě je nezbytné, obzvlášť v případě jaterních poruch, doplňovat vitamíny, vit. B,C, E, dále pak mikroprvky selen, zinek a vápník. Využít lze vitamínových premixů či doplňků na játra.

Zdá se vám vaření pro psa složité, nemáte tolik času? Nevadí, i pro vás jsou řešení:

 • Požádejte svého veterináře o klinickou dietu – konzervy. Ty je možné krmit samostatně a nebo smíchané s hepatic granulemi, popř. s rýží.
 • Další variantou jsou před připravené vařené diety, např. healthfordog.

Potřebujete poradit se sestavením jídelníčku pro psa nebo doporučením vhodné diety? Neváhejte mě kontaktovat.

Přírodní psí repelenty

Letošní jaro je a bude velmi štědré na parazity. Ať již na klíšťata či létající krev sající hmyz – komáry, muchničky, ovády a další.

Jak se těmto malým parazitům bránit? Můžete pejskovi pořídit od veterináře speciální tabletu proti blechám a klíšťatům, ta bude dobře fungovat až 3 měsíce. Nebo sáhnout po tradičních spotech (kapky za krk) a nebo antiparazitárním obojku.

Že tohle všechno už znáte, ale něco “zelenějšího” by nebylo? Inu bylo, jsou i ekologické varianty všech produktů, spot-onů, obojků i repelentů. Poptejte se v lékárně či dobrém pet-shopu.

Co ale můžete vyzkoušet doma jsou tzv. babské rady, tedy přírodní alternativy, jak odpuzovat hmyz.

Jejich obrovská výhoda je, že jsou zcela bez chemie, doma je vyrobit zvládne opravdu každý a cena je minimální oproti komerčním přípravkům.

Nevýhodou je, že fungovat můžou u každého jinak, u někoho více, u někoho méně. Ale za vyzkoušení určitě stojí!

rozmarýna

Rozmarýna je nejlepší proti klíšťatům

Rozmarýnem proti klíšťatům

Rozmarýna lékařská je známá česká bylinka do kuchyně. Má spousty pozitivních účinků na orgány, povzbudivou vůni a hlavně obsahuje silice, které klíšťatům prostě nevoní.

Jak si připravit rozmarýnový repelent

Budte potřebovat:

 • sušený rozmarýn (lze i čerstvý) asi 25 g
 • 1 l vody
 • lžíci vinného octa

Postup přípravy: V hrnci vařte vodu, vsypte rozmarýn a nechte ho macerovat do vychladnutí vody. Přeceďte přes plátýnko do vymyté uzavíratelné skleněné lahvičky, přidejte lžíci octa a uchovávejte v temnu.

Použití: Nejlépe aplikovat na látkový obojek či šátek před každým venčením. Lze též nastříkat přímo na srst končetin a hřbetu.

hřebíček tinktura

hřebíčková tinktura proti komárům

Hřebíčková tinktura proti komárům

Hřebíček se používá již stovky let pro svoji vůni a chuť v orientální kuchyni, ale díky antiseptickým účinkům i jako kloktadlo. Obsahuje silice, které nevoní ani komárům a jinému hmyzu. A jak si z něj rychle a jednoduše vyrobit domácí repelet?

Budete potřebovat dvě suroviny:

 • lahvičku Alpy 200 ml
 • hřebíček 30 ks

Postup: Do lahvičky Alpy vložte hřebíček, uzavřete ji a nechte pár dní odstát, až tekutina v lahvičce zhnědne, je hotovo.

Použití: Nanášejte pár kapek pouze na obojek či látkový šátek, (obleček) před každým venčením. Alhokol je hodně silný a mohl by dráždit kůži.

 

kvasnice

Kvasnice jsou bohatým zdrojem vitamínů sk. B

Zázračné kvasnice

Je známo, že komáři nemají rádi “pach” vitamínu B. Lidé používající thiaminové kuličky pod jazyk nebývají vystaveni ataku komárů. Psům můžeme béčko dodávat v podobě pivovarských kvasnic – pangaminu do krmiva.

 

Přeji pohodové jarní toulky přírodou bez obtížného hmyzu!

 

 

 

Recept. Psí bezlepkové piškoty

Psi jsou jako malá děcka, milují pochvaly a dobroty. Není nad to jim ty nejlepší mňamky připravit doma, s láskou a z přesně známých surovin.

 

SONY DSC

Dneska to budou oblíbené psí piškoty, ale bez cukru a lepku. Prostě takové bezpečné psí odměny. Teď se bude trénovat jedna radost!

Co budete potřebovat:

 • 2 vejce
 • 150 g bezlepkové mouky (např. Jizerka)
 • 25 g škrobu (bramborový nebo kukuřičný)
 • 1 ČL kypřící prášek bezfosfátový
 • 3 PL vlažné vody
 • špetka soli
 • špetka skořice

Alternativy: lze použít 1:1 bezlepkovou mouku a např. pohankovou mouku a nebo samozřejmě i celozrnou špaldovou, pokud netrváte na grain free variantě

Postup přípravy psích piškotů

Vyšleháme zvlášť žloutky s vlažnou vodou do pěny. V jiné míse ušleháme tuhý sníh s bílků (lze si pomocí špetkou soli). Do žloutků přisypáváme po troškách mouku smíchanou s práškem do pečiva a škrobem. Ovoníme špetkou skořice. Až je těšto tak akorát husté (spíše ale řidší), opatrně zapracujeme sníh z bílků.

Na plech vyložený pečícím papírem tvoříme lžičkou hromádky dostatečně od sebe vzdálené, hromádky se běhěm pečení nafouknou a spadnou . Pečeme ve vyhřáté troubě na 170º C do zezlátnutí, asi 10 minut.

Po vychladnutí uchováváme ve vzduchotěsné nádobě.

Z těsta bude asi 80 ks piškotů. Cena této dávky se pohybuje okolo 25 Kč.

Proč psům není dobré dávat klasické dětské piškoty? Jaké dobroty je lepší si nechat jen pro sebe a s čím se naopak můžete se psem podělit si můžete přečíst zde.

Může pes mléko? A brambory? Co vše je a není vhodné v psím jídelníčku.

Dnes se podíváme na pár obyčejných surovin, které se běžně používají k výživě psů. Jsou pro ně ale zdravé a vhodné?

 • Může pes pít mléko?

Ano, pes může pít mléko, (i kravské), ale!

Pes je savec, od narození do odstavu pije mateřské mléko. Jeho střeva však v průběhu dospívání ztrácejí propustnost pro tak velké bílkoviny, jako je kasein a jiné globuliny.

Je prokázáno, že řada psů trpí nesnášenlivostí na laktózu, mléčný cukr z kravského mléka. Mléko pro psy je zbytečně tučné a špatně vstřebatelné, nemá pro psa nutriční význam.

 • Může pes mléčné výrobky?

Ano, pes může konzumovat zpracované mléčné výrobky, jako je tvaroh, jogurt, sýr, atd.

Během zpracování dochází k vyvázání kaseinu, rozštěpění a fermentaci laktózy. Mléčné výrobky jsou pro psa lépe stravitelné než syrové mléko. Otázkou však zůstává, proč je chcete psovi podávat? Jako zdroj bílkovin a nebo jako zdroj vápníku? Nebo prostě jen tak, jako pamlsek.

 • Může pes žrát barmbory?

Ano, uvařené brambory pes žrát může. Syrové brambory jsou pro psy špatně stravitelné a díky obsahu solaninu i jedovaté. Brambory se používají jako zdroj sacharidů ve vařených dietách, zejména při nesnášenlivosti lepku. Jsou levné, snadno dostupné, chutné i výživné. Jsou dobrým zdrojem vlákniny a vitamínu C.

Ještě lepší variantou jsou sladké brambory (batáty). Mají nižší glykemický index a hodně vitamínu A.

 • Může pes žrát obilí?

Ano, může. Otázkou zůstává přínos obilovin ve výživě psa. Díky domestikaci se pes přizpůsobil člověku a roky se přiživuje na lidské stravě. Jeho zažívací trak má možnost štěpit sacharidy, které obilí obsahuje.

Obilí, obiloviny jsou např. pšenice, oves, žito, ječmen, kukuřice, proso, rýže, atd. Jsou mezi nimi rozdíly ve složení, některé obiloviny jsou pro výživu psa lepší (oves, rýže), jiné zcela nevhodné (pšenice, kukuřice). Obiloviny jsou zdrojem sacharidů (škrobu), vlákniny, vitamínů B a E. Obsahují také bílkoviny – lepek, na který můžou být i psi alergičtí.

Pes je od přírody masožravec, proto by jsme o přítomnosti obilovin v krmivech pro psa mohli dlouho diskutovat. Ale pes žrát obiloviny může.

 • Může pes luštěniny?

Ano, pes může žrát i luštěniny. Luštěniny jsou bohaté na dusíkaté látky, proto jsou velmi často používány ve výrobě granulí jako levný zdroj bílkovin, např. sója . Kvůli obsahu antinutričních látek by se měli zkrmovat pouze po tepelné úpravě, a nebo alespoň naklíčené. Nadbytečný přísun může způsobit nadýmání, zvracení. Jejich přínos je jako zdroj bílkovin a vlákniny. Obsahují také vitamíny sk. B, C, draslík, železo a další.

 •  Může pes žřát kosti?

Ano, kosti jsou přirozená součást psí stravy. Ovšem pozor, bezpečné je zkrmovat pouze masité syrové kosti. Kosti jsou zdrojem minerálií, zejména vápníku. Metoda  výživy, kdy se psů krmí syrové kosti, maso a příkrm se nazývá BARF.

 • Může pes žrát ořechy?

Některé druhy ořechů jsou pro psy jedovaté (např. makadamové), ale většinu z ořechů pes může přijímat. Ořechy jsou ale velmi tučné, proto by se měli zařazovat pouze jako doplněk (např. v psích doma vyráběných pamlscích) Rizikové jsou zejména ořechy vlašské, (obsah plísní, tvrdá skořápka), mandle jsou těžko stravitelné a v nadměrném množství mohou vyvolat až gastritdu. Vlastně veškeré skořápkové ořechy jsou potencionálně kontaminované plísněmi a pozření skořápek může způsobit ucpání střev. Naopak doporučit lze nesolené arašídové máslo. Ořechy jsou celkem dost rizikovou záležitostí, proto je lepší se jim v jídelníčku psa vyhnout.

Arašídy – podzemnice olejná, není ořech, jedná se o luštěninu, i když je řada z nás má za oříšky.

 •  Škodí psům cibule a česnek?

Česnek i cibule jsou považovány za jedovaté pro psy, a to kvůli tomu, že mohou způsobit anémii. Česnek se v přírodní medicíně využívá pro antibakteriální působení, má také negativně působit na střevní parazity (takové přírodní antiparazitikum). Veškeré ostatní příbuzné rostliny česneku – pažitka, šalotka, porek jsou také řazeny mezi nebezpečné/jedovaté pro psy. Dávka, která je již toxická je sice dost velká (asi 30g cibule /kg psa), ale každý je citlivý jinak, proto zbytečně neriskujte zdraví svého psa a česneku se raději vyhněte.

 

10 mýtů o psí stravě, kterým stále věříme

O výživě psů bylo napsáno již mnoho. Ale jsou otázky, které stále vrtají hlavou nejednomu majiteli psa či kočky. Ohledně krmení psů panuje stále řada mýtů. Některé něšvary v krmení jsou ale reálnou hrozbou pro vašeho psa, jako je například nadbytek vápníku ve stravě. Jiné, jako že pes nesmí žrát kosti, naopak budí úsměv na rtech. A které pověry o krmení psů jsou ty nejčastější?

 •  granule pro psy jsou zdraví škodlivé

Toto je velmi oblíbený argument zastánců syrové stravy, ale ve většině případů to není pravda. Zdraví škodlivé může být v podstatě cokoliv, i obyčejná sůl se stává jedem, když není použitá správně. Špatné skladování, nevhodné složení, kontaminace plísněmi, žluklé tuky a nebo použití nepovolených aditiv, konzervantů, to vše dělá z obyčejných granulí nevhodné a škodlivé krmivo. Zodpovědný majitel však všem těmto úskalím může předcházet tím, že svému psovi bude kupovat pouze kvalitní granule z prověřeného zdroje a dohlídne na neporušenost obalu. Pak lze s klidem granulemi krmit od štěňátka po seniora či nemocného psa.

 • psí konzervy mohou jíst i lidé

Tak toto je pravda. Sice vám asi moc chutnat nebudou, nejsou totiž nijak dochucené (sůl, koření), ale rozhodně nejsou a nesmí být zdravotně závadné. Mnoho předsudků je ohledně původu masa do zvířecích konzerv. Ty se vyrábějí z pro lidskou spotřebu nevhodného masa – tedy z vyřazeného veterinárně prohlídnutého masa, které by jinak nikdo nekoupil. Je velký rozdíl ve složení konzerv, ty kvalitní, které obsahují jen maso, vývar, (případně rýži) ale nekoupíte za dvacku. Ty málo kvalitní, kde místo masa najdete vedlejší výrobky živočišného původu (což už je nekvalitní směs semletého ořezu, kůží, chrupavek, atd) koupíte v běžném supermarketu za pár šupů.

 • psi nesmějí žrát drůbeží kosti

Další z polopravd. Pes s klidem může žrát drůbeží kosti, ale pouze syrové! Pokud psovi podáte drůbeží kosti vařené nebo pečené, změnila se jejich struktura a doopravdy se lehce štípou na ostré úlomky. Pak hrozí perforace střeva kostí. Zkrmování syrových kostí má také své zásady: kosti podávejte masité a nebo pomleté zamíchané v mase, pes na podávání kostí musí být postupně navyknutý a vy dodržujte základní hygienu rukou.

 • pes nesmí žrát vepřové maso

Pes může žrát vepřové maso, ale nese to s sebou jistá rizika. Vepřové maso je svým složením tučnější, proto může vyvolat průjem a nebo zvracení. Také u prasat (zejména divokých) existuje onemocnění Aujeskyho choroba (tzv. psedorabies), kterou může onemocnět pes a nebo kočka. Jde o virové onemocnění, proto se přemražením masa virus nezničí, ničí ho pouze vysoká teplota (vaření, pečení). Nejvíce ohroženou skupinou jsou proto psi lovečtí. Více o Aujeskyho chorobě zde.

 • pes nemůže pít mléko

Pes s klidem pít mléko může, přece jenom je to savec a na mléku byl odchován. Savci v přírodě však mléko pijí pouze jako mláďata, v dospělosti nedokáží již efektivně mléko trávit a může jim způsobovat zažívací potíže, např. průjem. Mléko (kravské zejména) je zdrojem vápníku, tuku a laktozy, která je pro některé psy alergenní.

 • pomůže psovi jogurt, když měl průjem a antibiotika?

Ve většině případů nepomůže. Pes není člověk a má jiné složení střevní mikroflory. Pokud byl ve střevech zánět, je jejich vstřebávání narušené, a proto jogurt může být kvůli obsahu mléčných cukrů a tuku pro „nemocné“ střevo zatěžující. V případě, kdy chceme obnovit „hodné“ bakterie ve střevech je lepší využít probiotické přípravky určené přímo pro psy, obsahují navíc výživu pro bakterie, tzv. prebiotika, jsou dobře stravitelná a probiotika obsahují v dostatečném množství. (Pozn.: 1 gram běžného bifi jogurtu obsahuje asi l00 milionů bakterií, ale pro uzdravení střeva je potřeba bakterie dodávat v řádech miliard v gramu výrobku). Probiotický jogurt psovi bez intolerance na laktozu neublíží, ale existují lepší přípravky na osídlení střev určené přímo pro psy.

 • štěňatům se musí přidávat vápník, mléčné výrobky do krmiva

Toto je jeden z velkých omylů, který ma na svědomí utrpení mnoha rostoucích psů. Štěňatům, která jsou krmená komerční dietou se vápníkové doplňky stravy přidávat nesmí. Kompletní granule obsahují dostatečné množství vápníku a to i v dobrém poměru k fosforu. Navíc tělo rostoucího zvířete se dokáže vyrovnat s krátkodobým nedostatkem vápníku zvýšenou resorbcí ze střev. V případě nadbytečného přísunu vápníku ale tělo musí zahájit kaskádu dějů řízenou hormonálně ve snaze zpracovat nadbytečný vápník, např. ukládáním do kostí a orgánů. A tímto si zaděláváte na problémy jako např. osteochondrozu či dysplazie kloubů. Proto nikdy nepřidávejte vápníkové doplňky ke kompletnímu krmivu a vyvarujte se i podávání mléčných výrobků a o minerálie obohacených pamlsků.

 • když pes žere hlínu, trus a nebo omítku, chybí mu minerálie

V některých případech opravdu toto chování může signalizovat nedostatek minerálií a nebo jakýkoliv jiný dietetický problém. V případě požírání hlíny se může pes snažit řešit překyselení žaludku, tzv. pálení žáhy, či jinak ovlivnit své vnitřní prostředí. Občas se toto netypické chování vztahuje k vážným zdravotním problémům (viscerální bolest), proto je lepší vše probrat s vaším veterinářem. Pokud štěně požírá exkrementy jiných zvířat i své, může to souviset s pouhou zvědavostí, nudou. V případech malnutrice či deficitu trávicích enzymů se takto pes může snažit je doplnit. Pokud pes okusuje zeď, omítku, jedná se nejpravděpodobněji o poruchu chování spíše než o projev karence mikroprvků.

 • pes líže zeď, určitě mu chybí vápník

Tak toto pravda není. jak už jste četli výše, dnešním psům, kteří jsou krmeni granulemi vápník určitě nechybí. Důvodů, proč olizuje/okusuje zeď a omítku může být více. Pokud se jedná o mladého psa, nejčastěji v období přezubování, vše nasvědčuje dráždění dásně zuby a nebo potřeba zkoumat nové vjemy. U straších psů se může jednat o problémové chování a nalezení příčiny nemusí být vždy snadné (stres, nuda, strach, …). V případě podráždění žaludku nadbytečnou tvorbou žaludečních šťáv (tzv. překyselení žaludku), mají psi přirozený pud konzumace alkalizujícího krmiva (venku např. hlína), doma omítka.

 • pes má žrát jednou denně

Toto je další pověra, která je spíše na škodu než k užitku. Samozřejmě jsou psi, kterým tento způsob krmení nemusí způsobovat problémy, ale u většiny dnes doma chovaných psů je lepší krmit vícekrát denně. U štěňat a rostoucích psů dle velikosti a věku klidně i 6x denně, u dospělých psů minimálně 2x denně. Důvod je prostý, metabolismus a zužitkovávání živin. Člověk také nejí jen jednou za 2 dny. (Př. pes NO 40 kg x člověk dospělý muž 80 kg). Díky pravidelnému krmení organismus lépe tráví (riziko překyselení žaludku), nedochází k přeplnění žaludku (riziko torzí), a je to nejlepší prevence obezity (hladovějící organismus si snáze tvoří tukové rezervy).

 

Jak krmit psa s cukrovkou

Zajímá vás, proč má váš pes cukrovku, jak k ní přišel a jestli musí držet speciální dietu? Čtěte, možná budete překvapení.

Čím dál častěji postihují tzv. civilizační choroby nejen nás lidi, ale i naše čtyřnohé spolubydlící. Stres, znečištěné ovduší, nedostatek času, obezita, to vše se negativně projevuje na zhoršené kondici zvířete a rozvoji onemocnění.

Mezi časté poruchy metabolismu patří cukrovka, diabetes mellitus. Nemoc endokrinního původu, která se projevuje špatným hospodařením s cukry.

Co je to Diabetes mellitus (DM) – cukrovka?

Velmi stručně, jsou dva typy DM (cukrovky).

 • První typ (primární diabetes) je cukrovka z nedostatku inzulinu. Zvíře nemá dost inzulinu, nedokáže si ho vytvořit a majitel musí proto parťákovi denně inzulín podávat injekčně.
 • Druhý typ (sekundární diabetes) cukrovky je způsobený necitlivostí těla zvířete k jeho inzulínu, nejčastěji jako následek jiných onemocnění nebo obezity.

Jak se DM (cukrovka) projevuje

Přízakem, kterého si většina majitelů všimne, je zvýšený příjem vody a častější močení až pomočování. Psi mohou být žravější, někdy i přes to může dojít k hubnutí (častěji kočky). Díky špatné funkci štítné žlázy a nedostatečné produkci trávicích enzymů psy častěji tloustnou. U psů jsou časté změny v osrstění, mají problémy s kůží. V závažnějších případech se rozvíjí metabolické selhání – ketoacidoza (zvýšená únava až apatie, zvracení) opět častěji u koček. U psů s pokročilým diabetem není neobvyklá katarakta (zákal čočky).

Hyperglykemie (zvýšený krevní cukr) a glykosurie (glukoza přítomná v moči) nejčastěji postihuje psy starší 5 let, určitý vliv má i genetika a hormonální nerovnováha. Cukrovnou trpí nejčastěji starší nekastrované samice a z plemen: teriéři, NO, samojedi a habešské kočky.

samojed

Samojedi často trpí cukrovkou.

 Proč mají obézní psi častěji cukrovku?

Na vysvětlenou, nadbytek tuku v organismu snižuje citlivost na inzulin, proto často obézní jedinci mají cukrovku.

Jak správně krmit psa s cukrovkou ?

Nejdůležitější při krmení diabetiků je pravidelnost. Stejné časy každý den a malé porce častěji denně, ideálně 6x denně. Tím se zajistí co nejstabilnější hladina cukru v krvi.

Pokud má váš pes diabetes prvního typu a pícháte mu inzulín, pokračujte ve čtení až níže. Pokud má pes mírnou formu cukrovky a inzulín nepícháte, čtete, dieta bude vaší alfou a omegou.

Speciální dieta pro diabetiky? Ano, ale ne pro všechny a stejná. Proč?

Většina diet na cukrovku (např. Hills) je koncipovaná tak, že se bere v předpoklad častá obezita pacientů s DM, tudíž je v nich poměrně málo energie a tuků, ale hodně vlákniny, která zasytí. Tyto diety jsou však chudé na proteiny.

Naopak, pes s cukrovkou by měl žrát kvalitní krmivo, s dostatečným přísunem bílkovin. Lepší je preferovat ta krmení, kde není obsažena pšenice a nadbytek nerozpustné vlákniny.

Správná dieta pro psa s cukrovkou:

Pes by měl dostávat krmivo, kde je jen 5 -25% ME ze sacharidů, více jak 40 % energie by měl pocházet z proteinů.  Jejich zdrojem by měly být lehce stravitelné bílkoviny (kuře, tvaroh, vaječný bílek, cottage sýr, …). Přiměřené množství rozpustné a nerozpustné vlákniny (např. dýně, hrášek). Vynechat úplně by se mělo ovoce, sladké pamlsky a kalorické pamlsky. Obsah tuků nemusí být v dietě redukován, pokud pes zárověň netrpí onemocněním pankteatu či není obézní. Energie pocházející z tuků by měla být do 30%. Pokud budete psovi vařit, tak energetický příjem pro psa je asi 80 – 100 kJ/kg/den.

Naopak psům s nadváhou je vhodné dietu upravit, přidat protein a vlákninu. Při zvýšeném příjmu vlákniny u redukčních diet bylo zaznamenáno, že se snížil cholesterol v krvi a triacylglyceridy. Ale za předpokladu, že protein nebyl omezen.

Psovi píchám inzulín, musí žrát veterinární dietu?

Nemusí! Aneb překvapení první.

Veterinární diety pro psy cukrovkáře jsou často koncipovány zároveň jako diety na snížení hmotnosti, proto složením nemusí vyhovovat psům s normální hmotností těla kteří jsou zároveň na inzulinu.

Dokonce studie prokázaly, že u stabilizovaných psů s cukrovkou dieta se zvýšeným objemem vlákniny a upraveným obsahem karbohydrátů nemá zvláštní přínost na stav pacienta v porovnání s normální dietou. Psům s dobrým BCS se dokonce takováto dieta vůbec nedoporučuje.

Specifika diety pro diabetiky na inzulínu

Zásadou je krmit pravidelně, aby se udržovala co nejstálejší hladina cukru v krvi. Dieta musí být chutná (pes na inzulínu musí jíst, pokud nežere a dostane píchnutý inzulín, hrozí mu hypoglykémie) a vhodné nutričně vyvážené.

Pro psy na inzulinu je vhodné krmivo s umírněným složením, než vysloveně veterinární dieta pro diabetiky, protože hlavní práci zde koná inzulín, dieta má za úkol psa nasytit a tělu nekomplikovat trávení.

Co dalšího je ještě jinak, když má můj pes cukrovku.

Doporučila bych zakoupit v lékárně papírky na měření glukozy v moči, můžete tak denně monitorovat vylučování cukrů a tím pádem reagovat na změny způsobené dietou. U mnoha veterinárních diet je dokonce uvedeno, že při jejich zkrmování lze očekávat snížení dávky inzulinu, takže monitoring bude velmi důležitý. A nezapomínejte na pravidelné kontroly  u veterináře, zda-li se nerozvíjí i další onemocnění, např. ledvinné selhání.

pes diagnostický papírek

měření glukózy a ketolátek v moči psa

Důležité je, že pes během léčby insulinem musí pravidelně jíst, tudíž i se změnami v dietě je nutné pracovat opatrně. Pokud by pes nežral a dostal plnou dávku inzulinu, může se dostat do hypoglykémie, (apatie, křeče, koma a atd.).

Pro případ hypoglykémie (při nečekané námaze, stresu, hladovění) mějte nachystanou první pomoc (fruktozu, čistou glukosu, nebo hodně sladký pamlsek – piškot).

Také by jste se měli vyhnout pamlskům během dne, narušují hladinu cukru v krvi, a pokud je chcete přesto podávat, tak vždy pouze nízkokalorické. A bohužel i oblíbená sušená masíčka jsou pro diabetika tabu, často jsou zvlhčovány umělými alkoholy/cukry (glycerín, dextrosa, ..) a to psovi může velmi ublížit.

Jako pamlsek poslouží nízkosacharidová zelenina a nebo kousek sýra, maso či granule, kterou krmíte. Ovoce není vhodné ani jako pamlsek.

Nezapomínejte na zdravý selský rozum, a psa sledujte, mírná forma cukrovky s sebou sice nese změny v jídelníčku, avšak nutně neznamená pouze vetrinární dietu.

Má váš pes cukrovku a nechcete se spoléhat pouze na veterinární dietu, která vašemu psovi nesedí? Ozvěte se mi, sestavím jídelníček vašemu psovi na míru.