Jak správně krmit psa

pes maso

 

Psi jsou ve výživě velmi přizpůsobiví, obejdou se na jednu stranu bez sacharidů, na druhou bez živočišných bílkovin, ale ani jedna varianta není zcela vhodná.

Nelze jednoduše říct, co je a není správná výživa psa, protože každý pes má “to své” a je potřeba k jeho výživě přistupovat individuálně.

Všeobecně platí, že správná výživa je:

  • kvalitní vyvážená strava, která psovi chutná
  • zajistí mu adekvátní energetický příjem
  • je živinově plnohodnotná
  • neubližuje mu na zdraví
  • zajistí psovi dlouhý a zdravý život

Jak poznat, že krmivo psovi vyhovuje?

Pomocné ukazatele, které vám pomohou posoudit, zda strava, kterou krmíte svého psa, mu vyhovuje ve všech případech.

Fecal scoring

Systém k hodnocení výkalů. Co pes přijme, to stráví, a nakonec vyloučí nestrávené. Množství a konzistence trusu napoví o využitelnosti krmiva. Kvalitní krmivo má mít využitelnost nad 80%. Obrázek v tomto případě vydá za tisíc slov.

Stav kůže a kvalita srsti

Podle stavu kůže a kvality srsti se dá vypozorovat, zda předkládaná strava je dostatečně bohatá na aminokyseliny a esenciální oleje.

Výživný stav a kondice

Zdravý pes, kterému chutná předkládané krmivo by si měl bez problémů udržovat kondici a optimální výživný stav. Výživný stav se hodnotí pohmatem a pohledem a zaznamenává se pomocí BCS.

Vitalita

Chuť do života je ovlivněna mnoha faktory a jedním z nich je i výživa. Je váš psí kamarád veselý a hravý společník nebo se jen tak znuděně povaluje na gauči a vůbec nemá chuť jít ven? Pokud je lenivý, může být na vině překrmování či nevhodná skladba krmiva.

Co je potřeba zohlednit při výběru diety pro psa

  • kolik času denně mohu věnovat přípravě krmiva pro svého psa
  • jak jsem ochotný/á studovat a zjišťovat informace o surovinách
  • jaký mám finanční limit pro psa na 1 den
  • budeme s psem často cestovat do míst, kde bude muset přijímat jiné krmivo, než na které je zvyklý, budu mu tam moc vařit, barfovat?
  • je pes zdravý či nemocný
  • věk psa

Způsoby výživy

  • BARF – krmení syrovou stravou (maso, kosti a příkrm)
  • Doma připravovaná strava vařená
  • Komerční strava – granule, konzervy, kapsičky, atd.
  • Kombinace výše zmíněných možností

Všeobecně není doporučováno  kombinovat způsoby výživy. Tím je myšleno, že pokud se rozhodnete krmit psa granulemi, není vhodné během dne dát dávku krmiva syrového či vařeného krmiva.

Nevhodné to je zejména pro psy s citlivým zažíváním, může to způsobovat průjmy, plynatost, zvracení.

Pokud však máte zdravého psa a tyto změny v jídelníčku snáší dobře, není důvod mu jídlo nezpestřovat, vždy je potřeba ale obezřetnosti.

Při občasném zpestření jídelníčku (do 20% z krmné dávky) jsou tyto změny dobře tolerovány u většiny psů, zejména pokud např. do granulí zamícháte vařené maso, potrava bude v žaludku smíchána a natrávena jako jedna zažitina.

Přizpůsobení zažívacího traktu (střevní mikroflóry) na potravu činí 7-14 dní.

Aby se strava dobře vstřebávala ze zažívacího traktu, je potřeba, aby se dobře osídlila střeva mikroflórou. Ta potřebuje nějaký čas pro svůj rozvoj a pak napomáhá trávení. Z tohoto důvodu se proto doporučuje krmit pouze jeden druh stravy a změny krmiva provádět postupně.

Složení krmné dávky – obecný princip

Příjem energie z potravy- nutriční základ

30 % energie z bílkovin, 30 – 60 % energie z tuků a 10 – 40% energie ze sacharidů, přičemž pes by měl denně přijímat 2 – 4 g bílkovin na každý kg hmotnosti

Tuky

Tuky jsou důležitou součástí krmiva, jejich obsah by měl být  5,5 – 33 % ze sušiny. Rozhodující je kvalita tuků, zejména nenasycené mastné kyseliny jsou v potravě psa žádoucí. Tuk je dobrým zdrojem energie, nositel chuti krmiva a mimo jiné zdroj vitamínů rozpustných v tucích ( vit. A,D,E,K)

Bílkoviny

Nejdůležitější složka krmiva jsou bílkoviny, kvalita bílkovin je rozhodující, ovlivňuje tak jejich celkový nutný příjem s ohledem na obsah esenciálních prvků. Nadbytečný příjem zatěžuje ledviny a játra, obecné doporučení je 18 – 22 % bílkovin ze sušiny krmiva.

Sacharidy

Sacharidy jsou pohotovým zdrojem energie v krmivu, šetří metabolismus bílkovin a v běžných krmivech tvoří bohužel dominantní část. Obsah sacharidů v krmivu do 10 – 40% (do 50 % ze sušiny krmiva)

Jednoduché cukry (glukóza, fruktóza) dokáží psy trávit i za syrova, složitější sacharidy (škroby) musejí být pro zužikování v těle tepelně ošetřeny (vaření, extrudace v granulích, …)

 Vláknina

Vláknina není v těle psa dobře využitelná (krátké tlusté střevo a malé množství střevních bakterií), ale má výborný dietetický efekt na činnost střev a pocit sytosti, její obsah v krmivu by měl být 2-5 % ze sušiny krmiva. Při nadbytku se snižuje využitelnost jiných živin, zbytečně pes přijímá množství krmiva, které tělo nevyužije.

 Co psovi určitě nikdy nedávejte

  • Ořechy*, rozinky, čokoládu, kakao, hroznové víno, avokádo – vše je pro psy JEDOVATÉ!
  • lidské jídlo – je příliš kořeněné a slané, často obsahuje psí alergeny
  • lidské pochutiny – (alkohol, chipsy, uzeniny) – slané, tučné, nebezpečné

Pokud chcete svému psovi dopřát změnu, kupte mu raději kus masa a to uvařte, než drahou šunku (obsah Čistých Svalových Bílkovin = jakost šunky, např. Standardní šunka obsahuje jen 13% ČSB)

Příklad: 100 g kvalitní šunky cca 30 Kč / 100 g kuřecích prsou cca 17,9 Kč

Čím lze zpestřit jídelníček

  • syrové/vařené maso, vnitřnosti
  • psí pamlsky – kvalita je rozhodující
  • kousek tvrdého málo slaného sýra (eidam, gouda)
  • zeleninu
  • ovoce

Pes je na výživu poměrně nenáročné zvíře a jediná pravidla, která je potřeba dodržovat je, že krmivo musí být kvalitní, zdravotně nezávadné a psovi prospěšné.

Jakým způsobem budete svého psa krmit je jen na vás, všechny možnosti mají své výhody a nevýhody a v tomto případě je nejdůležitější váš pes.

Pokud potřebuje poradit se správnou výživou svého psa, neváhejte mě kontaktovat.

 

Leave a Reply