Jaro a teplé vlhké počasí je ideální pro šíření zvířecích ektoparazitů, zejména blech a klíšťat.
Váš psí kamarád se může blechami nakazit velmi snadno pouhým blízkým kontaktem s jiným psem, který má blechy, či ze zamořeného prostředí.
Blecha psí (Ctenocephalides canis) je v prostředí celkem odolná, ačkoliv dospělý jedinec žije pouze na hostiteli, jejich vývojová stádia (vajíčka, kukly a larvy) žijí v prostředí až po dobu 150 dní.
Óda na blechy
Život a vývoj blech je pozoruhodný, dospělá bleší samička po nasátí krve klade až 50 vajíček denně. Vajíčka padají do prostředí: do pelechu, na sedačku, i do postele, a dál se vyvíjejí. Tzv. bleší trus – natrávená krev, jsou hnědočervené tečky v srsti vašeho mazlíčka, (jsou dobře vidět pouhým okem) a slouží jako potrava pro vývojová stádia. Po vylíhnutí larvy, které přežívají zalezlé ve škvírách v teplém a vlhkém prostředí, se po zakuklení vylíhne nový dospělec.
Dospělá blecha skočí až 35 cm do dálky a 20 cm do výšky a přistane na svém novém hostiteli. Blecha svým skokem láme rekordy nejen ze světa zvířat,
Blechy jsou málo druhově specifické, jsou snadno přenosné mezi psem a kočkou ve stejné domácnosti.
Časté bývá nakažení loveckých psů ze zajíců či zkoumání zdechlé veverky. A ano, v některých případech nepohrdnou ani člověkem. To zejména při silném zamoření prostředí.
Blecha ke své mikroskopické velikosti je v mnohém rekordmanem. Dožívá se (pokud se nepotká s Biokillem ) až 3 měsíců, a za svůj život naklade okolo jednoho tisíce vajíček.
Jak skáče blecha?
Blecha skáče rychlostí 1,9 m/s a dosahuje zrychlení 1500 m/s. Její skok dosahuje 175 násobku její velikosti.
Psi, třeste se!
Proč blechy nechceme?
Blechy jsou krev sající hmyz a při svém řádění způsobují svým hostitelům krušné chvilku v podobě svědění. Pes s blechami se intenzivně škrábe, tře, válí, či se vykusuje a olizuje kam dostane. Je neklidný, podrážděný a může začít hubnout. V případě masivního napadení se může u mláďat rozvinout anémie.
Během škrábání a olizování se narušuje integrita kůže a její přirozená obranyschopnost, často se pak kůže sekundárně kontaminuje bakteriemi či kvasinkami a vzniká nepěkný zánět kůže.
Dále jsou blechy mezihostiteli tasemnice psí (Stipendium caninum) a proto po zablešení podejte odčervovací tabletku.
Blechy přenáší i další onemocnění, historicky známý černý mor u lidí, tularemii či Heamobartonely (způsobují nemoc z „kočičího škrábnutí“).
Nepříjemným následkem setkání psa s blechami může být i alergie na bleší kousnutí. U psů se nejčastěji projevuje kolem 3. – 5. roku života a způsobuje intenzivní pruritus. Na zádi, kořeni ocasu či jinde po těle vznikají v důsledku škrábání zhnisaná zarudlá ložiska.
Jak na boj s blechami
Když se váš mazlíček s blechou potkal, vzniklo (ne)přátelství na dlouhou dobu. Boj s blechami je běh na dlouhou trať, proto se nevzdávejte předčasně a obrňte se trpělivostí.
Čeká vás několikanásobné opakování protibleší terapie a pořádný úklid domácnosti.
V domácnosti je potřeba pořádně uklidit veškerá místa, kam kdy váš mazlíček s blechami vkročil. Vyprat podložky, deky, pelíšky, postroje na vysokou teplotu, použít insekticidní sprej, vyčistit matrace, sedačky, vysát koberce, a to vše několikrát zopakovat. A mazlíčkovi dopřát proti bleší terapii: koupel nebo sprej, pipetku či tabletku.
Bohužel v dnešní době s dostupností antiparazitárních přípravků ve zverimexech, drogeriích i supermarketech a jejich neodborném podávání se stalo to, že mnoho přípravků na blechy špatně účinkuje (rozvinula se tzv. rezistence). A může se stát, že zakoupená pipeta prostě nefunguje. Důležitá je komunikace o problému a hlavně, neukončovat léčbu předčasně. Vždy existuje přípravek, který jste ještě nezkoušeli a navíc jsou nově na trhu i tablety proti blechám, které doopravdy fungují spolehlivě.
Jak se bránit bleší invazi?
Po letošní mírné zimě bude hrozit vašim mazlíčkům nebezpečí v podobě blech a klíšťat.
Jako preventivní opatření doporučujeme permamentní nošení antiparazitáního obojku a nebo opakované aplikace spot-on (pipetek) po celou sezonu (tj. v období mezi sněhy).
Novinkou jsou ochucené tablety proti blechám, které pes polkne a až po 3 měsíce máte klid, žádný obojek, žádné týdenní koupele a zapomínání na pipetku.