3 velké omyly v BARFu

Barfování se v poslední době těší velké oblibě, a také se o tom každý druhý rád pochlubí na internetu. Jsou ale „horké vody“, do kterých se málo komu chce ponořit, a na to se dnes podíváme. Tedy, jaké nejčastější zažité omyly jsou kolem barfu stále aktuální?

Mýtus 1: Syrové kosti jsou bezpečnější než vařené

Ne nejsou, jediné bezpečné kosti jsou žádné kosti.

Proč si tolik lidí myslí, že syrové kosti jsou pro zvíře bezpečné? Mýtus vzniká díky tomu, že při barfování je potřeba doplňovat vápník, který je obsažen mimo jiné v kostech.

Oblíbené na krmení jsou drůbeží krky, jde o masitou kost, která obsahuje asi 75 % kostí a 70% vody. Obsahuje asi 17 g bílkoviny, 1726 mg vápníku a 1099 mg fosforu ve 100 g. Krom toho sodík, draslík, a stopové prvky. Z výživářského pohledu není co vytknout, i stogramová porce dostatečně pokryje denní potřebu vápníku pro 25 kilového psa.

Proč se kosti krmí a jak lze rizika snížit?

Rizikem je však kost samotná. Masité kosti se podávají z důvodu stravitelnosti, využitelnosti a vstřebatelnosti vápníku, také pro „údržbu“ zubů, tedy při okusování dochází k mechanickému očišťování zubů. Toť výhody.

Při tepelném opracování dochází ke strukturálním změnám ve stavbě kosti, ta se snáze štěpí. Odštěpky mohou způsobit poranění zažívacího traktu i dutiny ústní. To ale můžou i kosti syrové! Ty také pes musí mechanicky zpracovat na menší části, při hryzání taktéž hrozí poničení zubů a zranění v dutině ústní. Navíc syrová kost obsahuje znatelně vyšší množství bakterií, které v případě poruchy trávení (při uvíznutí kosti např.) způsobují rychlé pomnožení a zahnívání kosti.

Alternativou je zkrmovat syrové masité kosti pomleté, v případě, že se majitel nechce zkrmování kostí vzdát. Není zde pak efekt “čištění“ zubů, ale sníží se tím riziko poranění a uvíznutí kosti při zachování nutričního přínosu. Riziko zapískování (zácpy) a bakteriální kontaminace se však nesnižuje!

Na okusování, pro zábavu a prosliňování dutiny ústní, lze předkládat hračky k tomu určené (např. Kongy) a nebo jelení paroží. Jelení paroží je přirozené, přírodní, nízkolarorické a chutné zpestření, a na rozdíl od bůvolích šlach a kůží, nemůže způsobit strangulaci jazyka či ucpat vstup do dýchací trubice.

Kosti je možné z jídelníku také kompletně vypustit a nahradit je podáváním např. drcených vaječných skořápek a nebo minerálních doplňků. Lze též používat masokostní/kostní moučku.

Mýtus č.2: Maso lze v dietě nahradit mléčnými výrobky. Mléčné výrobky (např. tvaroh) jsou dobrým zdrojem vápníku

Při procházení barfařských stránek častokrát narazíte na doporučení zařazení „tzv. mléčného dne“, tedy dne, kdy se nekrmí maso, ale jen mléčné výrobky. Hned v zápětí následuje upozornění, že pouze mléčné výrobky, nikoliv mléko. Ale proč?

Zprvu by stálo za vyvrácení, že syrové kravské mléko je pro psy nevyužitelné. Pes, jakožto savec, je uzpůsoben přijímat mléko jako potravu v prvních měsících života, v průběhu se mění jen schopnost zužitkovávat jeho komponenty, (klesá obsah enzymů laktázy), v případě kravského mléka jde zejména o cukr laktózu. A stejně tak jako u lidí, někomu trávení mléka problémy v dospělosti nedělá a někomu ano.

A ano, rozdíl ve psím a kravském mléku je značný, zejména v obsahu tuku, což ale v lidském mateřském a krvaském mléce je taky. Tedy, zda podávat mléko a mléčné výrobky jako takové, je otázkou volby majitele psa, ve většině případů je pro psy mléko a mléčné výrobky bezpečné a stravitelné i v dospělosti.

Mléčné výrobky jsou výrobky z mléka, které vznikají různými cestami (kysání, zkvašování, zrání, atd.) a zejména ty komerční jsou tepelně ošetřené – pasterací, termizací, UHT atd. Otázkou na chovatele zůstává, proč k syrové stravě zařazovat tepelně zpracované složky? Obsah laktózy se mění jen mírně, avšak obecně se zlepšuje jejich stravitelnost.

Tabulka 1

100 g Energie bílkovina laktóza vápník fosfor
Mléko 3,5 % tuk 65 kcal 3 g 4,8 g 120 mg 92 mg
Jogurt 3,5 % tuk 68 kcal 4 g 3,2 -4,5 g 120 mg 92 mg
Tvaroh tučný 160 kcal 11 g 2,6 – 4 g 95 mg 187 mg

Pozn.: Při fermentaci cukrů (laktózy) ve střevech vzniká plyn, což může nadýmat a způsobovat průjmy. Jakožto při zpracovávání i jiných sacharidů, např. z ovoce, obilovin. Kozí mléko obsahuje 4,4 g laktózy ve 100 g.

Pokud se mléčné výrobky podávají jako zdroj vápníku, jedná se o celkem nevhodnou surovinu, obsah vápníku není zase tak závratný, že by bylo doporučitelné zařazovat mléčné výrobky jakožto jediný zdroj vápníku. Poměr mezi vápníkem a fosforem je v mléčných výrobcích asi 1,3 -1,5:1, v případě velmi doporučovaného tvarohu je ale obrácený, tedy tvaroh není zdrojem vápníku, ale fosforu.

Takže pokud někdo štěňátkům přidává tvaroh s ovocem jako zdravou svačinku na doplnění vápníku, zadělává svým psíkům na pěkný průšvih v podobě rizika rozvoje sekundární nutriční hyperparatyreózy.

Pokud se podávají mléčné výrobky jako zdroj bílkovin, jedná se o potraviny na bílkoviny relativně chudé. Lepším zdrojem bílkovin jsou vejce, (luštěniny a semena).

Kdy je vhodné zařazovat mléčné výrobky do diety?

Pokud je potřeba v jídelníčku omezit protein jako zdroj fosforu a dusíkatých látek (zejm. Ledvinné diety) a nebo v případě diet šetřících (slinivka, játra), zde jsou rychlým a kvalitním zdrojem energie, tuků, bílkovin.

Mýtus č.3: Barf je pro psa a kočky nejlepší volbou v případě alergií

Jak vznikl fenomén potravních alergií u psa a kočky? Jednoduše, když se neví, proč má mazlík průjem a majitelům se nechce investovat do diagnostika, je rychlejší (a levnější) zvíře označit „alergie na kuřecí maso“.

Potravní alergie se u domácích mazlíčků vyskytují, ale relativně vzácně. Bohužel projevy alergií jsou různé, od průjmů po kožní výsevy a škrábání. Daleko častěji jsou skutečným problémem infekční onemocnění, parazitární invaze, plísně a jiné dermatitidy, a nebo prostým podrážděním GIT různých příčin, přijetím toxinů z potravy, a celkovou dysmotilitou střev.

Když pes/kočka pozřou kuřecí granule a mají zažívací obtíže, ještě to hned neznamená, že jsou alergičtí na kuřecí maso. Proč?

Každý výrobce používá jiný zdroj surovin, proto pokud zvířeti nesedí receptura granulí s kuřecím masem toho konkrétního výrobce, nelze hned psa označit za alergického na kuře, neboť v té granuli není jen to kuře, ale spousty dalších peptidů a složek, které mohou vyvolávat obtíže. Také kolikrát pouhá změna výrobce krmiva může „alergii“ vyřešit. Vliv má i výrobní proces a skladování, či pouhá prudká změna v jídelníčku.

Eliminační dieta

Pokud je podezření na potravní intoleranci či alergii, jediná spolehlivá metoda je eliminační dieta s provokačním testem. Eliminační dieta je strohá krmná dávka s jedním zdrojem doposud nepoužitých bílkovin, sacharidů a tuků. Je potřeba ji podávat min. 8 týdnů, ideálně ale 13 týdnů, a je nevhodná pro zvířata v růstu a jiným zdravotním omezením. Nejvhodnější při eliminačních dietách je zkrmovat všechny peptidy štěpené (hydrolyzované), s co nejmenší velikostí (pod 10 kDa), jen tak lze doopravdy zaručit, že předkládané krmivo je nedráždivé.

Zásadní problém v “senzitiv” komerčních  krmivech je ten, že většina takto označených krmiv, není ve skutečnosti hypoalergenní a natož vůbec není vhodná pro eliminační dietu. Zase se jedná pouze o reklamní trik prodejců. Vhodné krmivo pro zvíře s podezřením na potravinovou intoleranci/alergii je hydrolyzované a nebo holistické.

Při barfu je výhoda, že majitel sám připravuje krmnou dávku a může zaručit, že se zvířeti nepodá nic jiného, než by měl. Ale nemůže zaručit kontaminaci surovin na vstupu, a to, že i zdánlivě bezproblémová surovina není pro zvíře dráždivá, viz. štěpené peptidy.

Obecně lze tedy říct, že pro výživu mazlíčků je zcela zásadní volit co nejkvalitnější suroviny. V případě intolerance/alergií je barf jednou z možností (dobrých možností), ale také nemusí být řešením, pokud je problém způsobený např. infekcí.

Jak zjistit, že pes na barfu skutečně prospívá

Doposud nebyla publikována žádná vědecká studie, která by prokazovala zdravotní přínost pro zvířata krmená barfem a benefity oproti běžnému komerčnímu krmivu. Vše se opírá o empirické hodnocení majitelem.

Dostupné krevní testy neodhalí zdravotní rizika, tělo se snaží vždy udržet homeostátu (rovnováhu) a bere vápník ze zásob (kostí) a aktivuje jiné metabolické a hormonální cesty. Vypovídající hodnota testů je nízká. Také hladiny některých vitamínů a stopových prvků se špatně stanovují a nebo nestanovují vůbec, a zvíře může být defecitní, i když hodnoty se zdají být “v pořádku”.

Zodpovědnost za krmnou dávku je na majiteli zvířete krmeného barfem, a je velmi důležitá angažovanost majitele vzledem k hodnocení zdravotního stavu zvířete.

Jak si majitel může posoudit, že zvíře dobře prospívá?

  • kvalita srsti a stav kůže
  • aktivita
  • výskyt zdravotních obtíží
  • fecal scoring
  • BCS, MCS

Nejste si jistí krmnou dávkou, mazlíček neprospívá jak by měl? Kontaktujte mě, najdeme řešení.

Recept. Psí bezlepkové piškoty

Psi jsou jako malá děcka, milují pochvaly a dobroty. Není nad to jim ty nejlepší mňamky připravit doma, s láskou a z přesně známých surovin.

 

SONY DSC

Dneska to budou oblíbené psí piškoty, ale bez cukru a lepku. Prostě takové bezpečné psí odměny. Teď se bude trénovat jedna radost!

Co budete potřebovat:

  • 2 vejce
  • 150 g bezlepkové mouky (např. Jizerka)
  • 25 g škrobu (bramborový nebo kukuřičný)
  • 1 ČL kypřící prášek bezfosfátový
  • 3 PL vlažné vody
  • špetka soli
  • špetka skořice

Alternativy: lze použít 1:1 bezlepkovou mouku a např. pohankovou mouku a nebo samozřejmě i celozrnou špaldovou, pokud netrváte na grain free variantě

Postup přípravy psích piškotů

Vyšleháme zvlášť žloutky s vlažnou vodou do pěny. V jiné míse ušleháme tuhý sníh s bílků (lze si pomocí špetkou soli). Do žloutků přisypáváme po troškách mouku smíchanou s práškem do pečiva a škrobem. Ovoníme špetkou skořice. Až je těšto tak akorát husté (spíše ale řidší), opatrně zapracujeme sníh z bílků.

Na plech vyložený pečícím papírem tvoříme lžičkou hromádky dostatečně od sebe vzdálené, hromádky se běhěm pečení nafouknou a spadnou . Pečeme ve vyhřáté troubě na 170º C do zezlátnutí, asi 10 minut.

Po vychladnutí uchováváme ve vzduchotěsné nádobě.

Z těsta bude asi 80 ks piškotů. Cena této dávky se pohybuje okolo 25 Kč.

Proč psům není dobré dávat klasické dětské piškoty? Jaké dobroty je lepší si nechat jen pro sebe a s čím se naopak můžete se psem podělit si můžete přečíst zde.

Může pes mléko? A brambory? Co vše je a není vhodné v psím jídelníčku.

Dnes se podíváme na pár obyčejných surovin, které se běžně používají k výživě psů. Jsou pro ně ale zdravé a vhodné?

  • Může pes pít mléko?

Ano, pes může pít mléko, (i kravské), ale!

Pes je savec, od narození do odstavu pije mateřské mléko. Jeho střeva však v průběhu dospívání ztrácejí propustnost pro tak velké bílkoviny, jako je kasein a jiné globuliny.

Je prokázáno, že řada psů trpí nesnášenlivostí na laktózu, mléčný cukr z kravského mléka. Mléko pro psy je zbytečně tučné a špatně vstřebatelné, nemá pro psa nutriční význam.

  • Může pes mléčné výrobky?

Ano, pes může konzumovat zpracované mléčné výrobky, jako je tvaroh, jogurt, sýr, atd.

Během zpracování dochází k vyvázání kaseinu, rozštěpění a fermentaci laktózy. Mléčné výrobky jsou pro psa lépe stravitelné než syrové mléko. Otázkou však zůstává, proč je chcete psovi podávat? Jako zdroj bílkovin a nebo jako zdroj vápníku? Nebo prostě jen tak, jako pamlsek.

  • Může pes žrát barmbory?

Ano, uvařené brambory pes žrát může. Syrové brambory jsou pro psy špatně stravitelné a díky obsahu solaninu i jedovaté. Brambory se používají jako zdroj sacharidů ve vařených dietách, zejména při nesnášenlivosti lepku. Jsou levné, snadno dostupné, chutné i výživné. Jsou dobrým zdrojem vlákniny a vitamínu C.

Ještě lepší variantou jsou sladké brambory (batáty). Mají nižší glykemický index a hodně vitamínu A.

  • Může pes žrát obilí?

Ano, může. Otázkou zůstává přínos obilovin ve výživě psa. Díky domestikaci se pes přizpůsobil člověku a roky se přiživuje na lidské stravě. Jeho zažívací trak má možnost štěpit sacharidy, které obilí obsahuje.

Obilí, obiloviny jsou např. pšenice, oves, žito, ječmen, kukuřice, proso, rýže, atd. Jsou mezi nimi rozdíly ve složení, některé obiloviny jsou pro výživu psa lepší (oves, rýže), jiné zcela nevhodné (pšenice, kukuřice). Obiloviny jsou zdrojem sacharidů (škrobu), vlákniny, vitamínů B a E. Obsahují také bílkoviny – lepek, na který můžou být i psi alergičtí.

Pes je od přírody masožravec, proto by jsme o přítomnosti obilovin v krmivech pro psa mohli dlouho diskutovat. Ale pes žrát obiloviny může.

  • Může pes luštěniny?

Ano, pes může žrát i luštěniny. Luštěniny jsou bohaté na dusíkaté látky, proto jsou velmi často používány ve výrobě granulí jako levný zdroj bílkovin, např. sója . Kvůli obsahu antinutričních látek by se měli zkrmovat pouze po tepelné úpravě, a nebo alespoň naklíčené. Nadbytečný přísun může způsobit nadýmání, zvracení. Jejich přínos je jako zdroj bílkovin a vlákniny. Obsahují také vitamíny sk. B, C, draslík, železo a další.

  •  Může pes žřát kosti?

Ano, kosti jsou přirozená součást psí stravy. Ovšem pozor, bezpečné je zkrmovat pouze masité syrové kosti. Kosti jsou zdrojem minerálií, zejména vápníku. Metoda  výživy, kdy se psů krmí syrové kosti, maso a příkrm se nazývá BARF.

  • Může pes žrát ořechy?

Některé druhy ořechů jsou pro psy jedovaté (např. makadamové), ale většinu z ořechů pes může přijímat. Ořechy jsou ale velmi tučné, proto by se měli zařazovat pouze jako doplněk (např. v psích doma vyráběných pamlscích) Rizikové jsou zejména ořechy vlašské, (obsah plísní, tvrdá skořápka), mandle jsou těžko stravitelné a v nadměrném množství mohou vyvolat až gastritdu. Vlastně veškeré skořápkové ořechy jsou potencionálně kontaminované plísněmi a pozření skořápek může způsobit ucpání střev. Naopak doporučit lze nesolené arašídové máslo. Ořechy jsou celkem dost rizikovou záležitostí, proto je lepší se jim v jídelníčku psa vyhnout.

Arašídy – podzemnice olejná, není ořech, jedná se o luštěninu, i když je řada z nás má za oříšky.

  •  Škodí psům cibule a česnek?

Česnek i cibule jsou považovány za jedovaté pro psy, a to kvůli tomu, že mohou způsobit anémii. Česnek se v přírodní medicíně využívá pro antibakteriální působení, má také negativně působit na střevní parazity (takové přírodní antiparazitikum). Veškeré ostatní příbuzné rostliny česneku – pažitka, šalotka, porek jsou také řazeny mezi nebezpečné/jedovaté pro psy. Dávka, která je již toxická je sice dost velká (asi 30g cibule /kg psa), ale každý je citlivý jinak, proto zbytečně neriskujte zdraví svého psa a česneku se raději vyhněte.

 

10 mýtů o psí stravě, kterým stále věříme

O výživě psů bylo napsáno již mnoho. Ale jsou otázky, které stále vrtají hlavou nejednomu majiteli psa či kočky. Ohledně krmení psů panuje stále řada mýtů. Některé něšvary v krmení jsou ale reálnou hrozbou pro vašeho psa, jako je například nadbytek vápníku ve stravě. Jiné, jako že pes nesmí žrát kosti, naopak budí úsměv na rtech. A které pověry o krmení psů jsou ty nejčastější?

  •  granule pro psy jsou zdraví škodlivé

Toto je velmi oblíbený argument zastánců syrové stravy, ale ve většině případů to není pravda. Zdraví škodlivé může být v podstatě cokoliv, i obyčejná sůl se stává jedem, když není použitá správně. Špatné skladování, nevhodné složení, kontaminace plísněmi, žluklé tuky a nebo použití nepovolených aditiv, konzervantů, to vše dělá z obyčejných granulí nevhodné a škodlivé krmivo. Zodpovědný majitel však všem těmto úskalím může předcházet tím, že svému psovi bude kupovat pouze kvalitní granule z prověřeného zdroje a dohlídne na neporušenost obalu. Pak lze s klidem granulemi krmit od štěňátka po seniora či nemocného psa.

  • psí konzervy mohou jíst i lidé

Tak toto je pravda. Sice vám asi moc chutnat nebudou, nejsou totiž nijak dochucené (sůl, koření), ale rozhodně nejsou a nesmí být zdravotně závadné. Mnoho předsudků je ohledně původu masa do zvířecích konzerv. Ty se vyrábějí z pro lidskou spotřebu nevhodného masa – tedy z vyřazeného veterinárně prohlídnutého masa, které by jinak nikdo nekoupil. Je velký rozdíl ve složení konzerv, ty kvalitní, které obsahují jen maso, vývar, (případně rýži) ale nekoupíte za dvacku. Ty málo kvalitní, kde místo masa najdete vedlejší výrobky živočišného původu (což už je nekvalitní směs semletého ořezu, kůží, chrupavek, atd) koupíte v běžném supermarketu za pár šupů.

  • psi nesmějí žrát drůbeží kosti

Další z polopravd. Pes s klidem může žrát drůbeží kosti, ale pouze syrové! Pokud psovi podáte drůbeží kosti vařené nebo pečené, změnila se jejich struktura a doopravdy se lehce štípou na ostré úlomky. Pak hrozí perforace střeva kostí. Zkrmování syrových kostí má také své zásady: kosti podávejte masité a nebo pomleté zamíchané v mase, pes na podávání kostí musí být postupně navyknutý a vy dodržujte základní hygienu rukou.

  • pes nesmí žrát vepřové maso

Pes může žrát vepřové maso, ale nese to s sebou jistá rizika. Vepřové maso je svým složením tučnější, proto může vyvolat průjem a nebo zvracení. Také u prasat (zejména divokých) existuje onemocnění Aujeskyho choroba (tzv. psedorabies), kterou může onemocnět pes a nebo kočka. Jde o virové onemocnění, proto se přemražením masa virus nezničí, ničí ho pouze vysoká teplota (vaření, pečení). Nejvíce ohroženou skupinou jsou proto psi lovečtí. Více o Aujeskyho chorobě zde.

  • pes nemůže pít mléko

Pes s klidem pít mléko může, přece jenom je to savec a na mléku byl odchován. Savci v přírodě však mléko pijí pouze jako mláďata, v dospělosti nedokáží již efektivně mléko trávit a může jim způsobovat zažívací potíže, např. průjem. Mléko (kravské zejména) je zdrojem vápníku, tuku a laktozy, která je pro některé psy alergenní.

  • pomůže psovi jogurt, když měl průjem a antibiotika?

Ve většině případů nepomůže. Pes není člověk a má jiné složení střevní mikroflory. Pokud byl ve střevech zánět, je jejich vstřebávání narušené, a proto jogurt může být kvůli obsahu mléčných cukrů a tuku pro „nemocné“ střevo zatěžující. V případě, kdy chceme obnovit „hodné“ bakterie ve střevech je lepší využít probiotické přípravky určené přímo pro psy, obsahují navíc výživu pro bakterie, tzv. prebiotika, jsou dobře stravitelná a probiotika obsahují v dostatečném množství. (Pozn.: 1 gram běžného bifi jogurtu obsahuje asi l00 milionů bakterií, ale pro uzdravení střeva je potřeba bakterie dodávat v řádech miliard v gramu výrobku). Probiotický jogurt psovi bez intolerance na laktozu neublíží, ale existují lepší přípravky na osídlení střev určené přímo pro psy.

  • štěňatům se musí přidávat vápník, mléčné výrobky do krmiva

Toto je jeden z velkých omylů, který ma na svědomí utrpení mnoha rostoucích psů. Štěňatům, která jsou krmená komerční dietou se vápníkové doplňky stravy přidávat nesmí. Kompletní granule obsahují dostatečné množství vápníku a to i v dobrém poměru k fosforu. Navíc tělo rostoucího zvířete se dokáže vyrovnat s krátkodobým nedostatkem vápníku zvýšenou resorbcí ze střev. V případě nadbytečného přísunu vápníku ale tělo musí zahájit kaskádu dějů řízenou hormonálně ve snaze zpracovat nadbytečný vápník, např. ukládáním do kostí a orgánů. A tímto si zaděláváte na problémy jako např. osteochondrozu či dysplazie kloubů. Proto nikdy nepřidávejte vápníkové doplňky ke kompletnímu krmivu a vyvarujte se i podávání mléčných výrobků a o minerálie obohacených pamlsků.

  • když pes žere hlínu, trus a nebo omítku, chybí mu minerálie

V některých případech opravdu toto chování může signalizovat nedostatek minerálií a nebo jakýkoliv jiný dietetický problém. V případě požírání hlíny se může pes snažit řešit překyselení žaludku, tzv. pálení žáhy, či jinak ovlivnit své vnitřní prostředí. Občas se toto netypické chování vztahuje k vážným zdravotním problémům (viscerální bolest), proto je lepší vše probrat s vaším veterinářem. Pokud štěně požírá exkrementy jiných zvířat i své, může to souviset s pouhou zvědavostí, nudou. V případech malnutrice či deficitu trávicích enzymů se takto pes může snažit je doplnit. Pokud pes okusuje zeď, omítku, jedná se nejpravděpodobněji o poruchu chování spíše než o projev karence mikroprvků.

  • pes líže zeď, určitě mu chybí vápník

Tak toto pravda není. jak už jste četli výše, dnešním psům, kteří jsou krmeni granulemi vápník určitě nechybí. Důvodů, proč olizuje/okusuje zeď a omítku může být více. Pokud se jedná o mladého psa, nejčastěji v období přezubování, vše nasvědčuje dráždění dásně zuby a nebo potřeba zkoumat nové vjemy. U straších psů se může jednat o problémové chování a nalezení příčiny nemusí být vždy snadné (stres, nuda, strach, …). V případě podráždění žaludku nadbytečnou tvorbou žaludečních šťáv (tzv. překyselení žaludku), mají psi přirozený pud konzumace alkalizujícího krmiva (venku např. hlína), doma omítka.

  • pes má žrát jednou denně

Toto je další pověra, která je spíše na škodu než k užitku. Samozřejmě jsou psi, kterým tento způsob krmení nemusí způsobovat problémy, ale u většiny dnes doma chovaných psů je lepší krmit vícekrát denně. U štěňat a rostoucích psů dle velikosti a věku klidně i 6x denně, u dospělých psů minimálně 2x denně. Důvod je prostý, metabolismus a zužitkovávání živin. Člověk také nejí jen jednou za 2 dny. (Př. pes NO 40 kg x člověk dospělý muž 80 kg). Díky pravidelnému krmení organismus lépe tráví (riziko překyselení žaludku), nedochází k přeplnění žaludku (riziko torzí), a je to nejlepší prevence obezity (hladovějící organismus si snáze tvoří tukové rezervy).

 

Jak krmit psa s cukrovkou

Zajímá vás, proč má váš pes cukrovku, jak k ní přišel a jestli musí držet speciální dietu? Čtěte, možná budete překvapení.

Čím dál častěji postihují tzv. civilizační choroby nejen nás lidi, ale i naše čtyřnohé spolubydlící. Stres, znečištěné ovduší, nedostatek času, obezita, to vše se negativně projevuje na zhoršené kondici zvířete a rozvoji onemocnění.

Mezi časté poruchy metabolismu patří cukrovka, diabetes mellitus. Nemoc endokrinního původu, která se projevuje špatným hospodařením s cukry.

Co je to Diabetes mellitus (DM) – cukrovka?

Velmi stručně, jsou dva typy DM (cukrovky).

  • První typ (primární diabetes) je cukrovka z nedostatku inzulinu. Zvíře nemá dost inzulinu, nedokáže si ho vytvořit a majitel musí proto parťákovi denně inzulín podávat injekčně.
  • Druhý typ (sekundární diabetes) cukrovky je způsobený necitlivostí těla zvířete k jeho inzulínu, nejčastěji jako následek jiných onemocnění nebo obezity.

Jak se DM (cukrovka) projevuje

Přízakem, kterého si většina majitelů všimne, je zvýšený příjem vody a častější močení až pomočování. Psi mohou být žravější, někdy i přes to může dojít k hubnutí (častěji kočky). Díky špatné funkci štítné žlázy a nedostatečné produkci trávicích enzymů psy častěji tloustnou. U psů jsou časté změny v osrstění, mají problémy s kůží. V závažnějších případech se rozvíjí metabolické selhání – ketoacidoza (zvýšená únava až apatie, zvracení) opět častěji u koček. U psů s pokročilým diabetem není neobvyklá katarakta (zákal čočky).

Hyperglykemie (zvýšený krevní cukr) a glykosurie (glukoza přítomná v moči) nejčastěji postihuje psy starší 5 let, určitý vliv má i genetika a hormonální nerovnováha. Cukrovnou trpí nejčastěji starší nekastrované samice a z plemen: teriéři, NO, samojedi a habešské kočky.

samojed

Samojedi často trpí cukrovkou.

 Proč mají obézní psi častěji cukrovku?

Na vysvětlenou, nadbytek tuku v organismu snižuje citlivost na inzulin, proto často obézní jedinci mají cukrovku.

Jak správně krmit psa s cukrovkou ?

Nejdůležitější při krmení diabetiků je pravidelnost. Stejné časy každý den a malé porce častěji denně, ideálně 6x denně. Tím se zajistí co nejstabilnější hladina cukru v krvi.

Pokud má váš pes diabetes prvního typu a pícháte mu inzulín, pokračujte ve čtení až níže. Pokud má pes mírnou formu cukrovky a inzulín nepícháte, čtete, dieta bude vaší alfou a omegou.

Speciální dieta pro diabetiky? Ano, ale ne pro všechny a stejná. Proč?

Většina diet na cukrovku (např. Hills) je koncipovaná tak, že se bere v předpoklad častá obezita pacientů s DM, tudíž je v nich poměrně málo energie a tuků, ale hodně vlákniny, která zasytí. Tyto diety jsou však chudé na proteiny.

Naopak, pes s cukrovkou by měl žrát kvalitní krmivo, s dostatečným přísunem bílkovin. Lepší je preferovat ta krmení, kde není obsažena pšenice a nadbytek nerozpustné vlákniny.

Správná dieta pro psa s cukrovkou:

Pes by měl dostávat krmivo, kde je jen 5 -25% ME ze sacharidů, více jak 40 % energie by měl pocházet z proteinů.  Jejich zdrojem by měly být lehce stravitelné bílkoviny (kuře, tvaroh, vaječný bílek, cottage sýr, …). Přiměřené množství rozpustné a nerozpustné vlákniny (např. dýně, hrášek). Vynechat úplně by se mělo ovoce, sladké pamlsky a kalorické pamlsky. Obsah tuků nemusí být v dietě redukován, pokud pes zárověň netrpí onemocněním pankteatu či není obézní. Energie pocházející z tuků by měla být do 30%. Pokud budete psovi vařit, tak energetický příjem pro psa je asi 80 – 100 kJ/kg/den.

Naopak psům s nadváhou je vhodné dietu upravit, přidat protein a vlákninu. Při zvýšeném příjmu vlákniny u redukčních diet bylo zaznamenáno, že se snížil cholesterol v krvi a triacylglyceridy. Ale za předpokladu, že protein nebyl omezen.

Psovi píchám inzulín, musí žrát veterinární dietu?

Nemusí! Aneb překvapení první.

Veterinární diety pro psy cukrovkáře jsou často koncipovány zároveň jako diety na snížení hmotnosti, proto složením nemusí vyhovovat psům s normální hmotností těla kteří jsou zároveň na inzulinu.

Dokonce studie prokázaly, že u stabilizovaných psů s cukrovkou dieta se zvýšeným objemem vlákniny a upraveným obsahem karbohydrátů nemá zvláštní přínost na stav pacienta v porovnání s normální dietou. Psům s dobrým BCS se dokonce takováto dieta vůbec nedoporučuje.

Specifika diety pro diabetiky na inzulínu

Zásadou je krmit pravidelně, aby se udržovala co nejstálejší hladina cukru v krvi. Dieta musí být chutná (pes na inzulínu musí jíst, pokud nežere a dostane píchnutý inzulín, hrozí mu hypoglykémie) a vhodné nutričně vyvážené.

Pro psy na inzulinu je vhodné krmivo s umírněným složením, než vysloveně veterinární dieta pro diabetiky, protože hlavní práci zde koná inzulín, dieta má za úkol psa nasytit a tělu nekomplikovat trávení.

Co dalšího je ještě jinak, když má můj pes cukrovku.

Doporučila bych zakoupit v lékárně papírky na měření glukozy v moči, můžete tak denně monitorovat vylučování cukrů a tím pádem reagovat na změny způsobené dietou. U mnoha veterinárních diet je dokonce uvedeno, že při jejich zkrmování lze očekávat snížení dávky inzulinu, takže monitoring bude velmi důležitý. A nezapomínejte na pravidelné kontroly  u veterináře, zda-li se nerozvíjí i další onemocnění, např. ledvinné selhání.

pes diagnostický papírek

měření glukózy a ketolátek v moči psa

Důležité je, že pes během léčby insulinem musí pravidelně jíst, tudíž i se změnami v dietě je nutné pracovat opatrně. Pokud by pes nežral a dostal plnou dávku inzulinu, může se dostat do hypoglykémie, (apatie, křeče, koma a atd.).

Pro případ hypoglykémie (při nečekané námaze, stresu, hladovění) mějte nachystanou první pomoc (fruktozu, čistou glukosu, nebo hodně sladký pamlsek – piškot).

Také by jste se měli vyhnout pamlskům během dne, narušují hladinu cukru v krvi, a pokud je chcete přesto podávat, tak vždy pouze nízkokalorické. A bohužel i oblíbená sušená masíčka jsou pro diabetika tabu, často jsou zvlhčovány umělými alkoholy/cukry (glycerín, dextrosa, ..) a to psovi může velmi ublížit.

Jako pamlsek poslouží nízkosacharidová zelenina a nebo kousek sýra, maso či granule, kterou krmíte. Ovoce není vhodné ani jako pamlsek.

Nezapomínejte na zdravý selský rozum, a psa sledujte, mírná forma cukrovky s sebou sice nese změny v jídelníčku, avšak nutně neznamená pouze vetrinární dietu.

Má váš pes cukrovku a nechcete se spoléhat pouze na veterinární dietu, která vašemu psovi nesedí? Ozvěte se mi, sestavím jídelníček vašemu psovi na míru.

Jak krmit kočku po kastraci, aby vám neztloustla

Kastrace koček a kocourů, jedno z nejvíc diskutovaných témat. V úvodu nejprve něco málo o kastraci koček a kocourů jako takové.

Kastrace je chirurgické odstranění pohlavních žláz a pohlavního aparátu za účelem přerušení pohlavního cyklu s projevy říje. Provádí se jak u samců (vyjmutím varlat – kastrace a nebo podvazem chámovodů – sterilizace), tak i u samic (ovariektomie – vyjmutí vaječníků, ovariohysterektomie – vyjmutí vaječníků a dělohy).

Proč kastrovat kočky a kdy

Proč nechat vykastrovat venku žijící kočky je víceméně snad jasné dnes všem. Snažíme se zabránit nekontrolovatelnému množení koček, které v lepším případě končí v útulku, v tom horším je čeká smrt. Také se sníží riziko nakažení kočky virovými infekcemi jako FeLV či FIV, můžeme tak předcházet zraněním pramenícím ze šarvátek o území a partnerku, a také nepřímo ovlivnit délku života své kočky. Venkovní tuláci často končí pod koly aut, mohou se ztratit či je jim ublíženo.

A proč nechat vykastrovat kočku bytovou?

Kocourci se většinou o “kulky” (varlata) připraví sami a to tím, že majiteli párkrát označí boty, rohožku nebo postel. A kdo již někdy cítil pořádný kočičinec, ten o tom ví své…

U kočiček dochází vlivem trvalé stimulace z prostředí (teplo, světlo) k neustále se opakujícím říjím. Pokud kočka mňaučí na celý dům ve dne v noci, majitelé jsou ke kastraci ochotnější. Ale co s kočičkou, která mrouská sice co měsíc, ale nikdo si jí nevšímá? Takové to časté mrouskání vysiluje organismus. Kočička hubne, vlivem hormonální změn se může rozvinout až anémie, kočka je náchylnější k nemocem, a také hrozí větší riziko vzniku nádorů. Kočka je samozřejmě tvor citlivý, takže může trpět i psychicky. Neblahý vliv to má i na srst a celkovou kondici zvířete.

Tím, že necháte svou bytovou micinu vykastrovat, chráníte nejen její zdraví, ale i psychickou pohodu.

Nejvhodnější věk pro kastraci kočičí samičky je po prvním mrouskání, kocourka je vhodné kastrovat asi v 10 měsících věku.

kastrace koček - pyramida koťata

Kočičí populace z jedné nevykastrované kočičí mámy.

Nyní již víme pár základních informacích o kastraci a proč je zodpovědné nechat své kočky vykastrovat, co ale následky?

Ano, kastrace je zákrok prováděný v celkové narkoze a nese s sebou jistá anesteziologická a chirurgická rizika, avšak v poměru rizika a přínos není nad čím váhat. Vlastní chirurgický zákrok trvá do půl hodiny, u kocourků je ranka bez stehů, tudíž celá “akce” tím končí. U kočiček je pooperační péče o něco náročnější, mají sešité bříško po zákroku, proto je potřeba kočce zabránit v olizování stehů a skákání. Za deset dní se stehy vyjmou.

Kastrace je také opředená mnoha mýty a nepravdivými nařčeními, např. že kočky se změní a ztloustnou.

Proč kočky po kastraci tloustnou?

Po vykastrování se změní hormonální stimulací organismu metabolismus. Díky poklesu hormonů zvíře ztrácí pohlavní chování: aktivní vyhledávání partnera, souboje a ochraňování teritoria. Zvíře se stává línější, klesá úroveň jeho basálního metabolismu. Jenže v mozku se vše ještě točí jinak, než tělo začne reagovat na sníženou energetickou potřebu, uběhne pár týdnů (asi 2 měsíce), avšak chuť k jídlu kočkám naopak po kastraci vzroste. Není pud, je jen hlad :-)

Majitelé často včas nezareagují na tyto změny a kočky nadále krmí stejně, jako před kastrací. Díky sníženému výdeji, utlumenému metabolismu a překrmování, kočka začne plíživě nabírat. Z počátku to není patrné, ale za takového půl roku to může být i klidně pár kilo navíc.

Kastrované kočky mají až o třetinu nižší energetický výdej oproti nekastrované kočce, ale chuť k příjmu potravy se zvýší asi o 20%

S úbytkem pohlavních hormonů u koček dochází ke změně temperamentu, potravního chování a metabolismu, nikoliv povahy jako takové.

U kocourů je nárůst hmotnosti ještě markantnější než u koček, a to až dvojnásobně.

Jak krmit kočku po kastraci

Častým omylem je, že kočka po kastraci musí začít žrát speciální dietu pro kastrované kočky. Nemusí. Kastrovaná kočka je stále masožravá šelma a základem jejího jídelníčku by měla být kvalitní bílkovina. Tím, že kočky potřebují méně kalorií za celý den, by i předkládané krmivo mělo být méně kalorické. Jak toho dosáhnout? Snížit tuk, sacharidy, ale ne bílkovinu.

Proč (ne)krmit “light” a “sterilised” granulemi

Jsou “lightky” granule různé kvality. Ty běžné, supermarketové, se od normálních granulí pro dospělé (adult) kočky liší jen tím, že jsou navíc obohacené o složky okyselující moč – jako prevence vzniku močových kamenů a mají nižší energetickou hodnotu. Kolikrát však jsou ochuzené právě o to nejcennější, o bílkoviny. Pozor by jste si měli dát zejména na výčet surovin.

Jak si tedy vybrat vhodné krmivo pro kočku po kastraci?

V tabulce jsou uvedená běžně dostupná krmiva různé kvality: Ze supermarketu (1), jeho lepší varianta z petshopů (2), krmiva z e-shopů (3, 4), veterinární dieta (5) a vhodné granule (6).

krmiva pro kastrovane kocky

Při výběru krmiva se bohužel nejde řídit ani značkou, cenou či pouze analýzou surovin.

A kde je ten rozdíl? Všechna krmiva uvedená v tabulce mají vysoký obsah proteinů (nad 34%), ale jeho zdroj pochází z různých surovin. Je rozdíl mezi dusíkatými látkami rostlinného původu a živočišného původu. Důležité je též číst složení krmiva.

PURINA ONE Sterilcat01

Zde zvažte, že bílkoviny obsažené v tomto krmení nejsou pouze živočišného původu. Balení obsahuje nejen dehydrované drůbeží bílkoviny, ale i sojovou moukuautolyzátkvasnice, což jsou bílkoviny rostlinného původu.

 

Royal Canine Neutered Young Male  složení krmiva

Ačkoliv se jedná o teoreticky kvalitní krmivo s vysokým obsahem bílkovin (40%) prodávané u veterináře nebo ve specilizovaných prodejnách, ale jeho složení není také zas tak slavné. Hvězdička nás odkazuje na zdroj proteinů z pšeničného lepku. Zde více zaplatíte za značku než za kvalitní složení.

Nativia Cat Castrated

složení krmiva nativia

U tohoto krmiva je jasně vidět zdroj proteinů a i přes to, že ze všech krmiv má v tabulce nejnižší obsah bílkovin (34%), jejich zdroj je živočišného původu. Za mě tedy vítěz a bez obav lze doporučit ke krmení kastrovaných koček.

Pozor na složení, ne vždy je celkově uváděný obsah bílkovin (hrubý protein) pouze živočišného původu.

Jak a čím krmit kastrované kočky?

Pokud zodpovědně dohlédnete na svou mícu a nebudete jí překrmovat, můžete bez obav nadále krmit stejnými granulemi jako doposud. Jejich denní dávku uzpůsobte kondici, doporučuji krmit na nižší doporučené dávky.

Domácího tygra je potřeba motivovat k pohybu. Teď to budete vy, kdo bude otravovat s myškou a lákat ke hře.

Základní krmivo pro kastrované kočky bude krmivo s vysokým obsahem kvalitních bílkovin (nad 30%) a sníženým obsahem tuku (do 10 -15%). Obsah vlákniny je diskutabilní (do 10%). Preferovat by jste měli krmiva vlhká.

Má už kastrovaná kočka nějaké to deko navíc? Změňte recepturu a vyberte kvalitní krmivo pro kastrované kočky nebo lightky a držte se návodu výrobce. Nebo zůstaňte u stávajícího krmiva, ale snižte jeho množství o cca 30% (krmit na ideální hmotnost kočky, ne na současnou), omezte pamlsky, přidejte pohyb a podpořte příjem tekutin (např. fontánka).

Potřebujete-li poradit s výběrem vhodného krmiva pro svou kastrovanou kočku? Napište mi!

Zdroj obrázků: www.adoptpetshelter.org, www.tes.com

 

 

Psí cukroví nejen pro psy

Už za pár dní je to tady, ten velký večer na který se těší nejen děti, dospělí, ale i domácí mazlíčci.

Podle posledních průzkumů obdarovává každý osmý páníček svého mazlíka dárkem pod stromeček a dvě třetiny majitelů svým kamarádům přilepší nějakou laskominou.

Co ale dát pejskům, když tradiční cukroví je moc sladké, čokoládové, oříškové a vůbec lidské?

Upečte si cukroví dohromady, jednu várku pro psí kámoše a druhou pro vás. A z  jednoho těsta! Zaručeně si pochutnáte a výčitky, že pejskovi dáváte něco nezdravého můžete úplně pustit z hlavy!

 

Vykrajovaná drožďová srdíčka

Tento recept zbožňuji, je rychlý, pouze z pár surovin a kynutí zvládnete v noci, takže ráno jen vykrájet a šup do trouby.  Navíc bez použití váhy a sledování času. K plusům patří i to, že kvasnice jsou velkým zdrojem vitamínů sk. B a vláknina z celozrnné mouky prospěšná zažívání.

Suroviny:

  • 3 hrnky celozrnné hladké mouky
  • kostička droždí
  • 1 lžička cukru
  • špetka soli
  • 1 lžíce vlažného mléka
  • asi 3/4 kostky tuku (máslo/sádlo)

drožďové psí cukroví

Postup:

Rozehřejte tuk, smíchejte vlažné mléko, droždí, lžičku cukru a lžičku mouky, nechte vzejít kvásek. Vlijte tuk a kvásek k mouce se solí, propracujte v pevné pružné těsto. Z těsta vytvořte kouli, vložte do hluboké mísy a zalijte studenou vodou tak, aby byla koule plně potopená. Kynout nechte minimálně 2 hodiny (pěkný film a máte zatím nakynuto), ale klidně i celou noc v lednici. Hlídat před zvědavcema, syrové droždí by pejskům neudělalo dobře.

Z těsta vykrájejte tvary (malá srdíčka jsou ideální, pěkně vyběhnou a jsou jedno soustové), pečte v předehřáté troubě asi na 180 st do zpevnění (třepací zkouška na plechu).

psí cukroví

Varianta pro páníčky

Vlažné cukroví obalujte ve směsi moučkového a hnědého krystalového cukru s kořením dle chuti a fantazie. Cukr krásně křupe a celé cukroví voní Vánocemi. Doporučuji kombinaci skořice + kardamon + hřebíček.

cukroví pro psy

Mlsání uchovávejte odděleně ve vzduchotěsné nádobě.

 

Mrkvové hvězdičky

Mrkvička pro oči, spousta vlákniny a žádný přidaný cukr. Hvězdičky si oblíbíte a vsadím se, že je budete péct i mimo Advent.

mrkvové psí sušenky

Suroviny:

  • 1 hrnek oloupané a nastrouhané mrkve
  • 3/4 kostky másla/sádla
  • 2 hrnky celozrnné jemné mouky (lze část nahradit drcenými vločkami)
  • špetka skořice
  • špetka soli

Postup:

Ze všech surovin vypracujte těsto, zabalte do folie a nechte rozležet v lednici. Na pomoučené ploše vykrájejte oblíbené tvary a pečte v předehřáté troubě do zlatova.

Psí varianta je hotová. Pro lidskou smečku doporučuji hvězdičky slepovat výraznou marmeládou (letos jsem volila pomerančovou s kandovanou kůrou) a nebo obalit ve skořicovém cukru. Výborné jsou též keksy. Do sušenkových koleček před pečením vykrajovátkem obtiskněte tvar. Po upečení lze zdobit bílkovým sněhem, cukrovím zdobením či jakkoliv vás zrovna napadne.

Příjemné svátky a hodně radosti při společném mlsání!

 

 

 

Aby kočka nezkameněla – jak lze předcházet urolitiáze koček

Urolitiáza je onemocnění močových cest u koček způsobené močovými krystaly, kamínky nebo pískem, který dráždí močový aparát a komplikují či znemožnují močení.

Toto onemocnění je častou součástí komplexu onemocnění FeLUTD (kočičí onemocnění močových cest) a vždy je nutné je brát velmi vážně, neboť neřešená obstrukce močových cest urolitem může v konečném důsledku způsobit smrt zvířete. Urolitiáza více trápí kastrované obézní jedince, trvale žijící v bytě a kocoury více než kočky.

Kamínky, krystaly se tvoří ze sloučenin vápníku, fosfátu, hořčíku v moči o dostatečné nasycenosti a určitém pH.

Majitel má však možnost, jak účinně předcházet tvorbě krystalů a rozvoji onemocnění močových cest. Tím je vhodná dieta pro jeho mazlíčka a zabezpečení vhodných chovatelských podmínek.

Co můžu udělat pro svou kočku, abych minimalizoval/a možnost vzniku močových krystalů

  • krmit kvalitní krmivo v pravidelných přiměřených dávkách
  • podporovat příjem tekutin
  • zajistit dostatečný počet záchodků a pravidelně je uklízet
  • podporovat pohybové aktivity své kočky
  • minimalizovat stres v jejím životě
  • udržovat kočku v dobré kondici a při optimální hmotnosti
kočka pije z vodovodu

Má kočka ráda čerstvou tekoucí vodu? Dopřejte jí to!

Jak poznáte, že má kočka problém s močovými cestami

  • snižuje se četnost návštěv na WC, produkuje malý objem moči = malé hrudky v písku
  • bolestivost při močení – nahrbený postoj, naříkání, ukapávání moči
  • močení mimo záchodek
  • krev v moči (jiná barva písku)
  • neschopnost močit – akutní stav, návštěva veterináře okamžitě!
  • snížený příjem tekutin, ačkoliv krmení je stejné (kočky, když nechtějí močit, protože jim to je nepříjemné, tak nechtějí ani pít)

Dieta při urolitiáze

Silnou zbraní při onemocnění urolitiázou je dieta. Ta vždy koresponduje s druhem přítomných krystalů. Nejčastěji se u koček vyskytují krystaly struvitové a kalciumoxalátové. Na jejich rozpouštění má vliv okyselování moči pomocí správné diety a doplňků stravy. Druhý důležitý bod je specifická hmotnost (hustota) moči a její nasycení.

Prokletá supersaturace moči

Jak již bylo naznačeno výše, i když moč bude mít nesprávné pH, které podporuje vznik kamínků, ještě není vše ztraceno, dle posledních výzkumů je důležitý objem moči a její nasycení (přesycení moči = supersaturace) než vlastní pH moči. V ideálním případě by se pH moči mělo udržovat mezi 6,2 a 6,5 , kdy je riziko formování močových krystalů nejmenší, avšak pro majitele by to znamenalo pravidelné monitorování pH moči pomocí diagnostických papírků. Díky pokroku jsou na trhu i monitorovací písky, které mění barvu dle pH (k zakoupení v ordinaci) a podle výsledku upravovat krmnou dávku.

Naštěstí je jednodušší řešení a to dostatečný příjem tekutin, který snižuje hustotu moči (její nasycení). Proto nejdůležitější je podporovat příjem tekutin u kočky.

Podle další ze studií je daleko důležitější objem moči než její pH, přičemž bylo prokázáno, že i když má moč pH 6,4, ale je jí dostatečný objem, tak se kamínky nevytvoří, a naopak, i když má moč správné pH, ale je jí málo, je větší šance, že se kamínky vytvoří.

Zajímavostí je, že se stářím klesá hustota moči, a při studiích bylo nadále prokázáno, že většina koček s nižší hustou moči ve stáří měla i subklinické související onemocnění (např. onemocnění štítné žlázy či chronické ledvinné selhání), proto jsem zavedla preventivní kontroly vzorku moči v rámci seniorské prohlídky.

Proč kočky málo pijí si můžete přečíst v tomto článku.

A jednoduchá pomůcka, jak zvýšit příjem tekutin: čím více přijme kočka šťavnatého krmiva, které obsahuje až 80% vody, tím je riziko urolitiázy menší.

Proč jsou kočky tolik náchylné k tvorbě kamenů

Přirozená strava kočky je strava masitá, maso obsahuje kolem 80% vody, ale je i vysokým zdrojem amoniaku a fosforu.  Moč karnivorů (masožravců) je kyselá. V případě, kdy je v kočičí stravě málo živočišných bílkovin a jejich obsah je v granulích nahrazen sojou a jinou rostlinnou bílkovinou, mění se i pH moči kočky směrem nahoru, stává se zásaditější a tím pádem se zvyšuje riziko formování krystalů. Bohužel ale i překrmování masem způsobuje nadbytek substrátu pro tvorbu kamínků.

Sami doma nikdy neupravujte preventivně pH moči

Riziko vzniku močových krystalů způsobuje hodně majitelům neklidné spaní a tak zkouší vše možné, jak kočku uchránit. Nikdy ale preventivně neupravujte sami pH moči (organismu) své kočky jinak než vhodnou dietou, ani nekupujte veterinární klinické diety na internetu bez předchozí konzultace s lékařem, můžete své kočce ublížit více než jí ochránit.

Při dlouhodobém okyselování moči klinicky zdravého zvířete pomocí močových acidifikátorů dochází v organismu k rozvoji chronické acidozy, tělo se tento stav snaží regulovat a bere si zásadotvorný materiál (vápník, pufry) z těla, nejčastěji z kostí, na což reaguje hormonální osa, které se snaží tento vápníkový rozvrat korelovat a tím je na velký problém zaděláno. Navíc i v kyselé moči se můžou usazovat krystaly, a to krystaly urátové nebo cystinové.

Proto acidifikace moči jako preventivní opatření není vhodná, adidifikátory moči používejte pouze na pokyn lékaře po předchozí diagnostice.

Jak předcházet tvorbě krystalů

Když už víme, jak močové krystaly vznikají, a že se jejich vzniku dá předcházet, zde je pár rad závěrem, jak minimalizovat riziko vzniku urolitiázy.

  • vybírejte pouze doopravdy velmi kvalitní granule s vysokým obsahem masa a minimem rostlinných složek
  • udržujte optimální hmotnost své kočky - jak posoudit její kondici si přečtěte zde
  • podporujte pohyb kočky – hry, lov a nebo možnost jít ven
  • podporujte příjem tekutin – různá pítka, fontány, tekoucí voda z kohoutku, máčení granulí
  • podávejte vlhká krmiva jako součást denní diety
  • krmte kočku co nejpravidelněji či jí nechte volný přístup ke krmivu – v důsledku dlouhodobé nečinnosti žaludku se vylučuje kyselina chlorovodíková, na což reagují metabolické pochody v těle signálem do ledvin, jenž produkcí alkalické moči kompenzují tento stav
Chcete nechat preventivně zkontrolovat vaší kočičce moč? Objednejte se na prohlídku zde.

BARF – krmení psa přirozenou stravou?

Oblíbenost syrové diety pro psy a kočky je v posledních letech zřejmá, mnoho majitelů chce pro své miláčky jen to nejlepší a mnohdy i po špatné zkušenosti s granulemi nebo potravinovými alergiemi jim ani nic jiného nezbývá.

Jenže on ten BARF není zas tak černo-růžový. Na stránkách věnovaných barfování se dočtete, že je to to nejlepší, nejpřirozenější, nejzdravější, nejefektivnější, no prostě nej. Na stránkách výrobců granulí se dočtete, že jen granule jsou plnohodnotné, vyvážené, kompletní, dokonalé, …

A teď babo raď, kde je pravda, co je skutečně tou NEJ volbou jako správné výživy vašeho zvířete?

První věc co si ujasníme, jde o vašeho mazlíčka, o někoho, koho znáte nejlíp vy a také můžete nejpřesněji říci, co mu vyhovuje a co ne. K výživě zvířat je potřeba přistupovat individuálně a nejde jednoduše říct, že BARF je nejlepší volbou pro všechny a naopak, že granule jsou špatné.

Také vycházíme pouze z osobních zkušeností chovatelů a majitelů zvířat, kteří krmí metodou BARF, a jejich vjemů ohledně zlepšení kvality života. Žádné dlouhodobé vědecké studie ohledně BARFu nejsou uvedené, není tedy jasný vědecký důkaz o výhodách této stravy.

Co je tedy skutečný B.A.R.F.?

B.A.R.F. je zkratka používaná k vyjádření způsobu výživy zvířat. Jedná se o krmení syrovou stravou = syrovým masem, kostmi a přílohou. Pro mě osobně to zahrnuje celou filosofii výživy, kdy se majitel snaží navrátit k přirozenému modelu krmení psa /kočky, jakožto šelmy masožravé. (Pozn. v textu budou použité různé slovní obdovy zkratky zámeřně)

pes barf

Prey model vs. BARF

Prvotní myšlenka BARFu byla přiblížit se přirozené stravě, tedy prey modelu. Avšak nějak mi tam nezapadá mixování, mražení, krájení a různé doplňky výživy. Např. i při pouhém krájení kovovým nožem dochází k úbytku vitamínů (oxidují). Navíc v přirozené kořisti (na což se většinou odvolávají příznivci přirozené stravy) těžko najdete mléčné výrobky a kolínka. I skladba surovin přirozené stravy je odvislá od roční doby a geografie místa výskytu.

Mnohdy se o barfu lépe mluví než se skutečně koná.

Principem skutečné přirozené stravy je celá kořist včetně obsahu střev a žaludku, orgánů a kůže a chrupavek, nejen syrové maso a kosti. Syrový příkrm jako celá zelenina a ovoce, listy, bylinky, bobule. V přirozeném jídelníčku psovitých najdete též mršiny, hmyz a vejce včetně skořápek. Možnost požírat traviny, zeminu a olizovat minerálie. Takovou to stravu se snažíme napodobit.

Čerstvé konzervy

Dalším sporným faktem je mražení. Přemražování masa je důležité kvůli parazitům a cystám, (bakterie ani viry se mražením nezničí, pouze se zastaví jejich množení), ale proč kupovat mraženou zeleninu? Máte vážně pocit, že má všechny ty vitamíny, pro kterou ji krmíte i po zmražení a ročním skladování? A také samotný fakt, že mražení je způsob konzervace potravin. A konzervy vy přeci nechcete.

Jak poznat, že krmení syrovou stravou vyhovuje vašemu psovi?

  • Mám zdravého psa bez omezení (pozn. barfování u starých a nemocných zvířat je možné, ale je složitější)
  • Mám čas a chuť se věnovat jeho jídelníčku
  • Nevadí mi práce se syrovým masem, vnitřnostmi a kostmi
  • Pes má formovanou stolici normální hnědé barvy v přiměřeném množství
  • Nezvrací, dokáže trávit kosti a netrpí na zácpu
  • Má lesklou přiléhavou srst a klidnou nesvědivou kůži bez šupin
  • Má kvalitní drápy, které se neloupou a netřepí
  • Pes je aktivní, s chutí do života

Rizika syrové stravy

Syrová strava s sebou nese i mnohá rizika, kterým je potřeba porozumět.

  • Nevhodně sestavená dieta, kde buď něco chybí a nebo přebývá (nadbytek bílkovin, tuků) může být problém.
  • Nevhodně strukturovaná dieta – na velikosti porcí a frekvenci krmení záleží (jinak se s velkou kostí popere čivava a jinak doga), a pomletá kaše ztrácí “čistící efekt” na zuby
  • Čerstvost surovin – víte jak dlouho před nákupem bylo maso zamrazeno, jaké jsou skladovací podmínky? Odkud pochází maso? Jaké byly přepravní podmínky? (Pouze maso pro lidský konzum podléhá velmi přísným pravidlům „od farmy po vidličku“)
  • Bezpečnost masa – bakteriální kontaminace, botulotoxin, paraziti, Aujezkyho choroba, přítomnost těžkých kovů v orgánech (zvěřina)
  • Bezpečnost člověka při manipulaci a přípravě – bakteriální kontaminace a infekce, Toxoplasmóza, parazitózy a nebo úrazy – poranění se o kost atd.

Barfaři, nad tímto se zamyslete

1. Kvalita masa před připravených balíčků

BARF je dnes byznys, prověřujte kvalitu.

E- shop si může založit každý, ale jak je to s kontrolami? Ps: nejsme s těmi před připravenými barfovacími mixy zase o kousek blíž před připraveným komerčním krmivům? BARF je filozofie výživy, ne jenom flákota masa.

2. Stravitelnost surovin

Není pravdou, že syrová strava je stravitelnější než strava vařená (vařená je pouze méně nutričně hodnotná), naopak díky tepelné úpravě se zvýšila stravitelnost a využitelnost mnoha složek potravin, u některých jde dokonce o nutnost kvůli toxicitě. Obecně maso je stravitelnější syrové, zelenina, obiloviny, luštěniny naopak tepelně zpracované.

Příklad surovin, které jsou vhodné až po tepelné úpravě:
  • Brambory – obsahují jedovatý solanin – syrové nikdy nepodávejte, navíc škrob z brambor je stravitelnější po uvaření
  • Luštěniny – v syrovém stavu velmi těžko stravitelné, vysoký obsah dusíkatých látek nadýmá – tepelným opracováním se mění ve stravitelné, nebo je nechat naklíčit
  • Rajčata jsou zdrojem lykopenu a karotenů až po tepelném opracování, za syrova obsahují tomatin, zejména nezralé plody, který je toxický
  • ve velkém množství brokolice, květák, a jiné brukvovité plodiny –  obsahují glukosinoláty, které způsobují průjem a zvracení, po uvaření jsou již bezpečné a lépe stravitelné

zelenina

BARF přílohy a náhrady

Přílohy

K masové složce patří příloha jako zdroj sacharidů, vlákniny, vitamínů a stopových prvků. Její zastoupení je asi 30% z krmné dávky. Příloha je důležitá, ale mnoho z „barfařů“ krmí syrové maso a kosti a pak psovi uvaří kolínka jako přílohu, … je to ještě BARF?

Dle mého selského rozumu, pokud chci psa krmit syrovou stravou, tak tedy syrovou, to znamená syrové maso, kosti, zeleninu a ovoce, žádné kolínka a instantní vločky, když syrová strava, tak syrové všechno.

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky se často vyskytují na doporučovaných jídelníčcích barfařů, ale nemají tam co dělat. Proč?

  1. Mléčné výrobky jsou fermentované a nebo tepelně zpracované výrobky z mléka, jde tedy o upravenou surovinu – není to BARF.
  2. Mnoha psům způsobují trávicí potíže kvůli obsahu laktózy a tuku.
  3. V přírodě mléko pijí jen mláďata, není to dle přirozeného modelu stravy.
Potravinové doplňky

A druhá otázka, co mě napadá, když projdu většinu stránek o BARFU s e-shopem. Proč se všichni odvolávají na to, že je to to nejlepší a přitom nabízejí toliko přírodních doplňků stravy? Ono to asi tak úplně jednoduché s vyvážeností a kompletností nebude, když je potřeba přidat tu béčko z pangaminu, tu probiotika a k tomu navrch lžíci oleje pro hezkou srst. A co doplňky, ty nejsou tepelně zpracované a z neznámých zdrojů a tedy „mrtvé“ ?

Takže ano, budeme-li upřímní, většina majitelů praktikuje doma připravenou stravu pro psy na principu syrového masa a příkrmu, na tom není nic špatného, ale to není BARF v pravém slova smyslu.

Jak krmit psa BARFem?

Pokud uvažujete o krmení syrovou stravou, BARFu, buďte k sobě a ke svému psovi upřímní, a pokud souhlasíte i s odstavcem níže, tak směle do toho!

Mohu upřímně říct, že můj mazlíček je zdravý a schopný žrát BARF a prospívat na této stravě. Vím, jak sestavit kvalitní jídelníček a zvíře budu pravidelně kontrolovat, zda má optimální hmotnost, je zdravý a veselý.  Jsem si vědom(a) rizik práce se syrovým masem a nevadí mi připravovat krmivo pro svého mazlíčka.

BARF

Večeře psa nemusí vypadat lákavě pro vás, hlavní je, že chutná vašemu psovi

Rizika při barfování

  • bakteriální přemnožení ve střevě – zdravý dobře adaptovaný pes či kočka se syrovým masem, i trochu starším a voňavějším, nemá potíže, nízké pH v žaludku bakterie ničí, avšak při oslabení organismu boj vyhrají bakterie a pro mazlíčka to znamená průjem a zvracení
  • otrava botulotoxinem – zkažené maso zvířeti nikdy nedávejte, pozor také na ututlanou psí kořist ve formě zahrabané kosti ve skříni – může být časovanou bombou
  • zrádné kosti – pes si může poranit tlamu při ohlodávání kosti, zlomit zub, zapíchnutá kost ve střevě či žaludku nebývá výjimkou a pak ta zpropadená zácpa a písková stolice (velikost kosti vždy přizpůsobte velikosti psa, a pro ohlodávání používejte kosti masité a dostatčně veliké)
  • časová náročnost přípravy – zapomeňte na otevřu a nasypu, čeká vás vymýšlení, krájení, mixování a míchání krmiva, den co den

Nespornou výhodou BARFu je, že majitel zná přesně složení krmiva pro svého mazlíčka, může si sám pohlídat kvalitu a čerstvost surovin. Taktéž zvířata na BARFu nemývají potíže se zubním kamenem a hydratací organismu.

BARF jídelníček pro psa

Sestavit vhodný syrový jídelníček pro psa není až tak složité, je potřeba dodržovat tyto zásady:

  • Denní dávka krmiva by měla být vypočítána na základě skutečné energetické potřeby (udávaná hodnota 2-3% tělesné hmotnosti je jen orientační a nemusí být dostačující s ohledem na použité suroviny a konstituci zvířete)
  • Psa krmit ideálně 2-3x denně
  • Skladba jídelníčku 70% živočišné složky (vč. kostí) + 30 % rostlinné složky (příkrmu)
  • krmná dávka by měla zahrnovat asi 50-60 % masa + 20 % kostí + 20-30 % zeleniny, ovoce, bylinek
  • Kosti krmte masité a vždy syrové (berte na vědomí rizika spojená se zkrmováním kostí)

 Proč veterináři nemají rádi obecně BARF?

Ne že by neměli, krmit své zvíře kvalitní a plnohodnotnou stravou, to je přeci naším společným cílem. Ale výživa zvířat syrovou stravou s sebou nese dost rizik a málo který majitel je natolik zodpovědný a disciplinovaný, že se do toho pustí  až po prostudování příslušné problematiky. A když neustále řešíte zdravotní problémy, které způsobili majitelé svým zvířatům, protože je BARF teď moderní a nejlepší, tak si také budete připadat zoufale a raději doporučíte kvalitní granule, kdy majitel nenapáchá tolik škod na zdraví zvířete.

Příklady z veterinární praxe: ulámané špičáky, abraze stoliček, krvácivost dásní, zapíchnutá kost v tlamě, obturace střev kostí, zapískování, zápca, akutní pankreatitida, noční chirurgie propíchnutého střeva kostí, zlomeniny a deformity kostí rostoucích mláďat, průjmy, deficity aminokyselin a vitamínů, kardiomyopatie, nespecifické nervové poruchy, a další.

Proto prosím, přemýšlejte nad výživou svého psa rozumně, nepodléhejte trendům a vždy se na prvním místě  zajímejte o potřeby svého zvířete než o to, co je in. B.A.R.F. není sranda a dělat to pořádně chce doopravdy odhodlání a čas. Večeře připravená pro vašeho mazlíčka  může být klidně i z pytlíku, hlavně zodpovědně a s láskou.

 

Dieta jako součást léčby

Při mnoha onemocnění vám veterinář doporučí speciální dietu nebo potravinový doplněk jako součást a podporu terapie. Bohužel v dnešní době to u mnoha majitelů vyvolá spíše obavy, vážně lze „obyčejnými granulemi“ vyléčit zvíře?

Nejdříve je potřeba si uvědomit, že nemoc je stav organismu, kdy je něco v nepořádku, tělo nefunguje tak jak má a projeví se příznaky nemoci.

V době léčby se snažíme pomocí medikamentů (léků), dietou (krmivem) a úpravou životního stylu (pohybový klid nebo fyzioterapie) omezit zhoršování klinických příznaků a urychlit proces hojení.

V době uzdravování, v rekonvalescenci, je tělo vystaveno velké zátěži, musí bojovat s nemocí a také se uzdravovat, na což spotřebuje velké množství energie. Navíc, některé onemocnění s sebou nesou i specifické nároky na přísun enzymů, aminokyselin a vitamínů, které přímo či nepřímo ovlivní průběh uzdravování.

A nyní příklad, jak dieta může pomoci během léčby

Při onemocnění trávicího traktu je potřeba tělo dále nezatěžovat těžkým a tučným jídlem, ale naopak mu dopřát potravu bohatou na energii a snadno stravitelné složky. Navíc stěna střeva při zánětu jinak vstřebává a propouští živiny, tělo kolikrát trpí nedostatkem nutrientů a vitamínů a naopak je silně zaplavováno toxiny mikroorganismů.

Vhodně nasazená dieta (komerční či vařená) pomůže v tomto období tělu doplnit živiny a vitamíny, ale i díky obsahu prebiotik a probiotik rychle správně kolonizovat střevo a obnovit jeho funkci bez zbytečného zatížení. A antibitika kolikrát nejsou ani třeba.

Co je důležité dodržovat při předepsání veterinární diety?

  • Pokud máte pochybnosti, mluvte se svým lékařem, zajisté vám rád vysvětlí, proč je potřeba dietu podávat a jaký cíl se očekává.
  • V některých případech lze kromě speciální komerční veterinární diety též volit dietu doma připravenou, výhody a nevýhody s vámi probere váš veterinář.
  • Někdy lze pouze obohatit vyhovující krmivo o např. esenciální  mastné kyseliny, jindy bude potřeba kompletní změny krmiva.
  • Vždy je důležitá spolupráce majitele zvířete i celé rodiny, protože pokud mazlíčkovi krom předepsané stravy bude někdo potají přidávat něco jiného, či naopak nedodržovat podávání diety, výsledek se nemusí dostavit či naopak se může pacientovi i přitížit. A důvod, proč ta drahá dieta nefunguje je hned na světě.
  • Efekt placebapsychika je mocná zbraň, a naši svěřenci jsou nám emočně velmi blízcí, tudíž, pokud páníček nemá o dietě valné mínění, psovi zaručeně chutnat nebude a požadovaný efekt nebude jistě tak výrazný, jako v případě cílené spolupráce.
  • Veterinární dieta je krmivo, podpora terapie, ale v mnoha případech, kdy onemocnění není tak vážné může být plnohodnotnou náhradou ba přímo i jediným řešením k úpravě zdravotního stavu.

např. při urolitiáze (moč. kameny) je principem léčby a rozpouštění kamenů úprava stravy tak, aby pacient produkoval dostatečné množství moči o správném pH. Tedy, dalo by se říct, že dieta je lék.

Je dieta lék? Lze “pouhou” dietou léčit zvíře?

Mnoho onemocnění lze velmi dobře zvládnout úpravou stravy, kdy se do potravy přidají a nebo k výživě použijí přesně komponované diety s cílem pozitivně ovlivnit uzdravování.

Při mnoha onemocněních dochází ke ztrátám vitamínů a minerálií, v těle pacienta dochází k metabolickému rozvratu a deficitu esenciálních mastných kyselin. Řada makroprvků je v metabolismu nezbytných jako kofaktory reakcí a při jejich nedostatku syntézy neprobíhají jak mají. Cílem specifické diety je řešit tyto výpadky a cíleně tělu dopřát to, co potřebuje.

Před nasazením speciální diety (ačkoliv jsou veterinární diety či recepty na vařenou dietu dnes běžně k sehnání na internetu) je vždy nutné se poradit s veterinářem a nechat jím zvíře odborně vyšetřit. Protože pokud nebude pacient kompletně vyšetřen může dojít k přehlédnutí jiného zdravotního problému a nerozumně nasazenou dietou pacientovi neúmyslně ublíženo.

Př.1 Principem redukční diety psů a koček je zvýšení příjmu proteinů a snížení přijaté energie, ubráním sacharidů a tuků, avšak vyšší příjem bílkovin je náročnější na metabolické zparcování a v případě špatné činnosti ledvin může zvíře i ohrozit, tedy pokud chcete svému zvířeti nasadit vysokoproteinovou dietu, vždy by mělo mít vyšetřenou činnost ledvin a jater.

Př. 2 Léčba urolitiázy (močových kamenů) se provádí také pomocí diety, avšak jak víte, který typ močových kamenů má váš mazlík bez předchozího vyšetření močového sedimentu? Princip bude stejný, dostatečná diuréz a snaha rozpustit kamínky, ale liší se pH moči, které je k tomu potřeba udržovat.

Která onemocnění lze řešit dietou?

Nejběžnějším zdravotním problémem u psů a koček, který se řeší dietou je průjem a jiné zažívací potíže. Už pouhá úprava jídelníčku nese kýžený efekt.

Onemocnění dolních cest močových – např. nespecifický zánět močových cest koček a urolytiáza u psů – dieta má za cíl zlepšení psychické pohody a dostatečnou produkci moči o správném pH.

Některé fáze onemocnění cukrovkou – pro udržení hladiny cukru v krvi je správná dieta v častých malých dávkách nezbytností.

Rané kardiomyopathie – L-Carnitin má protektivní funkci na srdeční svalovinu.

Celková rekonvalescence – podpora imunitního systému vitamíny a esenciálními mastnými kyselinami.

Takže, když se selským rozumem podíváme na to, proč vám veterinář při léčbě onemocnění doporučí veterinární dietu, nedělá to zpravidla proto, že z vás chce vytáhnout ještě pár stovek za granule, ale proto, že si velmi dobře uvědomuje, že právě tato kombinace látek a složek potravy pomůže pacientovi k rychlejšímu uzdravení a zkrácení doby léčby, což ve výsledku přináší úsporu právě majiteli.

Co tedy říci závěrem?

Speciální dieta je v léčbě mnoha onemocnění nenahraditelná a leckdy i sama o sobě dostačující, avšak musí být vhodně podaná a s jasným cílem.

Komunikujte se svým lékaře, vždy je více alternativ a výrobců speciálních veterinárních diet, určitě se najde taková, která bude vašemu mazlíčkovi vyhovovat a hlavně chutnat.

Potřebujete poradit s vhodnou dietou pro svého mazlíčka? Neváhejte mě kontaktovat.