Pozdimní zvířecí generálka

pes na podzim v lese

Podzim je takové to období, kdy krom pár posledních slunečných dní je pošmourno, deštivo, mlha se plazí a venku z toho mrazí, pořádná procházka je občas cestou hrůzy, broděním se kaluží, blátem a poletujícím listím. Ano, i podzim má své kouzlo, třeba pobíhání v barevném spadaném listí, ale je potřeba se na to pořádně připravit.

Podzimní zvířecí generálka

Abyste si užili podzimní dovádění ve zdraví a spokojenosti, je nejvyšší čas na velkou podzimní zvířecí údržbu. A co všechno to obnáší?

1. Péče o srst

Nezapomeňte mazlíka pořádně vyčesat, neboť přirozená podzimní obměna srsti s sebou nese spousty a spousty vypadaných chlupů. Po létě většina psů a koček, kteří tráví převážnou většinu dne venku nasrtsťují, jejich kožíšek se stává krásně huňatý a teplý.

Kočky, i ty bytové, by měly mít k dispozici kočičí trávu a nebo jim preventivně podávejte pasty na podporu rozpouštění smotků chlupů. A i krátkosrstá plemena polykají během údržby kožíšku spousty chlupů!

Pamatujte, pouze udržovaná srst je výborný tepelný izolant.

2. Péče o tlapky

Je čas také začít pořádně pečovat o psí tlapky. Po každé procházce v mokru by měla následovat očista od bahna a důkladné osušení tlapek, předejdete tak případnému zapaření a rozvoji zánětu kůže či plísní. Tlapky je potřeba pravidelně promazávat a zvláčňovat, obzvlášť s příchodem mrazíků.

Během podzimního řádění je také větší riziko úrazů tlapek, běhání ve spadaném listí a hra s klacíky a šiškami je sice zábavná, avšak pod listím hrozí rozbité sklo či zapíchané tříšky. Obezřetnost se vyplácí.

3. Podzimní prevence

Kdypak naposledy byl pejsek odčervený? A nemáte náhodou propadlé očkování? Kontrola očkovacího průkazu a případné dohnání nedostatků se vám jistě vyplatí. A nezapomínejte ani na pravidelnou aplikaci spot-onů proti blechám, ještě stále hrozí bleší invaze.

A určitě ještě ani nesundávejte preventivní obojky proti blechám a klíšťatům z léta, klíšťata jsou aktivní do doby prvních sněhů a mrazíků a blechy, ty číhají a snaží se na psím či kočičím hostiteli dostat se do domů a dál se množit. A o takové návštěvníky přeci nestojíte.

Na podzim se také přeočkovává například lymská borelioza a je to nevhodnější doba na preventivní zákroky jako je kastrace či ošetření zubů.

Nachlazení hrozí psům i kočkám

Stejně tak jako my jsou vystaveni naši mazlíci vlivům počasí, venku se ochlazuje a zejména pro bytové psíky a kočičky může být rozdíl mezi venkovní teplotou a vyhřátým bytečkem velký a nachladí se. Projevem bývá kašlání, pšikání, změna štěkání či mňoukání a výtoky z nozder. Pokud mazlík pokašlává, zajděte s ním pro jistotu na kontrolu, neboť včasnou léčbou předejdete vážným komplikacím jako je zápal plic a dlouhodobá léčba antibiotiky. Vitamíny pro lidi mazlíčkům sami nikdy nepodávejte!

Nachlazení lze předcházet umírněnými procházkami, kdy mazlík může být stále v pohybu a zahřeje se a nošení psích oblečků. Pejska nikdy nenechávejte čekat venku v chladu!

Podzimní strava

Mnoho venkovních mazlíků má též zvýšený apetit, proto je potřeba se věnovat i úpravě krmné dávky. Ta by nyní měla být kaloričtější a pro vysloveně venkovní psi klidně s vyšším obsahem tuků.

Tuk je zdrojem mastných kyselin, které jsou dobré nejen jako zdroje energie, ale i posilují a vyživují kůži a chlupy.

Naopak bytoví mazlíci díky ústřednímu topení a zvýšené teplotě a snížené vlhkosti  v bytě mají větší potřebu pít. Jim naopak krmnou dávku hlídejte, pud velí se na zimu nachystat, avšak konstantní bytová teplota snížený pohybový režim v zimě naopak vedou k nezdravému nárustu hmotnosti.

Krmnou dávku je možné obohatit o zdroje mastných kyselin např. přidáváním lososového oleje a nebo podobných přípravků na podporu srsti a kůže, která  je v tomto období vystavená nepříznivým okolním vlivům.