Káva, čaj, čokoláda- psí jedy

káva,čaj

U mnoha přírodních látek je známo, že psům při nadměrném konzumu škodí, způsobují nevolnost,  průjem, zvracení, bolest břicha, ale nebyla u nich prokázána přímá toxicita.

Pak jsou zde suroviny, u kterých byla popsána přímá toxicita, a jsou u nich stanovené nebezpečné dávky, pro psy jsou tyto potraviny považovány za  jedovaté.

Proto ač se jedná o potraviny rizikové či toxické, raději je svému psovi nedávejte.

Je mnoho známých surovin, o kterých všichni pejskaři vědí, že pes je nesmí, ale jen pro připomenutí:

Káva a čaj        káva

Toxická dávka kofeinu, alkaloid obsažený v kávě a čaji,  pro psa je 150 mg/kg. Pro představu, jeden šálek instantní kávy obsahuje asi 90 mg kofeinu, v espresu je kofeinu ještě více. Černý čaj obsahuje 40 – 120 mg kofeinu v jednom šálku. Otrava kofeinem nastupuje za 1-2 hodiny po požití.

Čokoláda      čokoláda

V čokoládě je obsažený theobromin a v dávce 100 -150 mg/kg způsobuje otravu. Už pár kostiček hořké čokolády může vašeho psa zabít!

Kalkulačka toxicity čokolády zde.

Pak zde je mnoho dalších lidských potravin a surovin, které našim psům škodí, ale většina majitelů o tom neví.

Rozinky a hroznové víno    hroznové víno

Ačkoliv je mnoho psů někdy v životě okusilo a ve většině případů jim moc chutnají, více už je svým mazlíčkům nedávejte, způsobují totiž selhání ledvin. Princip otravy ještě nebyl zcela objasněn, u psů dojde po pozření do 12 – 24 hodin k rozvoji selhání ledvin za příznaků apatie, zvracení, bolesti břicha, z počátku nadměrného pití a močení, později pes přestane močit úplně. Smrt nastává při neléčení za 3-4 dny v důsledku selhání ledvin. Toxická dávka je cca 4-5 rozinek na 9 kg psa.

Avokádo                                  avokádo

Trochu exotické, ale stále oblíbenější avokádo (např. dip guacamole) obsahuje toxin persin, ten způsobuje otravu projevující se zvracením a průjem, malátností, dýchacími potížemi.  Smrt nastává v důsledku hromadění tekutiny v osrdečníku, hrudníku a břiše.

Makadamové ořechy         makadamové ořechy

Co přesně způsobuje otravu těmito méně známými druhy ořechů se neví, ale jisté je, že vašemu psovi může ublížit již 6 oříšků. Příznaky otravy jako  zvracení, třes a slabost, potácivá chůze se dostaví za 6 až 24 hodin.

Xylitol (umělé sladidlo)            žvýkačka

Pozor na to, pokud vám pes omylem sežere balíček žvýkaček či pytlík bonbonů, hrozí mu velké potíže. Již 2 kousky žvýkačky vyvolají hypoglykémii u 9 kg psa. Umělé sladidlo obsažené ve žvýkačkách a cukrovinkách stimuluje pankreas k produkci inzulinu a ten způsobí prudký pokles gylémie. Při hypoglykémii se dostaví letargie, zvracení, nekoordiance pohybu až  koma a jaterní selhání. Otrava se projeví už za půl hodiny po pozření žvýkaček.

Sůl           sůl

Sůl (chlorid sodný) je pro psy (stejně tak jako pro lidi) ve velkém množství jedovatá. Při nadměrné konzumaci soli (brambůrky, mořská voda, solná dekorační lampa) jsou psy žízniví, více močí. V extrémním případě nadbytek sodíku ovlivní činnost srdce a psovi hrozí smrt. Příznaky otravy jsou zvracení, průjem, deprese, třes, hromadění tekutiny v těle, potácivá chůze, zvýšená tělesná teplota. Letální dávka pro psa je 4 g/kg živé hmotnosti soli.

Jak poznáte, že pes je otrávený jídlem

Pokud u svého psa pozorujete tyto příznaky, ihned kontaktujte svého veterináře!

  • únava bez příčiny
  •  malátnost
  • neochota k pohybu,  potácivá chůze
  •  nechutenství
  •  průjem
  • zvracení
  • dávení  a slinění
  •  zrychlené dýchání nebo lapání po dechu
  • bušení srdce, nepravidelnost srdečních ozev
  • absolutní apatie

A nezapomeňte, každý pes je jinak citlivý, a to, že sousedův Alík běžně žere rozinky a ořechy neznamená, že tomu vašemu hafíkovi, byť i jediná rozinka, nezpůsobí vážné zdravotní potíže.

Co dělat, pokud váš pes snědl čokoládu?

Jste-li přítomni, okamžitě zabraňte psovi v konzumaci. Vyvolejte zvracení, zkontrolujte obsah zvratek, zda pes vyzvrátil vše, co snědl. Jeďte na veterinu.

Pokud jste se vrátili domů a zjistili, že vám pes snědl vaší čokoládu. Volejte na nejbližší veterinární kliniku, sdělte jim, co se stalo a vydejte se ihned na ošetření.

Proto se uvedeným surovinám obloukem vyhněte a zbytečně neriskujte zdraví svého kamaráda.

Odkaz na toxikologickou veterinární databázi zde.