Proč kočky málo pijí?

kočka pije vodu

Kočka pochází ze suchých oblastí Asie a Afriky, tedy z pouští.

Kočka požírá celou svou kořist, nejčastěji drobného živočicha, jehož tělo tvoří kůže a srst, svalovina, kosti a vnitřní orgány, což je dostatečný přísun vody pro organismus.

(Složení těla myši domácí: asi 82% těla je tvořeno vodou, 8% je maso, to tvoří z 44% bílkoviny a 30% tuky, zbytek jsou kosti, srst a jiné)

Kočky krmené převážně suchou potravou (granule, obsah vody do 10%) pijí sice na první pohled více vody, avšak v porovnání s kočkami krmenými mokrou stravou (obsah vody až 80 % v krmivu) je to až polovinu přijaté vody denně méně.

Moč koček je přirozeně hodně koncentrovaná, jeli však špatná skladba potravy a nedostatečný příjem tekutin a tím i špatná diuréza (vylučování moči), hromadí se tato koncentrovaná moč v organismu a při převaze iontů a minerálů a vlivem působení špatného pH (dáno potravou, když obsahuje hodně rostlinných složek, tak pH stoupá, je více zásadité), ty se usazují a vznikají problémy – močové kameny, písek.

Proč kočky nechtějí pít

Kočky mají snížené vjemy pro „žízeň“, neboť jsou zvyklé z přírody, že kořist obsahuje dostatečné množství vody. Kočce může vadit i umístění misek na vody, misky samotné, vliv má i velikost, hloubka a materiál misky, kvalita vody, její složení, teplota, čerstvost.

I zde platí pravidlo 1+1 miska na vodu pro jednu kočku.

Kočky jsou velmi citlivé k cizorodým látkám, nepoužívejte proto zejména plastové misky na vodu nebo z neprověřených materiálů, je zde možnost uvolňování těžkých kovů či ftalátů do vody.

Doporučení: používejte pouze kvalitní keramické či skleněné misky pro lidi, vhodné do mikrovlnné trouby či myčky nádobí.

Jak přimět kočku více pít

V zájmu zdraví kočky by měla dospělá kočka denně přijmout alespoň 30 -50 ml/kg tekutin. Ve vlhkém krmivu nebo přírodní stravě je obsaženo celkem dostatečné množství vody, avšak v suchém krmivu je pouze velmi malé množství vody, proto kočku, která přijímá pouze granule, je nutné podporovat v příjmu tekutin.

Kočkám se doporučuje kromě suchého krmiva přidávat i krmivo vlhké (konzervy, paštiky) a nebo čerstvé maso.

Pokud kočce dáváte denně vlhké krmivo, je vhodné i přes to kontrolovat denní příjem vody a produkci moči. Do vlhkého krmiva lze přidat pár lžiček vody nebo nesoleného vývaru navíc.

Chceme-li dosáhnout vyššího zájmu o příjem vody, je vhodné kočce pití zpříjemnit, dopřejte jí proto různé zdroje vody: různé velikosti a tvary misek na různých částech obydlí nebo kočičí fontánky, vodu tekoucí přímo z kohoutku, atd.

I voda samotná má pro kočku mnoho “tváří”, lze použít klasickou vodu z kohoutku – odstátá nebo převařená, balenou kojeneckou vodu, vodu dešťovou.

Kočkám k pití nepodávejte kravské mléko – obsahuje mléčný cukr, který kočka neumí strávit, vznikají průjmy.

K obzvláštnění lze použít náhradní kočičí mléka, neslaný velmi slabý masový vývar.

Každá micina má své libůstky a to, co vyhovuje jedné nemusí být atraktivní pro kočku druhou. Je potřeba zkoušet a hledat.

Na závěr krátké video, jak pije kočka a pes. Příjemnou zábavu.

 

 

Leave a Reply