HOT téma: jak nemít ze psa “hot – doga”

hotdog

Aktuální a hodně HOT téma je, jak nemít ze svého psa “hot- doga”, psa přehřátého, uvařeného, a zvadlého jak oblíbený párek v rohlíku. :-)

Bohužel, nadcházející horký týden je nebezpečný jak pro lidi, tak pro naše mazlíčky. Jak je tedy ochránit a prožít společně co nejpříjemněji léto? Dobrá rada, i když podesáté opakovaná, je vždy lepší, než následné řešení akutních problémů, jako je přehřátí a kolaps psa. Ano, z vedra vám může pejsek i umřít!

léto pes

chladící se pes v horkém letním dni

 

Pár základních veledůležitých pravidel:

 • nepřetěžujte svého psa fyzickou aktivitou (pes vám chce udělat radost a sám v zápalu hry nepozná, že se přehřívá, musíme myslet za ně)

  letní sport pes

  Pozor na přehnanou aktivitu během horkých letních dnů – hrozí přehřátí a kolaps

 • venčete brzy ráno a pozdě večer
 • přes poledne pouze krátké venčení na čůrání a hned domů do stínu
 • klidné stinné místo k odpočinku a dostatečný přísun čerstvé vody neustále k dispozici
 • pozor na rozpálené chodníky – schválně, sáhněte si na chodník kolem poledne, ať víte, po čem musí váš pes chodit bosky
 • pečujte o polštářky tlapek, zvláčňujte je speciální vazelínou
 • nepoužívejte fixační náhubky místo klasického náhubku – pes nemůže dýchat s otevřenou tlamou a hrozí přehřátí
fixační náhubek pes

takovéto typy fixačních náhubků v létě nepoužívejte – pes v nich nemůže otevřít tlamu a účinně se ochlazovat

 

 • nenechávejte nikdy psa uvázaného na sluníčku před obchodem – nemůže se bránit vedru a může být i díky tepelnému stresu agresivní, i když by normálni nikdy nikoho nekousl
 • nikdy, nikdy a nikdy psa nenechávejte zavřeného v autě

Jak se pes ochlazuje?

Psi nemají klasické potní žlázy stejně jako my, jejich hlavní ochlazovací mechanizmus funguje na principu odpařování vody z jazyka.

Dalším velkým omylem je, že pes by měl být na léto ostříhaný. I dlouhá a hustá srst, pokud je udržovaná, má termoregulační funkci. Vyčesávejte proto pravidelně svého psíka.

Koupání se psem – radost nebo riziko?

Koupání k létu patří, bohužel pro pejskaře je horší najít takové koupání, kde se společně může koupat páníček i pes. Sledujte varování hygienických stanic o stavu vodu, sinice škodí stejně tak nám jako našim psům! A pozor na pokuty, do leckterých přírodních koupališť psy nesmějí.

pes voda

Při koupání se psem dbejte na jeho bezpečnost

 

Po koupání v rybníce nebo místě se špatnou kvalitou vody doma psa vysprchujte, předejdete tak nechtěnému kvasinkovému zánětu kůže.

Psům s převislýma ušima je po koupání nezapomeňte vytřít a pejskům, kteří trpí na zánětu uši důkladně vyčistěte a vysušte.

Pitný režim

Psi se občas napijí z louže, potoka či rybníka – ve většině případů se jim nic nestane, ale raději vždy s sebou mějte i vodu pro svého psa a cestovní misku, z neznámých vodních zdrojů hrozí psům zažívací potíže (průjem, zvracení) až otrava.

U moře psa nenechávejte pít slanou vodu – hrozí zvracení, průjem až otrava solí s rizikem selhání ledvin a srdečního kolapsu

Psům nepodávejte ledovou vodu, krom nachlazení se může dostavit i průjem. Ať má pejsek k dispozici několik misek s čerstvou vodou, tu během dne pravidelně vyměňujte.

Nedoporučuje se psů dávat led – tvrdý led ničí sklovinu, ostré hrany ledu mohou poškodit sliznici a dásně a hrozí nachlazení a zánět průdušnice.

Pes a zmrzlina

Psovi nedávejte lidskou zmrzlinu, je z mléka, smetany, vody, aromat,obsahuje spoustu cukru a tuku – kromě toho, že jí pes zhltne celou rychle naráz a může se nachladit, také hrozí průjem z tuku a mléka. Tuhle kalorickou dobrůtky si nechme pro nás dvounohé páníčky a psům raději dopřejme jiné osvěžení.

pes zmrlina

Zmrzlina není vhodný pamlsek pro psy

 

Vhodné psí ochlazovací pamlsky:

 • plátky okurky
 • kousky jablka bez jadřinců
 • bobulové ovoce jako maliny, rybíz, angrešt (v malém množství)
 • kousek melounu bez semínek
meloun

vhodné pamlsky v létě

 

Psí zmrzlina

Uvařte slabý nesolený kuřecí/hovězí vývar a naplňte jím dutou žvýkací hračku (např. Kong), dejte zamrazit a psí zábava s ledovým osvěžením je na světe.

Proč takto ano? Tím, že je většina zmražené pochoutky skrytá a pes olizuje zmrzlinu po malých částech, stíhne se ohřát a nehrozí nachlazení.

pes kong

alternativa – psí nanuk

 

Přeji vám a mazlíčkům krásné léto bez nepříjemných komplikací!