Zajímá vás, proč má váš pes cukrovku, jak k ní přišel a jestli musí držet speciální dietu? Čtěte, možná budete překvapení.
Čím dál častěji postihují tzv. civilizační choroby nejen nás lidi, ale i naše čtyřnohé spolubydlící. Stres, znečištěné ovduší, nedostatek času, obezita, to vše se negativně projevuje na zhoršené kondici zvířete a rozvoji onemocnění.
Mezi časté poruchy metabolismu patří cukrovka, diabetes mellitus. Nemoc endokrinního původu, která se projevuje špatným hospodařením s cukry.
Co je to Diabetes mellitus (DM) – cukrovka?
Velmi stručně, jsou dva typy DM (cukrovky).
- První typ (primární diabetes) je cukrovka z nedostatku inzulinu. Zvíře nemá dost inzulinu, nedokáže si ho vytvořit a majitel musí proto parťákovi denně inzulín podávat injekčně.
- Druhý typ (sekundární diabetes) cukrovky je způsobený necitlivostí těla zvířete k jeho inzulínu, nejčastěji jako následek jiných onemocnění nebo obezity.
Jak se DM (cukrovka) projevuje
Přízakem, kterého si většina majitelů všimne, je zvýšený příjem vody a častější močení až pomočování. Psi mohou být žravější, někdy i přes to může dojít k hubnutí (častěji kočky). Díky špatné funkci štítné žlázy a nedostatečné produkci trávicích enzymů psy častěji tloustnou. U psů jsou časté změny v osrstění, mají problémy s kůží. V závažnějších případech se rozvíjí metabolické selhání – ketoacidoza (zvýšená únava až apatie, zvracení) opět častěji u koček. U psů s pokročilým diabetem není neobvyklá katarakta (zákal čočky).
Hyperglykemie (zvýšený krevní cukr) a glykosurie (glukoza přítomná v moči) nejčastěji postihuje psy starší 5 let, určitý vliv má i genetika a hormonální nerovnováha. Cukrovnou trpí nejčastěji starší nekastrované samice a z plemen: teriéři, NO, samojedi a habešské kočky.
Proč mají obézní psi častěji cukrovku?
Na vysvětlenou, nadbytek tuku v organismu snižuje citlivost na inzulin, proto často obézní jedinci mají cukrovku.
Jak správně krmit psa s cukrovkou ?
Nejdůležitější při krmení diabetiků je pravidelnost. Stejné časy každý den a malé porce častěji denně, ideálně 6x denně. Tím se zajistí co nejstabilnější hladina cukru v krvi.
Pokud má váš pes diabetes prvního typu a pícháte mu inzulín, pokračujte ve čtení až níže. Pokud má pes mírnou formu cukrovky a inzulín nepícháte, čtete, dieta bude vaší alfou a omegou.
Speciální dieta pro diabetiky? Ano, ale ne pro všechny a stejná. Proč?
Většina diet na cukrovku (např. Hills) je koncipovaná tak, že se bere v předpoklad častá obezita pacientů s DM, tudíž je v nich poměrně málo energie a tuků, ale hodně vlákniny, která zasytí. Tyto diety jsou však chudé na proteiny.
Naopak, pes s cukrovkou by měl žrát kvalitní krmivo, s dostatečným přísunem bílkovin. Lepší je preferovat ta krmení, kde není obsažena pšenice a nadbytek nerozpustné vlákniny.
Správná dieta pro psa s cukrovkou:
Pes by měl dostávat krmivo, kde je jen 5 -25% ME ze sacharidů, více jak 40 % energie by měl pocházet z proteinů. Jejich zdrojem by měly být lehce stravitelné bílkoviny (kuře, tvaroh, vaječný bílek, cottage sýr, …). Přiměřené množství rozpustné a nerozpustné vlákniny (např. dýně, hrášek). Vynechat úplně by se mělo ovoce, sladké pamlsky a kalorické pamlsky. Obsah tuků nemusí být v dietě redukován, pokud pes zárověň netrpí onemocněním pankteatu či není obézní. Energie pocházející z tuků by měla být do 30%. Pokud budete psovi vařit, tak energetický příjem pro psa je asi 80 – 100 kJ/kg/den.
Naopak psům s nadváhou je vhodné dietu upravit, přidat protein a vlákninu. Při zvýšeném příjmu vlákniny u redukčních diet bylo zaznamenáno, že se snížil cholesterol v krvi a triacylglyceridy. Ale za předpokladu, že protein nebyl omezen.
Psovi píchám inzulín, musí žrát veterinární dietu?
Nemusí! Aneb překvapení první.
Veterinární diety pro psy cukrovkáře jsou často koncipovány zároveň jako diety na snížení hmotnosti, proto složením nemusí vyhovovat psům s normální hmotností těla kteří jsou zároveň na inzulinu.
Dokonce studie prokázaly, že u stabilizovaných psů s cukrovkou dieta se zvýšeným objemem vlákniny a upraveným obsahem karbohydrátů nemá zvláštní přínost na stav pacienta v porovnání s normální dietou. Psům s dobrým BCS se dokonce takováto dieta vůbec nedoporučuje.
Specifika diety pro diabetiky na inzulínu
Zásadou je krmit pravidelně, aby se udržovala co nejstálejší hladina cukru v krvi. Dieta musí být chutná (pes na inzulínu musí jíst, pokud nežere a dostane píchnutý inzulín, hrozí mu hypoglykémie) a vhodné nutričně vyvážené.
Pro psy na inzulinu je vhodné krmivo s umírněným složením, než vysloveně veterinární dieta pro diabetiky, protože hlavní práci zde koná inzulín, dieta má za úkol psa nasytit a tělu nekomplikovat trávení.
Co dalšího je ještě jinak, když má můj pes cukrovku.
Doporučila bych zakoupit v lékárně papírky na měření glukozy v moči, můžete tak denně monitorovat vylučování cukrů a tím pádem reagovat na změny způsobené dietou. U mnoha veterinárních diet je dokonce uvedeno, že při jejich zkrmování lze očekávat snížení dávky inzulinu, takže monitoring bude velmi důležitý. A nezapomínejte na pravidelné kontroly u veterináře, zda-li se nerozvíjí i další onemocnění, např. ledvinné selhání.
Důležité je, že pes během léčby insulinem musí pravidelně jíst, tudíž i se změnami v dietě je nutné pracovat opatrně. Pokud by pes nežral a dostal plnou dávku inzulinu, může se dostat do hypoglykémie, (apatie, křeče, koma a atd.).
Pro případ hypoglykémie (při nečekané námaze, stresu, hladovění) mějte nachystanou první pomoc (fruktozu, čistou glukosu, nebo hodně sladký pamlsek – piškot).
Také by jste se měli vyhnout pamlskům během dne, narušují hladinu cukru v krvi, a pokud je chcete přesto podávat, tak vždy pouze nízkokalorické. A bohužel i oblíbená sušená masíčka jsou pro diabetika tabu, často jsou zvlhčovány umělými alkoholy/cukry (glycerín, dextrosa, ..) a to psovi může velmi ublížit.
Jako pamlsek poslouží nízkosacharidová zelenina a nebo kousek sýra, maso či granule, kterou krmíte. Ovoce není vhodné ani jako pamlsek.
Nezapomínejte na zdravý selský rozum, a psa sledujte, mírná forma cukrovky s sebou sice nese změny v jídelníčku, avšak nutně neznamená pouze vetrinární dietu.
Má váš pes cukrovku a nechcete se spoléhat pouze na veterinární dietu, která vašemu psovi nesedí? Ozvěte se mi, sestavím jídelníček vašemu psovi na míru.