Jak správně krmit kočku? Kočka není pes, jí často a po malých dávkách

kočka lov

Abychom mohli správně krmit kočku, je potřeba se podívat na jejich stravovací návyky z co nejpřirozenějšího hlediska.

Kočka je masožravec

Kočka domácí je domestikovaná kočkovitá šelma. Kočky jsou teritoriální, mají své denní rituály a přirozený je pro ně lov. Během domestikace, která neprobíhá tak dlouho jako u psa (cca před 8 tisíci lety), se jen málo změnilo jejich přirozené chování a potřeba lovu kořisti – tedy přirozené potravy.

Kočky jsou striktní masožravci, jediný rostlinný protein v jejich přirozené stravě je obsah trávicího traktu jejich kořisti.

Kočky málo pijí, neboť jejich přirozená kořist obsahuje  cca 70 % vody. Mkoček je koncentrovaná a má kyselé pH (6- 6,5). Střeva koček jsou krátká, uzpůsobená k rychlému trávení.

Kočky mají ze smyslů vyvinutý nejvíce zrak a čich, naopak chuť je velmi málo vyvinutý smysl. Nemají receptory pro sladkou chuť, o to více mají vyvinuté receptory pro bílkoviny a tuky, dokáží rozpoznat zkažené  maso nebo žluklý tuk.

Zajímavostí je, že kočky, pokud mají možnost sami regulovat svůj příjem potravy (lov), se nepřejídají, vše vychází z přírody, přecpaná kočka by těžko ulovila další kořist.

Co má obsahovat správná kočičí strava?

V kočičí dietě jsou nezbytné tyto esenciální aminokyseliny:taurin, arginin, valin, leucin, isoleucin, threonin, methionin, lysin, tryptofan, fenylalanin, histidin.mastných kyselin jsou nejdůležitější kyselina linolová, alfa-linolenová a kyselina arachidonová. Všechny tyto komponenty se nacházejí v živočišných proteinech.

Ve výživě koček platí, že čím kvalitnější protein dieta obsahuje, tím menší je jeho spotřeba.

Vitamín A je ve výživě koček nepostradatelný, neumějí si jej narozdíl o psa vytvářet z rostlinného beta-karotenu a tím pádem ani vytvářet vitamín D v kůži.

Dobré zdroje nenasycených mastných kyselin a vitamínů rozpustných v tucích (A,D,E,K) jsou ryby.

Kočky mají také zvýšenou potřebu vitamínů sk. B (thiaminu (B1), niacinu (B3) a pyridoxinu (B6)), tyto vitamíny jsou nepostradatelné jako součást metabolických cyklů v organismu, a pokud kočka konzumuje více syrových ryb (obsahují enzym thiaminázu), musí o to víc přijímat těchto vitamínů.

Kočky nepotřebují přijímat uhlohydráty z potravy, mají velmi nízkou aktivitu enzymů na štěpení sacharidů – maltázy, izomaltázy, sacharozy. Dokonce ve slinách nemají enzym amylázu k rozkládání sacharidů. Naopak sacharidy si vytváří glukoneogenezí v játrech z bílkovin a tuků z potravy.

Při nadměrném příjmu sacharidů v dietě se tyto uhlohydráty ukládají ve formě depotních tuků a ovlivňují metabolismus sacharidů umělým zvyšování krevní glykémie, u koček se rozvíjí obezita a další onemocnění, jako např. cukrovka či močové kameny. (nadbytek sacharidů v dietě negativně ovlivňuje hospodaření s inzulinem a činnost pankreatu a štítné žlázy)

Kočka má v krmivu přijímat 50% energie z bílkovin, 40% energie z tuků a 10% energie ze sacharidů.

Co potřebuje dospělá kočka denně sníst?

  • bílkoviny 4-5 g/kg a 1000 kcal/krmiva
  • tuky min. 9 % ze sušiny krmiva, ale ne více jak 70%
  • arginin 1% ze sušiny krmiva
  • taurin 0,1 – 0,2 % ze sušiny krmiva
  • vláknina do 5% ze sušiny krmiva
  • nenasycené mastné kyseliny, viatmín A a D, vitamíny sk. B

Zajímavostí kočičí výživy je fakt, že odstavená koťata preferují ta krmiva, která byla podávána jejich matkám během gravidity a kojení, proto se velmi doporučuje koťata krmit stejným krmivem jako jejich matky a až postupně je převést na nový způsob výživy, pokud dosavadní nebyla zcela vhodná.

Chovatelské rady o výživě koček

Vhodné je kočku od začátku zvyknout na pestrou stravu. To znamená nedávat jí jen jednu příchuť kapsiček, ale měnit příchuti, strukturu a vlhkost krmiva. Později hrozí nadměrná vybíravost.

Není však vhodné měnit často značky a druhy krmení. Tedy, krmíte-li granulemi jisté značky – můžete měnit příchuti stejného krmiva, ale ne značku.

Při změně značky krmiva má být přechod pozvolný, během týdne přidáváte po troškách nové granule ke starým, tak aby se dodržela denní dávka. (např. v pondělí dáte 1/7 nových do 6/7 starých granulí, v pátek to bude 5/7 nových a 2/7 starých). Den ode dne s podíl nových ku starým granulím zvyšuje. Tím se předchází zažívacím potížím. Samozřejmě, vyskytne-li se nějaký problém s trávením či alergie, nové krmivo již nepodávejte.

Je velmi důležité krmit vysoce kvalitními krmivy s vysokým obsahem bílkovin a tuků podávané při pokojové teplotě. Kočky vnímají velmi intenzivně vůně a pachy a teplé jídlo více připomíná “kořist”.

Kočky jsou gurmánky, své jídlo si umí vychutnat, nejdříve jej očichají a pak si uždibují kousek po kousku, občas si jej vytáhnout z misky a jedí jej opodál. Proto je vhodné mít pod miskami podložku, na kterou si můžou krmení “odkládat”.

Kočky jedí vícekrát denně (10 až 16-krát denně), vhodný způsob krmení je ten, že kočka má buď neomezený přístup k suchému krmivu a vodě po celý den a nebo jí je předkládána potrava měkká či čerstvá cca 5x a více denně.

Pozornost věnujte i výběru misek na krmení a vodu. Miska má být akorát velká, ne z plastu a umístěná daleko od záchůdku.

S výběrem vhodného krmiva si dejte na čas a nenechte si prodejcem vnutit to, co je zrovna v akci. A není pravdou, že kvalitní krmivo je to nejdražší. Zajímá–li vás více o výběru vhodné krmiva pro vaši kočku, přečtěte si i další články.

 

 

Leave a Reply