Víte, jak správně krmit kočku?

správná výživa koček2

Zajistit kočkám správnou výživu není zrovna snadné, zvláště pokud se jedná o ušlechtilou bytovou kočku, která nemá možnost přirozeného lovu a samostatném rozhodování o své kořisti.

Venkovní kočky to mají snadnější, buď uloví dostatečné množství jídla a nebo se nadlábnou připraveného od majitelů, až se večer vrátí z obchůzky.

Ve všech případech je ale důležité myslet především na kvalitu předkládané stravy a snažit se kočkám zajistit krmivo co nejpodobnější tomu přirozenému.

Jaké jsou možnosti, jak správně krmit svou kočku?

Kočkám můžeme podávat stravu komerční, (granule, kapsičky, konzervy), doma připravovanou stravu vařenou či BARF a nebo kombinace všech těchto možností.

Nejprve krátce ke každému způsobu krmení.

  1. Komerční krmiva

Nejrozšířenější a chovateli nejoblíbenější je zkrmování komerčního krmiva. Mezi komerční krmiva patří veškeré granule, kapsičky, konzervy, pamlsky, které majitel snadno zakoupí nachystané a zabalené od výrobce v obchodě. Nejčastěji majitelé své kočky krmí granulemi různých značek a složení.

Všeobecně platí pravidlo, že kvalita se nepozná podle hezkého obalu, ale podle složení. I mezi komerčními výrobky lze najít velmi kvalitní a vhodná krmiva pro většinu koček. Jejich velkou výhodou je snadné použití, dávkování a skladování. Mezi nevýhody patří to, že málokdo se vyzná ve složení a obchodníci mají dost silné argumenty, proč vám prodat zrovna tento pytlík, ačkoliv moc dobře vědí, že to není “to pravé ořechové”.

A bohužel to platí i o veterinárních ordinacích. Ve většině z nich, kromě speciálních veterinárních diet, seženete i krmivo pro mazlíčky. A i toto krmivo má také různé složení a kvalitu, ač jej kupujete u veterináře. Už i sem se dostalo krmivářské lobby a za motivační program a hezké letáčky jsou majitelům doporučována krmiva, se kterými by veterinář jistě svou kočku nekrmil.

  1. BARF (Krmení syrového masa včetně kostí a příkrmem)

Krmení syrovým masem je další možnost výživy koček. Všeobecně se doporučuje syrové maso před podáváním přemrazit při – 20°C po dobu min 72 hodin, zničí se tím případní parazité. Kočky mají velmi kyselé pH v žaludku, tudíž z mikrobiálního hlediska je riziko krmení syrového masa nízké. Dále je potřeba maso střídat, protože každé maso z jiného živočišného druhu má jiné složení. Pro zachování vyvážené nutriční dávky se podávají masité kosti, celá vejce a zelenina a ovoce. Pokud se vám BARFování zamlouvá, nejjednodušší je kočku nechat přirozeně lovit a v případě potřeby ji takto přikrmovat.

Bohužel dost často se stává, že kočka upřednostní snadno dostupnou potravu na misce před lovem a vám pak nezbude nic jiného než obstarávat pestrý jídelníček vaší šelmičce sami.

Velká výhoda BARFu je, že podáváte syrové krmivo s velkým množstvím přírodních enzymů, tedy co nejpodobnější stravě přirozené. Nevýhodou je časová náročnost přípravy, nutnost plánovat jídelníček a znát přesné požadavky kočičí stravy, neboť dlouhodobě jednostrannou výživou můžete své kočce ublížit.

  1. Vařená, doma připravovaná strava

Ihned z kraje je nutné si uvědomit, že se zde bavíme o stravě připravované cíleně pro kočky a ne o zkrmování kuchyňských zbytků!

Výhodou doma připravované stravy je, že máte naprostý přehled o složení jejího jídelníčku, můžete zaručit jakost surovin a v případě dietních opatření je toto dobrá alternativa k veterinární dietě.

Během tepelného opracování se však ztrácejí vitamíny a enzymy, tyto je potřeba nahrazovat přírodními preparáty, jinak kočkám hrozí deficit ve výživě.

Nevýhodou této metody je její časová náročnost, cena a nekompletnost v případě neznalosti nutričních požadavků.

Kombinace všech výše zmíněných metod

U zdravé dospělé kočky, která je zvyklá být takto krmena, nebývá žádný problém. Krmivo se v žaludku smíchá je je tráveno společně. Sice syrové složky se tráví déle a déle zůstávají v trávicím traktu, ale nemusí to způsobovat zažívací potíže.

Jak často je správné krmit kočku?

Model 1: Pouze suché granulové krmivo k dispozici po celý den - kočky přirozeně málo pijí a při zkrmování pouze suchého krmiva může časem dojít k onemocnění močových cest, proto nedoporučuji krmit pouze suché krmivo.

Model 2: Suché granulové krmivo k dispozici po celý den a k tomu několikrát denně šťavnaté krmivo – tuto variantu doporučuji nejčastěji, kočka má neustálý přístup ke krmivu a přitom díky vlhkému krmivu je jí dopřáno i dostatečné množství tekutin.

Model 3: Vlhké krmivo několikrát denně (min.5x) – pokud se vlhké krmivo ponechá déle stát, dochází k znehodnocení, oschnutí a pomnožení bakterií, ale tato varianta je ideální nejen z hlediska prevence onemocnění močových cest. Pozor jen na kvalitu předkládaného krmiva.

Model 4: Vlhké krmivo nebo syrové krmení pouze 1- 2x denněnevhodné, kočka má potřebu žrát několikrát denně cca 10x a více, což jí nutí přecpat se a pak hladovět.

(kočka přemýšlí tak, že po lovu je vždy krmení – krmivo by tedy mělo být vždy k dispozici. Přes den, i když jste v práci, se kočka krom spánku a hygieny věnuje i hře – lovu, a pokud nemá svou kořist, je frustrovaná a může to vést k psychickým a zdravotním potížím)

Co je tedy správná výživa kočky?

Správná je ta výživa, která splňuje nutriční potřebu kočky, je vyvážená, zdravotně nezávadná a kočce prospívá ve všech ohledech. (kočka nemá zažívací potíže, produkuje přiměřené množství stolice a moči, má krásnou lesklou srst, klidnou kůži a je v dobré kondici)

Pro žádného mazlíčka nelze jednoznačně bez předchozí konzultace doporučit vhodnou stavu, všechny metody mají svá pozitiva a negativa a vždy záleží na individualitě jedince.

Zajímá vás více o správné výživě koček? Přečtete si i tento článek.

Pokud si stále nejste jistí, že své micině dopřáváte vše, jak je třeba, napište mi, ráda vám poradím.

Leave a Reply