BARF – krmení psa přirozenou stravou?

jezevčík kost

Oblíbenost syrové diety pro psy a kočky je v posledních letech zřejmá, mnoho majitelů chce pro své miláčky jen to nejlepší a mnohdy i po špatné zkušenosti s granulemi nebo potravinovými alergiemi jim ani nic jiného nezbývá.

Jenže on ten BARF není zas tak černo-růžový. Na stránkách věnovaných barfování se dočtete, že je to to nejlepší, nejpřirozenější, nejzdravější, nejefektivnější, no prostě nej. Na stránkách výrobců granulí se dočtete, že jen granule jsou plnohodnotné, vyvážené, kompletní, dokonalé, …

A teď babo raď, kde je pravda, co je skutečně tou NEJ volbou jako správné výživy vašeho zvířete?

První věc co si ujasníme, jde o vašeho mazlíčka, o někoho, koho znáte nejlíp vy a také můžete nejpřesněji říci, co mu vyhovuje a co ne. K výživě zvířat je potřeba přistupovat individuálně a nejde jednoduše říct, že BARF je nejlepší volbou pro všechny a naopak, že granule jsou špatné.

Také vycházíme pouze z osobních zkušeností chovatelů a majitelů zvířat, kteří krmí metodou BARF, a jejich vjemů ohledně zlepšení kvality života. Žádné dlouhodobé vědecké studie ohledně BARFu nejsou uvedené, není tedy jasný vědecký důkaz o výhodách této stravy.

Co je tedy skutečný B.A.R.F.?

B.A.R.F. je zkratka používaná k vyjádření způsobu výživy zvířat. Jedná se o krmení syrovou stravou = syrovým masem, kostmi a přílohou. Pro mě osobně to zahrnuje celou filosofii výživy, kdy se majitel snaží navrátit k přirozenému modelu krmení psa /kočky, jakožto šelmy masožravé. (Pozn. v textu budou použité různé slovní obdovy zkratky zámeřně)

pes barf

Prey model vs. BARF

Prvotní myšlenka BARFu byla přiblížit se přirozené stravě, tedy prey modelu. Avšak nějak mi tam nezapadá mixování, mražení, krájení a různé doplňky výživy. Např. i při pouhém krájení kovovým nožem dochází k úbytku vitamínů (oxidují). Navíc v přirozené kořisti (na což se většinou odvolávají příznivci přirozené stravy) těžko najdete mléčné výrobky a kolínka. I skladba surovin přirozené stravy je odvislá od roční doby a geografie místa výskytu.

Mnohdy se o barfu lépe mluví než se skutečně koná.

Principem skutečné přirozené stravy je celá kořist včetně obsahu střev a žaludku, orgánů a kůže a chrupavek, nejen syrové maso a kosti. Syrový příkrm jako celá zelenina a ovoce, listy, bylinky, bobule. V přirozeném jídelníčku psovitých najdete též mršiny, hmyz a vejce včetně skořápek. Možnost požírat traviny, zeminu a olizovat minerálie. Takovou to stravu se snažíme napodobit.

Čerstvé konzervy

Dalším sporným faktem je mražení. Přemražování masa je důležité kvůli parazitům a cystám, (bakterie ani viry se mražením nezničí, pouze se zastaví jejich množení), ale proč kupovat mraženou zeleninu? Máte vážně pocit, že má všechny ty vitamíny, pro kterou ji krmíte i po zmražení a ročním skladování? A také samotný fakt, že mražení je způsob konzervace potravin. A konzervy vy přeci nechcete.

Jak poznat, že krmení syrovou stravou vyhovuje vašemu psovi?

  • Mám zdravého psa bez omezení (pozn. barfování u starých a nemocných zvířat je možné, ale je složitější)
  • Mám čas a chuť se věnovat jeho jídelníčku
  • Nevadí mi práce se syrovým masem, vnitřnostmi a kostmi
  • Pes má formovanou stolici normální hnědé barvy v přiměřeném množství
  • Nezvrací, dokáže trávit kosti a netrpí na zácpu
  • Má lesklou přiléhavou srst a klidnou nesvědivou kůži bez šupin
  • Má kvalitní drápy, které se neloupou a netřepí
  • Pes je aktivní, s chutí do života

Rizika syrové stravy

Syrová strava s sebou nese i mnohá rizika, kterým je potřeba porozumět.

  • Nevhodně sestavená dieta, kde buď něco chybí a nebo přebývá (nadbytek bílkovin, tuků) může být problém.
  • Nevhodně strukturovaná dieta – na velikosti porcí a frekvenci krmení záleží (jinak se s velkou kostí popere čivava a jinak doga), a pomletá kaše ztrácí “čistící efekt” na zuby
  • Čerstvost surovin – víte jak dlouho před nákupem bylo maso zamrazeno, jaké jsou skladovací podmínky? Odkud pochází maso? Jaké byly přepravní podmínky? (Pouze maso pro lidský konzum podléhá velmi přísným pravidlům „od farmy po vidličku“)
  • Bezpečnost masa – bakteriální kontaminace, botulotoxin, paraziti, Aujezkyho choroba, přítomnost těžkých kovů v orgánech (zvěřina)
  • Bezpečnost člověka při manipulaci a přípravě – bakteriální kontaminace a infekce, Toxoplasmóza, parazitózy a nebo úrazy – poranění se o kost atd.

Barfaři, nad tímto se zamyslete

1. Kvalita masa před připravených balíčků

BARF je dnes byznys, prověřujte kvalitu.

E- shop si může založit každý, ale jak je to s kontrolami? Ps: nejsme s těmi před připravenými barfovacími mixy zase o kousek blíž před připraveným komerčním krmivům? BARF je filozofie výživy, ne jenom flákota masa.

2. Stravitelnost surovin

Není pravdou, že syrová strava je stravitelnější než strava vařená (vařená je pouze méně nutričně hodnotná), naopak díky tepelné úpravě se zvýšila stravitelnost a využitelnost mnoha složek potravin, u některých jde dokonce o nutnost kvůli toxicitě. Obecně maso je stravitelnější syrové, zelenina, obiloviny, luštěniny naopak tepelně zpracované.

Příklad surovin, které jsou vhodné až po tepelné úpravě:
  • Brambory – obsahují jedovatý solanin – syrové nikdy nepodávejte, navíc škrob z brambor je stravitelnější po uvaření
  • Luštěniny – v syrovém stavu velmi těžko stravitelné, vysoký obsah dusíkatých látek nadýmá – tepelným opracováním se mění ve stravitelné, nebo je nechat naklíčit
  • Rajčata jsou zdrojem lykopenu a karotenů až po tepelném opracování, za syrova obsahují tomatin, zejména nezralé plody, který je toxický
  • ve velkém množství brokolice, květák, a jiné brukvovité plodiny –  obsahují glukosinoláty, které způsobují průjem a zvracení, po uvaření jsou již bezpečné a lépe stravitelné

zelenina

BARF přílohy a náhrady

Přílohy

K masové složce patří příloha jako zdroj sacharidů, vlákniny, vitamínů a stopových prvků. Její zastoupení je asi 30% z krmné dávky. Příloha je důležitá, ale mnoho z „barfařů“ krmí syrové maso a kosti a pak psovi uvaří kolínka jako přílohu, … je to ještě BARF?

Dle mého selského rozumu, pokud chci psa krmit syrovou stravou, tak tedy syrovou, to znamená syrové maso, kosti, zeleninu a ovoce, žádné kolínka a instantní vločky, když syrová strava, tak syrové všechno.

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky se často vyskytují na doporučovaných jídelníčcích barfařů, ale nemají tam co dělat. Proč?

  1. Mléčné výrobky jsou fermentované a nebo tepelně zpracované výrobky z mléka, jde tedy o upravenou surovinu – není to BARF.
  2. Mnoha psům způsobují trávicí potíže kvůli obsahu laktózy a tuku.
  3. V přírodě mléko pijí jen mláďata, není to dle přirozeného modelu stravy.
Potravinové doplňky

A druhá otázka, co mě napadá, když projdu většinu stránek o BARFU s e-shopem. Proč se všichni odvolávají na to, že je to to nejlepší a přitom nabízejí toliko přírodních doplňků stravy? Ono to asi tak úplně jednoduché s vyvážeností a kompletností nebude, když je potřeba přidat tu béčko z pangaminu, tu probiotika a k tomu navrch lžíci oleje pro hezkou srst. A co doplňky, ty nejsou tepelně zpracované a z neznámých zdrojů a tedy „mrtvé“ ?

Takže ano, budeme-li upřímní, většina majitelů praktikuje doma připravenou stravu pro psy na principu syrového masa a příkrmu, na tom není nic špatného, ale to není BARF v pravém slova smyslu.

Jak krmit psa BARFem?

Pokud uvažujete o krmení syrovou stravou, BARFu, buďte k sobě a ke svému psovi upřímní, a pokud souhlasíte i s odstavcem níže, tak směle do toho!

Mohu upřímně říct, že můj mazlíček je zdravý a schopný žrát BARF a prospívat na této stravě. Vím, jak sestavit kvalitní jídelníček a zvíře budu pravidelně kontrolovat, zda má optimální hmotnost, je zdravý a veselý.  Jsem si vědom(a) rizik práce se syrovým masem a nevadí mi připravovat krmivo pro svého mazlíčka.

BARF

Večeře psa nemusí vypadat lákavě pro vás, hlavní je, že chutná vašemu psovi

Rizika při barfování

  • bakteriální přemnožení ve střevě – zdravý dobře adaptovaný pes či kočka se syrovým masem, i trochu starším a voňavějším, nemá potíže, nízké pH v žaludku bakterie ničí, avšak při oslabení organismu boj vyhrají bakterie a pro mazlíčka to znamená průjem a zvracení
  • otrava botulotoxinem – zkažené maso zvířeti nikdy nedávejte, pozor také na ututlanou psí kořist ve formě zahrabané kosti ve skříni – může být časovanou bombou
  • zrádné kosti – pes si může poranit tlamu při ohlodávání kosti, zlomit zub, zapíchnutá kost ve střevě či žaludku nebývá výjimkou a pak ta zpropadená zácpa a písková stolice (velikost kosti vždy přizpůsobte velikosti psa, a pro ohlodávání používejte kosti masité a dostatčně veliké)
  • časová náročnost přípravy – zapomeňte na otevřu a nasypu, čeká vás vymýšlení, krájení, mixování a míchání krmiva, den co den

Nespornou výhodou BARFu je, že majitel zná přesně složení krmiva pro svého mazlíčka, může si sám pohlídat kvalitu a čerstvost surovin. Taktéž zvířata na BARFu nemývají potíže se zubním kamenem a hydratací organismu.

BARF jídelníček pro psa

Sestavit vhodný syrový jídelníček pro psa není až tak složité, je potřeba dodržovat tyto zásady:

  • Denní dávka krmiva by měla být vypočítána na základě skutečné energetické potřeby (udávaná hodnota 2-3% tělesné hmotnosti je jen orientační a nemusí být dostačující s ohledem na použité suroviny a konstituci zvířete)
  • Psa krmit ideálně 2-3x denně
  • Skladba jídelníčku 70% živočišné složky (vč. kostí) + 30 % rostlinné složky (příkrmu)
  • krmná dávka by měla zahrnovat asi 50-60 % masa + 20 % kostí + 20-30 % zeleniny, ovoce, bylinek
  • Kosti krmte masité a vždy syrové (berte na vědomí rizika spojená se zkrmováním kostí)

 Proč veterináři nemají rádi obecně BARF?

Ne že by neměli, krmit své zvíře kvalitní a plnohodnotnou stravou, to je přeci naším společným cílem. Ale výživa zvířat syrovou stravou s sebou nese dost rizik a málo který majitel je natolik zodpovědný a disciplinovaný, že se do toho pustí  až po prostudování příslušné problematiky. A když neustále řešíte zdravotní problémy, které způsobili majitelé svým zvířatům, protože je BARF teď moderní a nejlepší, tak si také budete připadat zoufale a raději doporučíte kvalitní granule, kdy majitel nenapáchá tolik škod na zdraví zvířete.

Příklady z veterinární praxe: ulámané špičáky, abraze stoliček, krvácivost dásní, zapíchnutá kost v tlamě, obturace střev kostí, zapískování, zápca, akutní pankreatitida, noční chirurgie propíchnutého střeva kostí, zlomeniny a deformity kostí rostoucích mláďat, průjmy, deficity aminokyselin a vitamínů, kardiomyopatie, nespecifické nervové poruchy, a další.

Proto prosím, přemýšlejte nad výživou svého psa rozumně, nepodléhejte trendům a vždy se na prvním místě  zajímejte o potřeby svého zvířete než o to, co je in. B.A.R.F. není sranda a dělat to pořádně chce doopravdy odhodlání a čas. Večeře připravená pro vašeho mazlíčka  může být klidně i z pytlíku, hlavně zodpovědně a s láskou.