Psovi pivo nedávejte – aneb nástrahy letních grilovaček

pes apivo

Letní období je přímo ideální k posezení u ohně při rodinné grilovačce. Pozor ale na to, co kdo potají podstrkuje vašemu psovi. Mnoho uzenin určených na gril je plné chemických konzervantů, koření, obsahuje nadbytek soli a je příliš tučné pro vašeho psa. Takže i jen (desátý) malý kousek může vyvolat zvracení, průjemakutní pankreatitidu. A popálený čumák.

PS: Že váš pes nežebrá a od stolu nedostává? Však si vzpomeňte, jak vám loni hafan ukradl  ještě horkou flákotu….

Grilovaná masa a uzeniny

Uzeniny jsou při grilování vystavovány vysokým teplotám a jak již bylo mnohokrát zmíněno, při pálení tuků a škrobů vznikají jedovaté látky, kterým se přisuzuje vznik rakoviny.

Grilování je také o velkém množství tuků v mase a pochoutkách,  jejich nadměrný jednorázový příjem může vyvolat zažívací potíže a někdy končí i akutní pankreatitidou.

Pankreatitida je bolestivý proces na slinivce břišní, při něm pes často zvrací, má průjem, velmi ho bolí břicho, bývá apatický či agresivní, a nemá chuť přijímat krmivo ani vodu.  Jedná se o stav akutní, proto je nezbytná okamžitá návštěva veterináře.

Alkohol

Alkoholické nápoje jsou pro psy tabu. A co hůř,  nejvíc jim škodí náš národní nápoj – pivoOtrava alkoholem vyvolává neurologické příznaky, ataxii, třes, a často končí selháním jater a ledvin.

Klinické příznaky se rozvíjejí velmi rychle, cca za půl hodiny po požití alhoholu, dráždí zažívací trat a způsobuje depresi CNS. Vzniká hypotermie, bradykardie a hypoglykémie. Pes zvrací, motá se, třese se. Pokud mu nebude poskytnutá pomoc, může dojít ke kómatu a smrti.

Chmel

Na chmel jsou velmi citliví labradoři, border kólie, pointři, dobrmani a greyhoundi. Otrava se projevuje náhlou vysokou teplotou, třesem, bušením srdce, lapáním po dechu. Nastupuje velmi rychle a i přes terapii většinou končí letálně.

Popáleniny a úrazy

Psů hrozí krom zažívacích potíží a otravy alkoholem ještě i popálení horkou jiskrou či ohněm. Pozor byste měli dávat zejména při přikládání na oheň. Psa nikdy nenechejte u ohně bez dozoru.

Pokud dojde k popálení psa, nepoužívejte žádné masti, krémy, pouze ránu překryjte gázou a obvazem a vyhledejte lékařskou pomoc.

A zapíchnutá tříska z polínka? Hra s polínkem pro psa není bezpečná, raději mu poskytněte jeho oblíbenou hračku. Prosté poranění dutiny ústní je bolestivé a krvácí, také se může rozvinout zánět a v nejhorším případě psa čeká chirurgické odstranění cizího tělesa – třísky z tlamy.

Dejte na své psí miláčky pozor i při rodinných oslavách, naše grilování pro psy není, nezřídka to končí večerní návštěvou na veterině.