Často kladené otázky

Co je to veterinární dieta?

Veterinární dieta je komerční výrobek, který je svým složením určený jako podpora probíhající terapie u zvířete. Veterinární dieta je krmivo, které lze vydat pouze veterinářem na jeho doporučení. Nikdy takovéto krmivo nepodávejte svému zvířeti bez předchozí konzultace s lékařem, můžete svému mazlíčkovi i ublížit.

Jak se pozná pes či kočka, který má nadváhu či je obézní?

Nejjednodušší je objektivní pohled na mazlíčka shora a s boku. Vidíte jasně formovaný pas? Je z boku vidět vtažené či prověšené břicho? Lze snadno při pohlazení nahmatat žebra a kyčle? Ne? Tak má váš mazlíček nejspíš problém s váhou.

Hodnocení pomocí BCS (body condition score), obdoba BMI (bosy mass index) jako u lidí.

Používá se 5 nebo 9 stupňové hodnocení pro psy a kočky. Optimální hodnota je 5/9 nabo 3/5.

Co je to Fecal Scoring System?

Fecal score je hodnocení celkového vzhledu, barvy a konzistence výkalů zvířat. Jde o vyjádření pomocí fotografií a pomáhá veterináři či majiteli s informacemi o trávení a vstřebávání živin v organismu pacienta. Pomocí vzhledu trusu lze hodnotit využitelnost krmiva a zdravotní problémy.

Co je to B.A.R.F.?

BARF je často užívané označení způsobu výživy zvířat. Lze jej překládat různě, ať již B = born, A = agin, R= raw, F = Feeders (znovuzrozen k přirozené stravě) nebo BARF = Bones And Raw Food (krmení kostmi a syrovou stravou), každopádně je toto označení vždy spojováno s přirozeným způsobem výživy.

O výhodách a nevýhodách barfování se můžete dočíst v mnoha diskuzích a článcích, každý z chovatelů či veterinářů na něj má však vlastní názor. Pokud se rozhodnete BARFovat, doporučuji všem pečlivé nastudování principů, protože barfování je dnes spíše moderní záležitostí a ne skutečně každý jej ovládá natolik dobře, že svému zvířecímu kamarádovi neuškodí.

Obecný princip BARFU: 70 % syrové maso a kosti a 30 % příkrm (minerální látky vápník a fosfor v poměru Ca:P = 1,3 : 1.)

 

Proč  konzultace o výživě a hubnutí nejsou zdarma?

V dnešní době jsou nejdřažší komoditou informace a čas. V případě, že by konzultace byla zdarma, musel by být projekt financován sponzory. Jakými? Nejspíš nějaké velké krmivářské firmy…

Protože chci poskytovat nezaujatá doporučení, nemohu být placená žádnými sponzory.

Leave a Reply