10 mýtů o psí stravě, kterým stále věříme

O výživě psů bylo napsáno již mnoho. Ale jsou otázky, které stále vrtají hlavou nejednomu majiteli psa či kočky. Ohledně krmení psů panuje stále řada mýtů. Některé něšvary v krmení jsou ale reálnou hrozbou pro vašeho psa, jako je například nadbytek vápníku ve stravě. Jiné, jako že pes nesmí žrát kosti, naopak budí úsměv na rtech. A které pověry o krmení psů jsou ty nejčastější?

  •  granule pro psy jsou zdraví škodlivé

Toto je velmi oblíbený argument zastánců syrové stravy, ale ve většině případů to není pravda. Zdraví škodlivé může být v podstatě cokoliv, i obyčejná sůl se stává jedem, když není použitá správně. Špatné skladování, nevhodné složení, kontaminace plísněmi, žluklé tuky a nebo použití nepovolených aditiv, konzervantů, to vše dělá z obyčejných granulí nevhodné a škodlivé krmivo. Zodpovědný majitel však všem těmto úskalím může předcházet tím, že svému psovi bude kupovat pouze kvalitní granule z prověřeného zdroje a dohlídne na neporušenost obalu. Pak lze s klidem granulemi krmit od štěňátka po seniora či nemocného psa.

  • psí konzervy mohou jíst i lidé

Tak toto je pravda. Sice vám asi moc chutnat nebudou, nejsou totiž nijak dochucené (sůl, koření), ale rozhodně nejsou a nesmí být zdravotně závadné. Mnoho předsudků je ohledně původu masa do zvířecích konzerv. Ty se vyrábějí z pro lidskou spotřebu nevhodného masa – tedy z vyřazeného veterinárně prohlídnutého masa, které by jinak nikdo nekoupil. Je velký rozdíl ve složení konzerv, ty kvalitní, které obsahují jen maso, vývar, (případně rýži) ale nekoupíte za dvacku. Ty málo kvalitní, kde místo masa najdete vedlejší výrobky živočišného původu (což už je nekvalitní směs semletého ořezu, kůží, chrupavek, atd) koupíte v běžném supermarketu za pár šupů.

  • psi nesmějí žrát drůbeží kosti

Další z polopravd. Pes s klidem může žrát drůbeží kosti, ale pouze syrové! Pokud psovi podáte drůbeží kosti vařené nebo pečené, změnila se jejich struktura a doopravdy se lehce štípou na ostré úlomky. Pak hrozí perforace střeva kostí. Zkrmování syrových kostí má také své zásady: kosti podávejte masité a nebo pomleté zamíchané v mase, pes na podávání kostí musí být postupně navyknutý a vy dodržujte základní hygienu rukou.

  • pes nesmí žrát vepřové maso

Pes může žrát vepřové maso, ale nese to s sebou jistá rizika. Vepřové maso je svým složením tučnější, proto může vyvolat průjem a nebo zvracení. Také u prasat (zejména divokých) existuje onemocnění Aujeskyho choroba (tzv. psedorabies), kterou může onemocnět pes a nebo kočka. Jde o virové onemocnění, proto se přemražením masa virus nezničí, ničí ho pouze vysoká teplota (vaření, pečení). Nejvíce ohroženou skupinou jsou proto psi lovečtí. Více o Aujeskyho chorobě zde.

  • pes nemůže pít mléko

Pes s klidem pít mléko může, přece jenom je to savec a na mléku byl odchován. Savci v přírodě však mléko pijí pouze jako mláďata, v dospělosti nedokáží již efektivně mléko trávit a může jim způsobovat zažívací potíže, např. průjem. Mléko (kravské zejména) je zdrojem vápníku, tuku a laktozy, která je pro některé psy alergenní.

  • pomůže psovi jogurt, když měl průjem a antibiotika?

Ve většině případů nepomůže. Pes není člověk a má jiné složení střevní mikroflory. Pokud byl ve střevech zánět, je jejich vstřebávání narušené, a proto jogurt může být kvůli obsahu mléčných cukrů a tuku pro „nemocné“ střevo zatěžující. V případě, kdy chceme obnovit „hodné“ bakterie ve střevech je lepší využít probiotické přípravky určené přímo pro psy, obsahují navíc výživu pro bakterie, tzv. prebiotika, jsou dobře stravitelná a probiotika obsahují v dostatečném množství. (Pozn.: 1 gram běžného bifi jogurtu obsahuje asi l00 milionů bakterií, ale pro uzdravení střeva je potřeba bakterie dodávat v řádech miliard v gramu výrobku). Probiotický jogurt psovi bez intolerance na laktozu neublíží, ale existují lepší přípravky na osídlení střev určené přímo pro psy.

  • štěňatům se musí přidávat vápník, mléčné výrobky do krmiva

Toto je jeden z velkých omylů, který ma na svědomí utrpení mnoha rostoucích psů. Štěňatům, která jsou krmená komerční dietou se vápníkové doplňky stravy přidávat nesmí. Kompletní granule obsahují dostatečné množství vápníku a to i v dobrém poměru k fosforu. Navíc tělo rostoucího zvířete se dokáže vyrovnat s krátkodobým nedostatkem vápníku zvýšenou resorbcí ze střev. V případě nadbytečného přísunu vápníku ale tělo musí zahájit kaskádu dějů řízenou hormonálně ve snaze zpracovat nadbytečný vápník, např. ukládáním do kostí a orgánů. A tímto si zaděláváte na problémy jako např. osteochondrozu či dysplazie kloubů. Proto nikdy nepřidávejte vápníkové doplňky ke kompletnímu krmivu a vyvarujte se i podávání mléčných výrobků a o minerálie obohacených pamlsků.

  • když pes žere hlínu, trus a nebo omítku, chybí mu minerálie

V některých případech opravdu toto chování může signalizovat nedostatek minerálií a nebo jakýkoliv jiný dietetický problém. V případě požírání hlíny se může pes snažit řešit překyselení žaludku, tzv. pálení žáhy, či jinak ovlivnit své vnitřní prostředí. Občas se toto netypické chování vztahuje k vážným zdravotním problémům (viscerální bolest), proto je lepší vše probrat s vaším veterinářem. Pokud štěně požírá exkrementy jiných zvířat i své, může to souviset s pouhou zvědavostí, nudou. V případech malnutrice či deficitu trávicích enzymů se takto pes může snažit je doplnit. Pokud pes okusuje zeď, omítku, jedná se nejpravděpodobněji o poruchu chování spíše než o projev karence mikroprvků.

  • pes líže zeď, určitě mu chybí vápník

Tak toto pravda není. jak už jste četli výše, dnešním psům, kteří jsou krmeni granulemi vápník určitě nechybí. Důvodů, proč olizuje/okusuje zeď a omítku může být více. Pokud se jedná o mladého psa, nejčastěji v období přezubování, vše nasvědčuje dráždění dásně zuby a nebo potřeba zkoumat nové vjemy. U straších psů se může jednat o problémové chování a nalezení příčiny nemusí být vždy snadné (stres, nuda, strach, …). V případě podráždění žaludku nadbytečnou tvorbou žaludečních šťáv (tzv. překyselení žaludku), mají psi přirozený pud konzumace alkalizujícího krmiva (venku např. hlína), doma omítka.

  • pes má žrát jednou denně

Toto je další pověra, která je spíše na škodu než k užitku. Samozřejmě jsou psi, kterým tento způsob krmení nemusí způsobovat problémy, ale u většiny dnes doma chovaných psů je lepší krmit vícekrát denně. U štěňat a rostoucích psů dle velikosti a věku klidně i 6x denně, u dospělých psů minimálně 2x denně. Důvod je prostý, metabolismus a zužitkovávání živin. Člověk také nejí jen jednou za 2 dny. (Př. pes NO 40 kg x člověk dospělý muž 80 kg). Díky pravidelnému krmení organismus lépe tráví (riziko překyselení žaludku), nedochází k přeplnění žaludku (riziko torzí), a je to nejlepší prevence obezity (hladovějící organismus si snáze tvoří tukové rezervy).

 

Mezinárodní den zvířat – 4. října

Na 4. října připadá v kalendáři Mezinárodní den zvířat. (World Animal Day)

Tento svátek se slaví již od roku 1931  na počet světce Františka z Assisi, který žil prostě a staral se o opuštěná a nemocná zvířata. Je to připomenutí , že zvířata jsou součástí našich životů a jsou plnohodnotnými obyvateli této planety stejně tak jako my.

Dnes je svátek pojímán jako oslava všech zvířat a jejich práv a welfare. Oslavujeme vzájemný vtah mezi lidmi a zvířaty nejen společenskými, ale i hospodářskými, na která bychom vždy měli pohlížet s úctou a respektem.

Za prohlédnutí jistě stojí web věnovaný světovému dni zvířat, odkaz zde.

Co můžete udělat pro lepší život zvířat už dnes vy?

  • Popřemýšlejte o svém vztahu ke všem zvířecím bytostem
  • Přemýšlejte o původu kosmetiky před jejím nákupem
  • Podporujte organizace za práva zvířat a welfare
  • Zajímejte se o původ potravin, preferujte certifikované producenty
  • Važte si potravin živočišného původu

Akce na podporu zvířat v útulcích

Opuštěným zvířatům v útulcích můžete pomoci jednak přímo přes vámi vybraný útulek finančním darem či hmotnou pomocí, konkrétní informace vždy získáte přímo od provozovatele útulku.

Kampaň “Pomozte naplnit misky v útulcích” se pořádaná každoročně od srpna do listopadu. Více info zde.

Prodejny Albert pořádají 4.října charitativní sbírku krmiva pro útulky v okolí, seznam útulků, kterým takto přispějete krmivem naleznete v seznamu zde.

Veřejná benefiční akce pořádaná Nadací na ochranu zvířat se uskuteční již 3.10.2015 v parku Na pankráci, Praha 4. Více informací o akci najdete zde.

A co popřát všem našim zvířecím společníkům?

Všem zvířatům ze srdce přejme, ať prožijí svůj život v pohodě, zdraví a v harmonii spolu s námi!

“Teprve láska ke všemu živému udělala z člověka lidskou bytost.”

 

 

 

 

 

Oslavujeme Mezinárodní den psů

 27. srpna 2016 –  Mezinárodní den psů

Celosvětově se slaví již několikátým rokem, v České republice prozatím ještě nemá takový ohlas. Avšak podle mě není jediný důvod, proč neoslavit jejich den. Psí kamarádi jsou tu pro nás každý den, buďme jednou i my zde jen pro ně!

Mezinárodní den psů má i vlastní web, takže pokud vás zajímá více o tomto svátku – odkaz zde.

“Historie je více naplněna příklady o věrnosti psů než o věrnosti přátel.” Guy de Maupassant

K oslavám samozřejmě patří dort, takže dnes uděláme vyjímku  a pro naše nejmilejší a nejvěrnější psí přátele si můžete připravit psí dort podle receptů níže.

psí muffiny

Psí dort musí nejen dobře chutnat, ale hlavně lákat k ochutnání :-)

Mrkvové muffiny (a nebo dort)

Suroviny: (množství dle požadované velikosti dortu)

  • Strouhané mrkev
  • vejce
  • jablečný džus
  • ovesná vločky (pro bezlepkovou variantu např. jáhelné )
  • celozrná mouka
  • špetka skořice
  • na ozdobu tvarohový sýr

Postup a pečení: Ke strouhané mrkvi zašlehejte vejce a přidejte vločky, skořici a rozmíchejte s džusem na hustou kaši, je-li příliš řídká, zahustěte moukou či naopak dořeďte džusem. Pečte ve vyhřáté troubě v dortové formě nebo formičkách na muffiny cca 25 minut /dle zkušeností s vlastní troubou. Ozdobte prošlehaným tvarohovým sýrem (ředěný jablečným džusem) a s radostí obdarujte svého psa.

Játrový dort

(i s video návodem zde)

Suroviny:

  • 1 vejce
  • hrnek rýžové mouky
  • 250 g jater
  • trocha kozího mléka

Postup: Rozmixujte očištěná játra na kaši, smíchejte s rýžovou moukou a popřípadně dořeďte kozím mlékem. Naplňte dortovou formu a pečte ve vyhřáté troubě do zpevnění. Ozdobte a hurá na degustaci!

Přeji všem psům krásný sváteční den a super pochutnání!

 

Za šunku si lásku nekoupíte

Psi jsou v mnohém nám lidem podobní, i proto je považujeme za nejlepší přátele člověka, mají rádi pochvaly a uznání, jsou šťastní, když jsou milováni a za to jsou svému majiteli oddanými společníky.

Problém je v tom, že mnoho majitelů si lásku svého psího kamaráda vykládá jako obchod, že lásku svého psa si mohou koupit pamlskem. A mnoho výrobců pamlsků to ví a regály obchodů zahrnují stovkami druhů kvalitních i nekvalitních psích pamlsků.

Pamlsky jsou psům většinou podávány ne pro jejich výživovou hodnotu, ale jako důkaz mimořádné náklonnosti – jako odměna.

Pamlsky jako motivace při výcviku a výchově

S výchovou a výcvikem psa to vždy půjde snadněji přes pozitivní motivaci a odměňování než s tresty, ty naopak narušují důvěru mezi pánem a psem.

Odměňovat svého pejska bychom měli především svou láskou a pozorností než jen kouskem něčeho dobrého, však takové pozitivně pronesené slovo chvály „šikovný“ nebo „výborně“ má mnohdy větší efekt, než kousek laskominy.

Odměnou pro psa může být také hra s oblíbenou hračkou nebo podrbání na břiše, sami nejlépe víte, co má váš kamarád rád.

Je důležité si uvědomit, za co chcete psa odměnit – jen tak či za dobře provedený úkol? Pokud psa odměňujete za “nic“, nejenže si ho takto uplácíte a pes bude mít problém s poslušností, ale i mu zbytečně zvyšujete denní příjem krmiva nad rámec jeho krmné dávky.

(Více o výchově a výcviku si můžete přečíst v mnoha publikacích věnujících se tomuto tématu.)

Jaké psí pamlsky zvolit?

Nyní záleží, co máte v plánu, zda nabalit pamlsky na celý den na cvičák pro psa a nebo jen pár kousků na domácí cvičení. Také je třeba zohlednit velikost psa, pro malou čivavu a nebo pro mastifa? A samozřejmě zdravotní omezení. I pes na speciální dietě, např. jaterní, může dostávat pamlsky, ale tyto pamlsky musí respektovat dietu a je nejlepší se o jejich výběru poradit s ošetřujícím lékařem. I při hubnutí se nemusíte vzdávat odměn pro svého psa, jen je potřeba jejich množství zohlednit v celkovém denním příjmu krmiva.

Všeobecně by pamlsky neměli překročit 10% denní dávky krmiva.

Nejjednodušší variantou při různých zdravotních omezeních či při hubnutí je odměňovat pamlskem (granulí)  schválené diety, tak budete mít přesný přehled, co pes dostane a v jakém množství.

Tzv. Funkční pamlskypamlsky s přidanou hodnotou (žvýkací tyčinky, pamlsky s obsahem mastných kyselin, low kalorii,…). U těchto pamlsků je potřeba dodržovat denní dávkování.

Komerční pamlsky – největší výběr ale i rozdíly v kvalitě složení, chtějte pro svého psa kvalitu, vhodné jsou zejména sušená masa, nevhodné naopak dropsíky s cukry a barvivy

Doma připravené pamlsky – víte, co obsahují, jsou ale určeny k rychlé spotřebě

  • Syrové maso, kousky zeleniny a ovoce,… – pro barfaře jasná volba
  • Domácí psí sušenky a jiné pamlsky – mnoho dalších receptů na domácí mlsky pro psy naleznete na internetu

Domácí bez obilovinové játrové sušenky (grain free)

Potřebujete:

asi 450 g hovězích jater na malé kousky

1 středně velké vejce

asi 1 šálek sušených bramborových vloček

hovězí nebo kuřecí vývar

pečící papír, plech

Játra, vejce (bez skořápky) a bramborové vločky promixujte v mixéru, zalívejte vývarem, než vznikne polotuhá hmota. Hmotu rozprostřete na plech vyložený papírem a pečte při 200 ºC asi 20 minut. Po vychladnutí na mřížce nakrájejte na kousky velikosti sousta.

domácí pamlsky

ilustrační obrázek

Jak správně odměňovat

  • Odměňte psa až za dobře provedený úkol
  • Nikdy netrestejte psa za nesplněný úkol – pouze mu nedejte odměnu
  • Nepodplácejte svého psa – př. Při přivolání psa nevolejte s pamlskem viditelně v ruce, odměňte ho, až radostně  přijde pamlskem z kapsy, při podplácení pes nerespektuje vás, ale pouze odměnu
  • Pamlsky jsou součástí krmiva za celý den, myslete na to, nepřekrmujte svého psa pamlsky
  • Nejdůležitější pravidlo je důslednost

Proč psovi najednou pamlsek nechutná

  • Pokud probíhá výcvik a odměňování ihned po nakrmení  – sytého psa další “jídlo” nemotivuje
  • Nevhodný pamlsek – není pro psa dostatečně atraktivní
  • Stres, strach, nepohoda – pokud se pes necítí v klidu, nebude přijímat pamlsky

Nevhodné pamlsky

Pro psi existuje mnoho lákavých odměn, ale některé by určitě dostávat neměli, např.:

  • lidské jídlo, šunka, párky,… – obsahují koření, sůl, aditiva a jiné
  • dětské pšeničné piškoty – obsahují pouze cukr, vejce  a mouku – vysoká energetická hodnota, lepek
  • pečivo – tuk a lepek
  • levné supermarketové pamlsky – velký obsah kalorií, minimum výživové hodnoty

Jak zhubnout psa v 10 krocích

 Hubnutí domácích mazlíčků chce silné odhodlání, pevnou vůli a dobrou motivaci, určitě to není snadný úkol, ale váš mazlíček vám vaší snahu vynahradí svou láskou a oddaností.

Jak na to v deseti krocích:

1. Uvědomte si, že má pes problém

Při pohlazení psa cítíte žebra a kyčelní hrboly? Při pohledu shora je patrné zúžení pasu? Má vtažené bříško? Pokud NE, je na čase se pustit do hubnutí svého psího kamaráda.

2. Zkontrolujte celkový zdravotní stav psa

Zdravotní prohlídka veterinářem, která vyloučí související onemocnění a odborná rada vám  pomůže nastavit dietní program bez ohrožení zdraví mazlíčka

3. Seznamte s plánem hubnutí všechny členy domácnosti

Hubnutí je dlouhodobý cíl v řádu týdnů, reálné a zdravé hubnutí jsou 1-2 % hmotnosti týdně, obrňte se proto trpělivostí, celá rodina musí vědět o plánu hubnutí, jinak by vám (ne)vědomky úkol komplikovali tajným přikrmováním

4. Změna diety

a) Úprava jídelníčku – dle potřeb vám specialista pomůže sestavit vhodný jídelníček pro psa na základě skutečné energetické potřeby a to buď snížením dávek současného krmiva či změnou diety

b) přesné dávkování krmiva a čas krmení – důslednost a zodpovědnost, pro dobré výsledky je třeba dodržovat předepsané dávkování krmiva na den a podávat jej několikrát denně v malých porcích v daných intervalech

5. Omezte pamlsky a přikrmování “od stolu”

Odolejte smutnému psímu pohledu a striktně nedávejte žádné zbytky od stolu a omezte příjem pamlsků (nutno započítat do celkové krmné dávky na den), pamlsky by obecně neměly představovat více jak 10% energie z krmiva, nahraďte odměňovaní pamlsky za láskyplné pomazlení, váš pejsek bude šťastnější než kdy dřív

6. Zařaďte pohybové aktivity

Přiměřený pravidelný pohyb pomůže s utužením zdraví a urychlí proces hubnutí, avšak nejprve zkonzultujte s veterinářem celkový zdravotní stav svého psa, přehnaný sport z čista jasna může ublížit

7. Potravní doplňky, podpora zdravého hubnutí

Při redukci může dojít ke snížení příjmu tuků, nosičem mastných kyselin a vitamínů, navíc při fyzické aktivitě stoupají nároky na minerálie a více se zatěžují klouby, vhodné je doladění výživy pomocí esenciálních mastných kyselin, chondroprotektiv či L-carnitinu, pomůže to se zdravým hubnutím

8. Zaznamenávejte si výsledky

Kontrolní vážení, měření a zaznamenávání výsledků jsou dobrou motivací v programu hubnutí vydržet, vždy uvidíte výsledky, kterých váš mazlík již dosáhl

9. Udržujte nový životní styl

Po dosažení cílové hmotnosti nelze program prostě ukončit a vrátit se k původnímu způsobu života, následoval by jo-jo efekt a dosavadní snaha by přišla vniveč, ale postupným přechodem k novému životnímu stylu docílíte udržení ideální hmotnosti a zdraví svého mazlíčka, samozřejmostí by měla být pravidelná kontrola hmotnosti

10. Užívejte si výsledků a spokojeného psa

Jste v cíli, blahopřeji, nyní si užívejte šťastnějšího, zdravějšího a aktivnějšího psa

Hubnutí mazlíčků pod dozorem veterináře má mnoho výhod, ať již kontrola zdraví či odborné poradenství se sestavením redukčního plánu. Neváhejte mě proto kontaktovat.