Dieta jako součást léčby

dieta jako lék

Při mnoha onemocnění vám veterinář doporučí speciální dietu nebo potravinový doplněk jako součást a podporu terapie. Bohužel v dnešní době to u mnoha majitelů vyvolá spíše obavy, vážně lze „obyčejnými granulemi“ vyléčit zvíře?

Nejdříve je potřeba si uvědomit, že nemoc je stav organismu, kdy je něco v nepořádku, tělo nefunguje tak jak má a projeví se příznaky nemoci.

V době léčby se snažíme pomocí medikamentů (léků), dietou (krmivem) a úpravou životního stylu (pohybový klid nebo fyzioterapie) omezit zhoršování klinických příznaků a urychlit proces hojení.

V době uzdravování, v rekonvalescenci, je tělo vystaveno velké zátěži, musí bojovat s nemocí a také se uzdravovat, na což spotřebuje velké množství energie. Navíc, některé onemocnění s sebou nesou i specifické nároky na přísun enzymů, aminokyselin a vitamínů, které přímo či nepřímo ovlivní průběh uzdravování.

A nyní příklad, jak dieta může pomoci během léčby

Při onemocnění trávicího traktu je potřeba tělo dále nezatěžovat těžkým a tučným jídlem, ale naopak mu dopřát potravu bohatou na energii a snadno stravitelné složky. Navíc stěna střeva při zánětu jinak vstřebává a propouští živiny, tělo kolikrát trpí nedostatkem nutrientů a vitamínů a naopak je silně zaplavováno toxiny mikroorganismů.

Vhodně nasazená dieta (komerční či vařená) pomůže v tomto období tělu doplnit živiny a vitamíny, ale i díky obsahu prebiotik a probiotik rychle správně kolonizovat střevo a obnovit jeho funkci bez zbytečného zatížení. A antibitika kolikrát nejsou ani třeba.

Co je důležité dodržovat při předepsání veterinární diety?

  • Pokud máte pochybnosti, mluvte se svým lékařem, zajisté vám rád vysvětlí, proč je potřeba dietu podávat a jaký cíl se očekává.
  • V některých případech lze kromě speciální komerční veterinární diety též volit dietu doma připravenou, výhody a nevýhody s vámi probere váš veterinář.
  • Někdy lze pouze obohatit vyhovující krmivo o např. esenciální  mastné kyseliny, jindy bude potřeba kompletní změny krmiva.
  • Vždy je důležitá spolupráce majitele zvířete i celé rodiny, protože pokud mazlíčkovi krom předepsané stravy bude někdo potají přidávat něco jiného, či naopak nedodržovat podávání diety, výsledek se nemusí dostavit či naopak se může pacientovi i přitížit. A důvod, proč ta drahá dieta nefunguje je hned na světě.
  • Efekt placebapsychika je mocná zbraň, a naši svěřenci jsou nám emočně velmi blízcí, tudíž, pokud páníček nemá o dietě valné mínění, psovi zaručeně chutnat nebude a požadovaný efekt nebude jistě tak výrazný, jako v případě cílené spolupráce.
  • Veterinární dieta je krmivo, podpora terapie, ale v mnoha případech, kdy onemocnění není tak vážné může být plnohodnotnou náhradou ba přímo i jediným řešením k úpravě zdravotního stavu.

např. při urolitiáze (moč. kameny) je principem léčby a rozpouštění kamenů úprava stravy tak, aby pacient produkoval dostatečné množství moči o správném pH. Tedy, dalo by se říct, že dieta je lék.

Je dieta lék? Lze “pouhou” dietou léčit zvíře?

Mnoho onemocnění lze velmi dobře zvládnout úpravou stravy, kdy se do potravy přidají a nebo k výživě použijí přesně komponované diety s cílem pozitivně ovlivnit uzdravování.

Při mnoha onemocněních dochází ke ztrátám vitamínů a minerálií, v těle pacienta dochází k metabolickému rozvratu a deficitu esenciálních mastných kyselin. Řada makroprvků je v metabolismu nezbytných jako kofaktory reakcí a při jejich nedostatku syntézy neprobíhají jak mají. Cílem specifické diety je řešit tyto výpadky a cíleně tělu dopřát to, co potřebuje.

Před nasazením speciální diety (ačkoliv jsou veterinární diety či recepty na vařenou dietu dnes běžně k sehnání na internetu) je vždy nutné se poradit s veterinářem a nechat jím zvíře odborně vyšetřit. Protože pokud nebude pacient kompletně vyšetřen může dojít k přehlédnutí jiného zdravotního problému a nerozumně nasazenou dietou pacientovi neúmyslně ublíženo.

Př.1 Principem redukční diety psů a koček je zvýšení příjmu proteinů a snížení přijaté energie, ubráním sacharidů a tuků, avšak vyšší příjem bílkovin je náročnější na metabolické zparcování a v případě špatné činnosti ledvin může zvíře i ohrozit, tedy pokud chcete svému zvířeti nasadit vysokoproteinovou dietu, vždy by mělo mít vyšetřenou činnost ledvin a jater.

Př. 2 Léčba urolitiázy (močových kamenů) se provádí také pomocí diety, avšak jak víte, který typ močových kamenů má váš mazlík bez předchozího vyšetření močového sedimentu? Princip bude stejný, dostatečná diuréz a snaha rozpustit kamínky, ale liší se pH moči, které je k tomu potřeba udržovat.

Která onemocnění lze řešit dietou?

Nejběžnějším zdravotním problémem u psů a koček, který se řeší dietou je průjem a jiné zažívací potíže. Už pouhá úprava jídelníčku nese kýžený efekt.

Onemocnění dolních cest močových – např. nespecifický zánět močových cest koček a urolytiáza u psů – dieta má za cíl zlepšení psychické pohody a dostatečnou produkci moči o správném pH.

Některé fáze onemocnění cukrovkou – pro udržení hladiny cukru v krvi je správná dieta v častých malých dávkách nezbytností.

Rané kardiomyopathie – L-Carnitin má protektivní funkci na srdeční svalovinu.

Celková rekonvalescence – podpora imunitního systému vitamíny a esenciálními mastnými kyselinami.

Takže, když se selským rozumem podíváme na to, proč vám veterinář při léčbě onemocnění doporučí veterinární dietu, nedělá to zpravidla proto, že z vás chce vytáhnout ještě pár stovek za granule, ale proto, že si velmi dobře uvědomuje, že právě tato kombinace látek a složek potravy pomůže pacientovi k rychlejšímu uzdravení a zkrácení doby léčby, což ve výsledku přináší úsporu právě majiteli.

Co tedy říci závěrem?

Speciální dieta je v léčbě mnoha onemocnění nenahraditelná a leckdy i sama o sobě dostačující, avšak musí být vhodně podaná a s jasným cílem.

Komunikujte se svým lékaře, vždy je více alternativ a výrobců speciálních veterinárních diet, určitě se najde taková, která bude vašemu mazlíčkovi vyhovovat a hlavně chutnat.

Potřebujete poradit s vhodnou dietou pro svého mazlíčka? Neváhejte mě kontaktovat.