Jak krmit kočku po kastraci, aby vám neztloustla

kastrace koček

Kastrace koček a kocourů, jedno z nejvíc diskutovaných témat. V úvodu nejprve něco málo o kastraci koček a kocourů jako takové.

Kastrace je chirurgické odstranění pohlavních žláz a pohlavního aparátu za účelem přerušení pohlavního cyklu s projevy říje. Provádí se jak u samců (vyjmutím varlat – kastrace a nebo podvazem chámovodů – sterilizace), tak i u samic (ovariektomie – vyjmutí vaječníků, ovariohysterektomie – vyjmutí vaječníků a dělohy).

Proč kastrovat kočky a kdy

Proč nechat vykastrovat venku žijící kočky je víceméně snad jasné dnes všem. Snažíme se zabránit nekontrolovatelnému množení koček, které v lepším případě končí v útulku, v tom horším je čeká smrt. Také se sníží riziko nakažení kočky virovými infekcemi jako FeLV či FIV, můžeme tak předcházet zraněním pramenícím ze šarvátek o území a partnerku, a také nepřímo ovlivnit délku života své kočky. Venkovní tuláci často končí pod koly aut, mohou se ztratit či je jim ublíženo.

A proč nechat vykastrovat kočku bytovou?

Kocourci se většinou o “kulky” (varlata) připraví sami a to tím, že majiteli párkrát označí boty, rohožku nebo postel. A kdo již někdy cítil pořádný kočičinec, ten o tom ví své…

U kočiček dochází vlivem trvalé stimulace z prostředí (teplo, světlo) k neustále se opakujícím říjím. Pokud kočka mňaučí na celý dům ve dne v noci, majitelé jsou ke kastraci ochotnější. Ale co s kočičkou, která mrouská sice co měsíc, ale nikdo si jí nevšímá? Takové to časté mrouskání vysiluje organismus. Kočička hubne, vlivem hormonální změn se může rozvinout až anémie, kočka je náchylnější k nemocem, a také hrozí větší riziko vzniku nádorů. Kočka je samozřejmě tvor citlivý, takže může trpět i psychicky. Neblahý vliv to má i na srst a celkovou kondici zvířete.

Tím, že necháte svou bytovou micinu vykastrovat, chráníte nejen její zdraví, ale i psychickou pohodu.

Nejvhodnější věk pro kastraci kočičí samičky je po prvním mrouskání, kocourka je vhodné kastrovat asi v 10 měsících věku.

kastrace koček - pyramida koťata

Kočičí populace z jedné nevykastrované kočičí mámy.

Nyní již víme pár základních informacích o kastraci a proč je zodpovědné nechat své kočky vykastrovat, co ale následky?

Ano, kastrace je zákrok prováděný v celkové narkoze a nese s sebou jistá anesteziologická a chirurgická rizika, avšak v poměru rizika a přínos není nad čím váhat. Vlastní chirurgický zákrok trvá do půl hodiny, u kocourků je ranka bez stehů, tudíž celá “akce” tím končí. U kočiček je pooperační péče o něco náročnější, mají sešité bříško po zákroku, proto je potřeba kočce zabránit v olizování stehů a skákání. Za deset dní se stehy vyjmou.

Kastrace je také opředená mnoha mýty a nepravdivými nařčeními, např. že kočky se změní a ztloustnou.

Proč kočky po kastraci tloustnou?

Po vykastrování se změní hormonální stimulací organismu metabolismus. Díky poklesu hormonů zvíře ztrácí pohlavní chování: aktivní vyhledávání partnera, souboje a ochraňování teritoria. Zvíře se stává línější, klesá úroveň jeho basálního metabolismu. Jenže v mozku se vše ještě točí jinak, než tělo začne reagovat na sníženou energetickou potřebu, uběhne pár týdnů (asi 2 měsíce), avšak chuť k jídlu kočkám naopak po kastraci vzroste. Není pud, je jen hlad :-)

Majitelé často včas nezareagují na tyto změny a kočky nadále krmí stejně, jako před kastrací. Díky sníženému výdeji, utlumenému metabolismu a překrmování, kočka začne plíživě nabírat. Z počátku to není patrné, ale za takového půl roku to může být i klidně pár kilo navíc.

Kastrované kočky mají až o třetinu nižší energetický výdej oproti nekastrované kočce, ale chuť k příjmu potravy se zvýší asi o 20%

S úbytkem pohlavních hormonů u koček dochází ke změně temperamentu, potravního chování a metabolismu, nikoliv povahy jako takové.

U kocourů je nárůst hmotnosti ještě markantnější než u koček, a to až dvojnásobně.

Jak krmit kočku po kastraci

Častým omylem je, že kočka po kastraci musí začít žrát speciální dietu pro kastrované kočky. Nemusí. Kastrovaná kočka je stále masožravá šelma a základem jejího jídelníčku by měla být kvalitní bílkovina. Tím, že kočky potřebují méně kalorií za celý den, by i předkládané krmivo mělo být méně kalorické. Jak toho dosáhnout? Snížit tuk, sacharidy, ale ne bílkovinu.

Proč (ne)krmit “light” a “sterilised” granulemi

Jsou “lightky” granule různé kvality. Ty běžné, supermarketové, se od normálních granulí pro dospělé (adult) kočky liší jen tím, že jsou navíc obohacené o složky okyselující moč – jako prevence vzniku močových kamenů a mají nižší energetickou hodnotu. Kolikrát však jsou ochuzené právě o to nejcennější, o bílkoviny. Pozor by jste si měli dát zejména na výčet surovin.

Jak si tedy vybrat vhodné krmivo pro kočku po kastraci?

V tabulce jsou uvedená běžně dostupná krmiva různé kvality: Ze supermarketu (1), jeho lepší varianta z petshopů (2), krmiva z e-shopů (3, 4), veterinární dieta (5) a vhodné granule (6).

krmiva pro kastrovane kocky

Při výběru krmiva se bohužel nejde řídit ani značkou, cenou či pouze analýzou surovin.

A kde je ten rozdíl? Všechna krmiva uvedená v tabulce mají vysoký obsah proteinů (nad 34%), ale jeho zdroj pochází z různých surovin. Je rozdíl mezi dusíkatými látkami rostlinného původu a živočišného původu. Důležité je též číst složení krmiva.

PURINA ONE Sterilcat01

Zde zvažte, že bílkoviny obsažené v tomto krmení nejsou pouze živočišného původu. Balení obsahuje nejen dehydrované drůbeží bílkoviny, ale i sojovou moukuautolyzátkvasnice, což jsou bílkoviny rostlinného původu.

 

Royal Canine Neutered Young Male  složení krmiva

Ačkoliv se jedná o teoreticky kvalitní krmivo s vysokým obsahem bílkovin (40%) prodávané u veterináře nebo ve specilizovaných prodejnách, ale jeho složení není také zas tak slavné. Hvězdička nás odkazuje na zdroj proteinů z pšeničného lepku. Zde více zaplatíte za značku než za kvalitní složení.

Nativia Cat Castrated

složení krmiva nativia

U tohoto krmiva je jasně vidět zdroj proteinů a i přes to, že ze všech krmiv má v tabulce nejnižší obsah bílkovin (34%), jejich zdroj je živočišného původu. Za mě tedy vítěz a bez obav lze doporučit ke krmení kastrovaných koček.

Pozor na složení, ne vždy je celkově uváděný obsah bílkovin (hrubý protein) pouze živočišného původu.

Jak a čím krmit kastrované kočky?

Pokud zodpovědně dohlédnete na svou mícu a nebudete jí překrmovat, můžete bez obav nadále krmit stejnými granulemi jako doposud. Jejich denní dávku uzpůsobte kondici, doporučuji krmit na nižší doporučené dávky.

Domácího tygra je potřeba motivovat k pohybu. Teď to budete vy, kdo bude otravovat s myškou a lákat ke hře.

Základní krmivo pro kastrované kočky bude krmivo s vysokým obsahem kvalitních bílkovin (nad 30%) a sníženým obsahem tuku (do 10 -15%). Obsah vlákniny je diskutabilní (do 10%). Preferovat by jste měli krmiva vlhká.

Má už kastrovaná kočka nějaké to deko navíc? Změňte recepturu a vyberte kvalitní krmivo pro kastrované kočky nebo lightky a držte se návodu výrobce. Nebo zůstaňte u stávajícího krmiva, ale snižte jeho množství o cca 30% (krmit na ideální hmotnost kočky, ne na současnou), omezte pamlsky, přidejte pohyb a podpořte příjem tekutin (např. fontánka).

Potřebujete-li poradit s výběrem vhodného krmiva pro svou kastrovanou kočku? Napište mi!

Zdroj obrázků: www.adoptpetshelter.org, www.tes.com